VaticanNews.va

   23. 2. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6583
Poslechem z webových stránek.4037
Četbou textů na webových stránkách.6447
Poslechem i četbou.3793


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Turínské plátno poprvé přezkoumal plastický chirurg

Být křesťanem znamená přijímat Ježíšovu cestu pokory

Papež: Tichost spojuje, hněv rozděluje


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

29.4.2015 

Kněz z Aleppa: Církev může žít i bez kamenných budov

Sýrie. Kdysi kosmopolitní kvetoucí metropole a vzor mezináboženského soužití, nyní trosky. Syrské Aleppo umírá a jeho agonie probíhá za ticha a nezájmu veřejnoprávních médií. Také katolické zdroje se odmlčely, protože již několik týdnů ve městě nefunguje elektrický proud a s ním také internet a telefony, neteče voda. Frankofonní internetový portál dnes brzy ráno publikoval deníkové záznamy jezuity O. Samiho Hally, které popisují válečné dění ve dnech 7. až 26. dubna:

“Aleppo se zastavilo na Velký pátek”, popisuje pracovník Jezuitské služby pro uprchlíky a dodává: “Na čtvrtou velikonoční neděli jsem v pět hodin sloužil mši v katedrále latinského obřadu. Normálně na ní přichází 400 až 500 lidí, tentokrát jich bylo 80. Lidé mají strach. Během liturgie se zdi katedrály chvěly a lidé se třásli. Znělo evangelium o Dobrém pastýři, který neopustí své ovce. Co to znamená? Zbylo nám jenom pouto k Pánu, který nás pozvedá v našem strachu,” píše syrský jezuita.

Jeho slova telefonicky potvrzuje pro dárce francouzské asociace soschretiensdorient řeholnice Marguerite Slimová, která pracuje v aleppské nemocnici Saint Louis:

“Potřebujeme vaše modlitby, protože obyvatelé jsou zoufalí. Někdy je tak těžké neztratit důvěru. Po vážném bombardování dvou křesťanských čtvrtí naprostá většina křesťanů uprchla do Latakie a Tartous. Zůstává nám jenom Bůh. V nemocnici jsme v bezpečí, stále přijímáme nemocné a zraněné. Ačkoli nemáme proud, jsme díky vaší velkorysosti stále schopni poskytovat jim léčbu. V nemocnici přespává také personál, protože je příliš riskantní docházet z práce domů. Aleppo je v sevření džihádistických skupin a jeho zbylí obyvatelé mají na rtech jediné slovo: Pomozte nám, zachraňte nás! Ze srdce děkujeme za vaše modlitby a hlavně na nás nezapomínejte – vaše podpora je životodárná”, píše sestra Marguerite francouzským dárcům.

Ve městě zůstávají také salesiáni. Jak 14. dubna uvedli pro agenturu Fides, při bombardování 10. dubna zemřeli dva salesiánští animátoři, bratři Anwar e Misho Samaanovi, spolu se svou matkou Minervou. “Strávili své dětství a dospívání v domě Dona Bosca”, stojí v prohlášení blízkovýchodní salesiánské provincie, “a jako animátoři vtiskli do duše mnoha mladých lidí znamení radosti a lásky k životu”. Anwarovi bylo 21 let, Mishovi 17.

Františkánskou Kustodii Svaté země v Aleppu zastupují čtyři bratři, kteří spravují farnost v křesťanské čtvrti Azizieh (sousedící s jinou křesťanskou čtvrtí Suleimaniye) a kolej v předměstské čtvrti Tour de Ville. Posledně jmenovaná oblast je dosud relativně klidná, a proto františkáni svou kolej přeměnili na místo trvalého přijímání uprchlíků. Jak pro internetové stránky kustodie sdělil O. Ibrahim Sabbagh (14.4.2015), prvními obyvateli se stali pacienti a zaměstnanci hospice, provozovaného společností sv. Vincence z Pauly, a také melchitský biskup se svým sekretářem, který byl donucen opustit svou rezidenci. “Naše farnost utrpěla při bombardování škody a nyní ji dáváme do pořádku, abychom se brzy vrátili k sloužení mše svaté, a tak vyslali místním křesťanům signál naděje”, vypráví Otec Ibrahim a doplňuje: “Když mi kladou otázky, jestli byl náš klášter zasažen, odpovídám: To je poslední věc, na kterou myslím! Důležitý je život našich rodin, našeho lidu. Jsme přesvědčeni, že v některých dějinných okamžicích církev může žít i bez kamenných budov. Je však podstatné, aby ji utvářeli lidé, kterým dalo život Ježíšovo zmrtvýchvstání. To stačí k tomu, abychom se vrátili do života”, říká jeden z aleppských bratrů františkánské kustodie Svaté země.

Italský internetový portál Ora pro Siria dnes přináší zprávu a fotografickou dokumentaci zpustošené katedrály arménsko-apoštolské církve. Katedrála “Čtyřiceti mučedníků”, zasvěcená památce čtyřiceti mučedníků z arménské Sebasty, byla postavena v 15. století jako jedna z nejstarších katedrál arménské diaspory v křesťanské aleppské čtvrti Jdeydeh. Raketové střely teroristů ji zničily včera, 28. dubna.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
18.2.20 Aleppský arcibiskup: Křesťanů ubývá, ale kostely jsou stále plné
10.2.20 Syrský františkán: Papežova výzva nás povzbudila
4.1.20 Biskup Audo varuje před zjednodušenou západní optikou
30.12.19 Chudé vánoce v zapomenutém Aleppu
12.11.19 Při atentátu v Sýrii zemřel arménský katolický knězHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Blíží se beatifikace mladého počítačového génia Carla Acutise a salvadorského mučedníka Rutilia Grade SJ

Prezident Ázerbájdžánu navštívil papeže

Papež není liberální, nýbrž radikální – říká kardinál Kasper

Patriarcha Sako: Lidé jsou unaveni schůzováním a řečmi, čekají na skutky

Hlásat evangelium skrze kaligrafii

Francouzská biskupská konference k případu zesnulého Jeana Vaniera

Papež: Účelem kanonického trestu je dobro viníka

Východiskem vzájemných vztahů je Boží milost, řekl papež pravoslavné delegaci

Apoštolský vikář Anatolie: Sním o mezinárodním středomořském lyceu

Být křesťanem znamená přijímat Ježíšovu cestu pokory

Papež: Mějme odvahu dobře zaplatit vychovatelům

Otevření archivů: Dokumenty prokáží úsilí Pia XII. o záchranu Židů během šoa

 Nově na webu
Svatý otec: O blahoslavenstvích – Blahoslavení tiší

Publicistika: O osvobozující milosti

Publicistika: Příspěvek do diskuse o kněžském celibátu v synovské poslušnosti papeži

Rozhovory: Papež vybízí k rozhořčení - nesmíme si zvykat na zlo

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv únor 20
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Starší zprávy >

Náš tip

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu

Admirabile signum