Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

29.4.2015 

Kněz z Aleppa: Církev může žít i bez kamenných budov

Sýrie. Kdysi kosmopolitní kvetoucí metropole a vzor mezináboženského soužití, nyní trosky. Syrské Aleppo umírá a jeho agonie probíhá za ticha a nezájmu veřejnoprávních médií. Také katolické zdroje se odmlčely, protože již několik týdnů ve městě nefunguje elektrický proud a s ním také internet a telefony, neteče voda. Frankofonní internetový portál dnes brzy ráno publikoval deníkové záznamy jezuity O. Samiho Hally, které popisují válečné dění ve dnech 7. až 26. dubna:

“Aleppo se zastavilo na Velký pátek”, popisuje pracovník Jezuitské služby pro uprchlíky a dodává: “Na čtvrtou velikonoční neděli jsem v pět hodin sloužil mši v katedrále latinského obřadu. Normálně na ní přichází 400 až 500 lidí, tentokrát jich bylo 80. Lidé mají strach. Během liturgie se zdi katedrály chvěly a lidé se třásli. Znělo evangelium o Dobrém pastýři, který neopustí své ovce. Co to znamená? Zbylo nám jenom pouto k Pánu, který nás pozvedá v našem strachu,” píše syrský jezuita.

Jeho slova telefonicky potvrzuje pro dárce francouzské asociace soschretiensdorient řeholnice Marguerite Slimová, která pracuje v aleppské nemocnici Saint Louis:

“Potřebujeme vaše modlitby, protože obyvatelé jsou zoufalí. Někdy je tak těžké neztratit důvěru. Po vážném bombardování dvou křesťanských čtvrtí naprostá většina křesťanů uprchla do Latakie a Tartous. Zůstává nám jenom Bůh. V nemocnici jsme v bezpečí, stále přijímáme nemocné a zraněné. Ačkoli nemáme proud, jsme díky vaší velkorysosti stále schopni poskytovat jim léčbu. V nemocnici přespává také personál, protože je příliš riskantní docházet z práce domů. Aleppo je v sevření džihádistických skupin a jeho zbylí obyvatelé mají na rtech jediné slovo: Pomozte nám, zachraňte nás! Ze srdce děkujeme za vaše modlitby a hlavně na nás nezapomínejte – vaše podpora je životodárná”, píše sestra Marguerite francouzským dárcům.

Ve městě zůstávají také salesiáni. Jak 14. dubna uvedli pro agenturu Fides, při bombardování 10. dubna zemřeli dva salesiánští animátoři, bratři Anwar e Misho Samaanovi, spolu se svou matkou Minervou. “Strávili své dětství a dospívání v domě Dona Bosca”, stojí v prohlášení blízkovýchodní salesiánské provincie, “a jako animátoři vtiskli do duše mnoha mladých lidí znamení radosti a lásky k životu”. Anwarovi bylo 21 let, Mishovi 17.

Františkánskou Kustodii Svaté země v Aleppu zastupují čtyři bratři, kteří spravují farnost v křesťanské čtvrti Azizieh (sousedící s jinou křesťanskou čtvrtí Suleimaniye) a kolej v předměstské čtvrti Tour de Ville. Posledně jmenovaná oblast je dosud relativně klidná, a proto františkáni svou kolej přeměnili na místo trvalého přijímání uprchlíků. Jak pro internetové stránky kustodie sdělil O. Ibrahim Sabbagh (14.4.2015), prvními obyvateli se stali pacienti a zaměstnanci hospice, provozovaného společností sv. Vincence z Pauly, a také melchitský biskup se svým sekretářem, který byl donucen opustit svou rezidenci. “Naše farnost utrpěla při bombardování škody a nyní ji dáváme do pořádku, abychom se brzy vrátili k sloužení mše svaté, a tak vyslali místním křesťanům signál naděje”, vypráví Otec Ibrahim a doplňuje: “Když mi kladou otázky, jestli byl náš klášter zasažen, odpovídám: To je poslední věc, na kterou myslím! Důležitý je život našich rodin, našeho lidu. Jsme přesvědčeni, že v některých dějinných okamžicích církev může žít i bez kamenných budov. Je však podstatné, aby ji utvářeli lidé, kterým dalo život Ježíšovo zmrtvýchvstání. To stačí k tomu, abychom se vrátili do života”, říká jeden z aleppských bratrů františkánské kustodie Svaté země.

Italský internetový portál Ora pro Siria dnes přináší zprávu a fotografickou dokumentaci zpustošené katedrály arménsko-apoštolské církve. Katedrála “Čtyřiceti mučedníků”, zasvěcená památce čtyřiceti mučedníků z arménské Sebasty, byla postavena v 15. století jako jedna z nejstarších katedrál arménské diaspory v křesťanské aleppské čtvrti Jdeydeh. Raketové střely teroristů ji zničily včera, 28. dubna.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
26.1.21 Patriarchové blízkovýchodních církví žádají o ukončení sankcí proti Sýrii
7.12.20 Papež daroval šedesát tisíc euro každé syrské diecézi
14.11.20 Uprchlíci se chtějí vrátit, ale nemají kam
6.11.20 Řeholnice prosí o pomoc křesťanským rodinám v Aleppu a Damašku
24.9.20 Snažíme se nést kříž společně, říká aleppský františkán, otec AlsabaghHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti