Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Homilie 

2.5.2015 

Horlivost prvních misionářů nás provokuje

Homilie papeže Františka při mši, Papežská Severoamerická kolej v Římě

Česká sekce RV

„Určil jsem tě za světlo pohanům, abys byl spásou až na konec země“ (Sk 13,47; srov. Iz 49,6). Tato Pánova slova ze Skutků apoštolů, která jsme právě vyslechli, nám ukazují misionářskou dimenzi církve, kterou poslal Ježíš, aby vyšla a hlásala evangelium. Učedníci tak učinili hned, jakmile vypuklo pronásledování, když odešli z Jeruzaléma (srov. Sk 8,1-3). Platí to také pro mnohé misionáře, kteří přinesli evangelium do Nového světa a zároveň bránili indiány proti útisku kolonizátorů. Patřil mezi ně také bratr Juniper. Jeho evangelizační působení nás přivádí ke vzpomínce na prvních „Dvanáct františkánských apoštolů“, kteří byli průkopníky víry v Mexiku. On byl protagonistou nového evangelizačního jara v oněch rozlehlých končinách od Floridy po Kalifornii, kam však přicházeli již dvě stě let před ním misionáři ze Španělska. Mnohem dříve nežli u severního břehu Atlantiku přistáli poutníci na (první anglické plachetnici) Mayflower.

Život a příklad bratra Junipera ozřejmují tři aspekty: jeho misionářský rozlet, jeho mariánská úcta a jeho dosvědčená svatost.
Byl na prvním místě neúnavným misionářem. Co si nesl bratr Juniper, když opouštěl svoji vlast, svoji zem, svoji rodinu, univerzitní katedru a svou františkánskou komunitu v Mallorce, aby se vydal na konec země? Nepochybně si nesl nadšení hlásat evangelium ad gentes, tedy impuls srdce, které chce sdílet s těmi nejvzdálenějšími dar setkání s Kristem, dar, který obdržel a zakusil v jeho plnosti a kráse nejprve on sám. Jako Pavel a Barnabáš, jako učedníci v Antiochii a v celém Judsku byl při šíření Pánova slova naplněn radostí a Duchem svatým. Taková horlivost nás provokuje. Je pro nás výzvou! Tito učedníci-misionáři, kteří se setkali s Ježíšem, Božím Synem, skrze Něhož poznali milosrdného Otce, byli pohnuti milostí Ducha svatého a zamířili k zeměpisným, sociálním a existenciálním periferiím, aby svědčili o lásce - ti jsou pro nás výzvou! Někdy se pozastavujeme, abychom skrupulózně zkoumali jejich přednosti a zejména jejich meze a jejich ubohosti. Kladu si však otázku, zda jsme dnes schopni odpovědět se stejnou velkodušností a toutéž odvahou na Boží povolání, které nás vybízí k opuštění všeho, abychom se klaněli Bohu, následovali Jej, nacházeli ve tváři chudých a zvěstovali Jej těm, kdo nepoznali Krista a dosud nezakusili náruč Jeho milosrdenství. Svědectví bratra Junipera nás volá, abychom se nechali osobně strhnout kontinentální misií, která koření v Evangelii gaudium.

Tato radost evangelia se projevila druhým aspektem života bratra Junipera, když svěřil své misionářské nasazení nejsvětější Panně Marii. Víme, že se před svým odjezdem do Kalifornie vydal k Naší Paní z Guadalupe, aby jí svěřil svůj život a pro svou nadcházející misii požádal o milost otevřenosti srdcí kolonizátorů a indiánů. Tato úpěnlivá prosba nám představuje tohoto pokorného bratra, jak klečí před „Matkou del mismísimo Dios (pravého Boha)“, „Morenitou“, která přinesla svého Syna Novému světu. Obraz Naší Paní z Guadalupe putoval do dvaceti misií, které bratr Juniper založil na kalifornském pobřeží. Od té doby je Naše Paní z Guadalupe Patronkou celého amerického kontinentu. Je nemožné ji oddělit od srdce amerického lidu. Ona totiž tvoří společný kořen tohoto kontinentu, společný kořen kontinentu. I dnešní kontinentální misie se svěřuje Té, která je první a svatou učednicí-misionářkou, přítomným a provázejícím zdrojem útěchy a naděje; Té, která neustále svým americkým synům naslouchá a chrání je.

A za třetí, bratři a sestry, rozjímejme o svědectví svatosti bratra Junipera, jednoho ze zakladatelů Spojených států, katolického světce a zvláštního ochránce Hispánců této země, aby celý americký lid znovu objevil svoji důstojnost a stále více upevňoval vlastní příslušnost ke Kristu a Jeho církvi.

Ve všeobecném společenství svatých a zejména v kruhu amerických světců ať nás provází bratr Juniper Serra a přimlouvá se za nás spolu s mnoha ostatními světci a světicemi, kteří vynikli různými charismaty:
- v kontemplaci jako Růžena z Limy, Mariana z Quita a Teresita z Los Andes;
- v pastoraci, kde nesli vůni Krista i pach ovcí Turibius Z Mogroveja, Francois de Laval, Rafael Guizar Valencia;
- jako skromní dělníci na Pánově vinici Juan Diego a Kateri Tekakwhita;
- služebníci trpících a vyděděných Pedro Klaver, Martin de Porres, Damián de Molokai, Alberto Hurtado a Rose Philippine Duchesne;
- zakladatatelé komunit zasvěceného života sloužících Bohu a chudým jako Francesca Cabrini, Elisabeth Ann Seaton a Catalina Drexel;
- neúnavní misionáři Francisco Solano, José de Anchieta, Alonso de Barzana, Maria Antonia de Paz y Figueroa, José Gabriel del Rosario Brochero;
- mučedníci Roque González, Miguel Pro a Oscar Arnulfo Romero;
A mnozí jiní světci a mučedníci, které nezmíním nyní, ale kteří se přimlouvají u Pána za svoje bratry a sestry, kteří jsou v oněch končinách dosud na cestě. Mnoho svatosti bylo v Americe, mnoho svatosti bylo zaseto.

Prudký závan svatosti ať pronikne v příštím mimořádném Jubileu Milosrdenství do všech Amerik! O toto zvláštní seslání Ducha svatého prosme Boha s důvěrou v Ježíšův příslib, který jsme slyšeli v dnešním evangeliu.

Prosme Zmrtvýchvstalého Ježíše, Pána dějin, aby život našeho amerického kontinentu zapouštěl stále hlouběji kořeny v evangeliu, které přijal, a aby Kristus byl stále více přítomen v životě lidí, rodin, lidu i národů k větší slávě Boží.

Kéž se tato sláva projeví v kultuře života, v bratrství, v solidaritě, v pokoji a spravedlnosti konkrétní a přednostní láskou vůči chudým, svědectvím křesťanů různých společenství a vyznání, věřících jiných náboženství i lidí ryzího svědomí a dobré vůle. Pane Ježíši, jsme jenom tvoji učedníci-misionáři a skromně spolupracujeme, aby přišlo Tvoje království!

S touto prosbou v srdci prosím o přímluvu Naši Paní z Guadalupe a také bratra Junipera a další americké světce a světice, aby mne vedli a řídili na mých příštích apoštolských cestách do Jižní a Severní Ameriky. Proto vás všechny prosím, abyste se stále za mne nadále modlili.
Amen.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Homilie

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti