Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   16. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

17.5.2015 

Nesnáze před synodou o rodině

Milan Glaser

Do Vatikánu přišly podněty biskupských konferencí k podzimní synodě o rodině. Nástupci sboru apoštolů zaslali dokumenty, na kterých se různými způsoby mohli podílet katolické organizace, popřípadě i jednotlivci. Je pochopitelné, že většina lidí této možnosti ke slohovému či rétorickému cvičení nevyužila. V některých zemích se však různé podněty objevily a některé biskupské konference je zahrnuly do svých zpráv, na jejichž základě bude generálním sekretariátem synody ve Vatikánu sestaven výchozí dokument jejího podzimního zasedání, tzv. Instrumentum laboris.

Německá biskupská konference svoji odpověď dokonce publikovala v několika jazycích a mimo jiné tvrdí: „Téměř všichni katolíci přijímají homosexuální vztahy, pokud partneři žijí hodnoty lásky, věrnosti, vzájemné odpovědnosti a věrohodnosti, aniž by tím kladli homosexuální soužití na stejnou rovinu jako manželství. Jde o to přijímat tyto vztahy, ale zároveň konstatovat jejich jinakost. Některé pozice se vyslovily za žehnání tomuto soužití odlišnému od manželství. Pastorace, která přijímá homosexuální osoby, vyžaduje zralou náboženskou sexuální morálku, která by brala v úvahu ty nejpokročilejší vědecké, antropologické, exegetické a teologické poznatky.“ Tento výňatek ze sedmnácti stránkového dokumentu Německé biskupské konference, nazvaného „Povolání a poslání rodiny v církvi a současném světě“ (20. dubna 2015, str. 16), dosvědčuje nesnadnou situaci dnešní vnitrocírkevní komunikace. Tvrdí snad němečtí biskupové, že pohlavní akty mezi osobami téhož pohlaví za jistých podmínek nejsou hříchem? To znamená pokud dotyční dodržují hodnoty lásky a věrnosti a pokud uzraje náboženská sexuální morálka, která přijme ty nejpokročilejší vědecké poznatky?

Bohužel se zdá, že odér vědeckosti známý z dob totalitních režimů se opět vrací na scénu. Jako by se opět vynořil onen laškovný diskurz, který se tak snadno mění na krutou zvůli. Lichotí se nevědomosti tak dlouho, až si zvykne, ba dokonce se stane ješitnou, pokud jí někdo upírá vědeckost. Nevědomost se ovšem může týkat nejen příčin homosexuality, ale také původu a obsahu křesťanské víry. Jaké vědecké poznatky ospravedlňují změnu přirozené i biblické morálky, o tom totiž dokument německých biskupů nemluví. Neexistují totiž. Vlastní a pravý obsah křesťanské víry, který je střežen církevním magisteriem a jehož součástí je i morálka, nemůže být měněn žádnými přírodními či humanitními vědami, ani teologií.

Takovýmto postulátům, které kromě německého představil také švýcarský a lucemburský episkopát, ovšem netřeba upírat upřímnost. A nemusejí být nutně výrazem zlých úmyslů. Nepochybně však umožňují uvědomit si, že výzva papeže Františka k modlitbě za podzimní jednání biskupské synody o rodině rozhodně není prázdnou formalitou.

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti