Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   5. 12. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Homilie 

17.5.2015 

Jak dosvědčuji vzkříšeného Krista?

Homilie papeže Františka na kanonizační mši, nám. sv. Petra

Česká sekce RV

Skutky apoštolů nám představují rodící se církev ve chvíli, kdy volí toho, kterého povolal Bůh, aby zaujal Jidášovo místo ve sboru apoštolů. Nejde o přijetí nějaké hodnosti, nýbrž služby. A Matěj, na kterého volba padne, je skutečně pověřen posláním, o kterém Petr říká: „Je nutné, aby se někdo... stal spolu s námi svědkem Ježíšova zmrtvýchvstání“ (Sk 1,21-22). Těmito slovy shrnuje, co znamená být jedním ze Dvanácti. Znamená to být svědkem Ježíšova vzkříšení. To že říká „spolu s námi“, umožňuje chápat, že poslání zvěstovat vzkříšeného Krista není individuální úkol, ale má být prožíváno komunitně, s apoštolským sborem a ve společenství. Apoštolové udělali přímou a úžasnou zkušenost Vzkříšení a jsou očitými svědky této události. Díky jejich spolehlivému svědectví mnozí uvěřili a z víry ve vzříšeného Krista se zrodily a neustále se rodí křesťanská společenství. Také my dnes zakládáme svoji víru ve vzkříšeného Pána na svědectví apoštolů, které k nám přišlo skrze poslání církve. Naše víra se během staletí pevně pojí k jejich svědectví jako nepřetržitý řetězec, na který navazovali nejenom nástupci apoštolů, ale křesťané od pokolení do pokolení. Každý Kristův učedník je totiž podobně jako apoštolové povolán stát se svědkem Jeho vzkříšení, zejména v takovém lidském prostředí, kde je zapomnění na Boha a zbloudění člověka nejsilnější.

Aby se toto poslání uskutečňovalo, je třeba zůstávat ve vzkříšeném Kristu a v Jeho lásce, jak nám to připomíná první list Janův: „Kdo zůstává v lásce, zůstává v Bohu a Bůh zůstává v něm“ (1 Jan 4,16). Ježíš to důrazně svým učedníkům opakoval: „Zůstaňte ve mně... zůstaňte v mé lásce“ (Jan 15,4.9). V tom je tajemství světců: „přebývat v Kristu, sjednoceni s Ním jako ratolesti na vinném kmeni, aby mohli přinášet mnoho ovoce (srov. Jan 15,1-8). A tímto ovocem není nic jiného než láska. Tato láska září ve svědectví sestry Jany Emilie de Villeneuve, která zasvětila svůj život Bohu a chudým, nemocným, vězněným a vykořisťovaným. Pro ně a pro všechny se stala konkrétním znamením milosrdné Pánovy lásky.

Vztah se vzkříšeným Ježíšem je jakousi „atmosférou“, ve které žije křesťan a v níž nachází sílu zůstat věrným evangeliu i uprostřed protivenství a neporozumění. „Zůstaňte v lásce“ – tak jednala také sestra Marie Kristýna Brando, která byla zcela uchvácena vroucí láskou k Pánu. Z modlitby a ze setkávání od srdce k srdci se vzkříšeným Ježíšem přítomným v eucharistii dostávala sílu snášet utrpení a dávat se jako lámaný chléb mnohým lidem, kteří se od Boha vzdálili a lační po autentické lásce.

Podstatným aspektem svědectví vydávaného vzkříšenému Pánu je jednota mezi námi, Jeho učedníky podle obrazu toho, co se uskutečňuje mezi Ním a Otcem. I dnes zazněla v evangeliu velekněžská modlitba, kterou Ježíš pronesl před svým Utrpením: „aby byli jedno jako my“ (Jan 17,11). Z této věčné lásky mezi Otcem a Synem vlévané skrze Ducha svatého do našich srdcí (srov. Řím 5,5) se dostává síly našemu poslání a našemu bratrskému společenství; z ní proudí stále znovu radost následovat Pána cestou Jeho chudoby, Jeho panictví a Jeho poslušnosti; a tatáž láska volá k pěstování kontemplativní modlitby. Výjimečným způsobem to zakusila sestra Maria Baouardy, která - pokorná a nevzdělaná – dovedla dávat extrémně jasné teologické rady a vysvětlení, které byly ovocem neustálého dialogu s Duchem svatým. Poddajnost Duchu svatému ji učinila také nástrojem setkání a sdílení s muslimským světem. Stejně tak sestra Maria Alfonzine Danil Ghattas dobře pochopila, co znamená vyzařovat Boží lásku apoštolátem a dosvědčovat mírnost a jednotu. Nabízí nám jasný příklad toho, jak je důležité, aby jedni přijímali odpovědnost za druhé a jedni druhým sloužili.

Zůstávat v Bohu a v jeho lásce, zvěstovat tak slovem i životem Ježíšovo vzkříšení, dosvědčovat jednotu mezi námi a lásku vůči všem. Tak jednaly tyto čtyři světice, které byly dnes kanonizovány. Jejich zářivý příklad interpeluje také náš křesťanský život: jak dosvědčuji vzkříšeného Krista? To je otázka, kterou si musíme položit. Jak zůstávám v Něm? Jak přebývám v Jeho lásce? Jsem schopen rozsévat v rodině, pracovním prostředí a ve své komunitě sémě oné jednoty, kterou nám dal Kristus tím, že nám dal účast na trojičním životě?

Až půjdeme dnes domů, odnesme si s sebou radost z tohoto setkání se vzkříšeným Pánem; pěstujme v srdci závazek přebývání v Boží lásce, zůstávejme sjednoceni v Něm a mezi sebou, a jděme ve šlépějích těchto čtyřech žen, vzorů svatosti, k jejichž následování nás církev vybízí.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Homilie

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 23
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti