VaticanNews.va

   20. 8. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5975
Poslechem z webových stránek.3718
Četbou textů na webových stránkách.5992
Poslechem i četbou.3523


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Kardinál Pell: Rozsudek odvolacího soudu bude vynesen 21. srpna

Papež: Bůh se nenudí, nýbrž raduje

Papež o zřícení janovského mostu: Pohroma, které se dalo zabránit


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

29.4.2015 

Kněz z Aleppa: Církev může žít i bez kamenných budov

Sýrie. Kdysi kosmopolitní kvetoucí metropole a vzor mezináboženského soužití, nyní trosky. Syrské Aleppo umírá a jeho agonie probíhá za ticha a nezájmu veřejnoprávních médií. Také katolické zdroje se odmlčely, protože již několik týdnů ve městě nefunguje elektrický proud a s ním také internet a telefony, neteče voda. Frankofonní internetový portál dnes brzy ráno publikoval deníkové záznamy jezuity O. Samiho Hally, které popisují válečné dění ve dnech 7. až 26. dubna:

“Aleppo se zastavilo na Velký pátek”, popisuje pracovník Jezuitské služby pro uprchlíky a dodává: “Na čtvrtou velikonoční neděli jsem v pět hodin sloužil mši v katedrále latinského obřadu. Normálně na ní přichází 400 až 500 lidí, tentokrát jich bylo 80. Lidé mají strach. Během liturgie se zdi katedrály chvěly a lidé se třásli. Znělo evangelium o Dobrém pastýři, který neopustí své ovce. Co to znamená? Zbylo nám jenom pouto k Pánu, který nás pozvedá v našem strachu,” píše syrský jezuita.

Jeho slova telefonicky potvrzuje pro dárce francouzské asociace soschretiensdorient řeholnice Marguerite Slimová, která pracuje v aleppské nemocnici Saint Louis:

“Potřebujeme vaše modlitby, protože obyvatelé jsou zoufalí. Někdy je tak těžké neztratit důvěru. Po vážném bombardování dvou křesťanských čtvrtí naprostá většina křesťanů uprchla do Latakie a Tartous. Zůstává nám jenom Bůh. V nemocnici jsme v bezpečí, stále přijímáme nemocné a zraněné. Ačkoli nemáme proud, jsme díky vaší velkorysosti stále schopni poskytovat jim léčbu. V nemocnici přespává také personál, protože je příliš riskantní docházet z práce domů. Aleppo je v sevření džihádistických skupin a jeho zbylí obyvatelé mají na rtech jediné slovo: Pomozte nám, zachraňte nás! Ze srdce děkujeme za vaše modlitby a hlavně na nás nezapomínejte – vaše podpora je životodárná”, píše sestra Marguerite francouzským dárcům.

Ve městě zůstávají také salesiáni. Jak 14. dubna uvedli pro agenturu Fides, při bombardování 10. dubna zemřeli dva salesiánští animátoři, bratři Anwar e Misho Samaanovi, spolu se svou matkou Minervou. “Strávili své dětství a dospívání v domě Dona Bosca”, stojí v prohlášení blízkovýchodní salesiánské provincie, “a jako animátoři vtiskli do duše mnoha mladých lidí znamení radosti a lásky k životu”. Anwarovi bylo 21 let, Mishovi 17.

Františkánskou Kustodii Svaté země v Aleppu zastupují čtyři bratři, kteří spravují farnost v křesťanské čtvrti Azizieh (sousedící s jinou křesťanskou čtvrtí Suleimaniye) a kolej v předměstské čtvrti Tour de Ville. Posledně jmenovaná oblast je dosud relativně klidná, a proto františkáni svou kolej přeměnili na místo trvalého přijímání uprchlíků. Jak pro internetové stránky kustodie sdělil O. Ibrahim Sabbagh (14.4.2015), prvními obyvateli se stali pacienti a zaměstnanci hospice, provozovaného společností sv. Vincence z Pauly, a také melchitský biskup se svým sekretářem, který byl donucen opustit svou rezidenci. “Naše farnost utrpěla při bombardování škody a nyní ji dáváme do pořádku, abychom se brzy vrátili k sloužení mše svaté, a tak vyslali místním křesťanům signál naděje”, vypráví Otec Ibrahim a doplňuje: “Když mi kladou otázky, jestli byl náš klášter zasažen, odpovídám: To je poslední věc, na kterou myslím! Důležitý je život našich rodin, našeho lidu. Jsme přesvědčeni, že v některých dějinných okamžicích církev může žít i bez kamenných budov. Je však podstatné, aby ji utvářeli lidé, kterým dalo život Ježíšovo zmrtvýchvstání. To stačí k tomu, abychom se vrátili do života”, říká jeden z aleppských bratrů františkánské kustodie Svaté země.

Italský internetový portál Ora pro Siria dnes přináší zprávu a fotografickou dokumentaci zpustošené katedrály arménsko-apoštolské církve. Katedrála “Čtyřiceti mučedníků”, zasvěcená památce čtyřiceti mučedníků z arménské Sebasty, byla postavena v 15. století jako jedna z nejstarších katedrál arménské diaspory v křesťanské aleppské čtvrti Jdeydeh. Raketové střely teroristů ji zničily včera, 28. dubna.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
23.7.19 Otec Firas Lutfí: Solidarita s civilisty je svatosvatým právem, v Idlíbu však nejsou jen civilisté
16.7.19 Syrský františkán: Máme podíl na Kristově kříži a spáse světa
27.5.19 Syrský františkán: Bílé přilby rozšířily mnoho lží
16.5.19 Na Aleppo po dvou letech opět dopadly bomby
13.5.19 Více než 80% obyvatel Sýrie žije nyní pod prahem chudobyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež vyzývá k revitalizaci demokracie: nepřihlížet k tomu, jak elity budují světový řád

Kard. Bassetti: Hledět na migraci z různých perspektiv

Kustod Svaté země: Sýrie byla před válkou příkladem integrace křesťanů i muslimů

Zjevení v Knock napomáhá Irům k obnovení víry

Vznikl „vyšší výbor“ pro uskutečňování abúdhabské deklarace

Svatý otec se modlí, aby rekonstrukce pařížské katedrály oživila víru Francouzů

Papež napsal list posádce plouvoucí nemocnice na Amazonce

Papež do Rimini: Existujeme jen na základě vztahu

Benedikt XVI. hostí svého bratra Georga

Mons. Hoser: Počet poutníků přibývá

Nový Gibsonův film „Vzkříšení“ vyjde na Velikonoce

Odcizená Pinturicchiova Madona se vrátila do Perugie

 Nově na webu
Svatý otec: Ježíš přišel oddělovat dobro od zla

Publicistika: O alternativních dějinách člověka

Publicistika: Nevinná krev vylitá na cesty světa

Rozhovory: Přípona –ismus většinou nevěstí nic dobrého

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv srpen 19
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Mystikou společného „my“ překonáme osvícenskou logiku

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru