Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

9.6.2015 

Papež: Křesťanská identita není éterická, nýbrž konkrétní

Vatikán. Křesťanskou identitu uchovává Duch svatý, necháváme-li se Jím vést. To je jedna z myšlenek homilie papeže Františka při ranní mši v kapli Domu sv. Marty. Papež varoval před snahou o transformaci křesťanství na „hezkou ideu“ a před úsilím o „inovaci identity“ za každou cenu. Potom zdůraznil, že křesťanské svědectví je ohrožováno zesvětštěním, které rozšiřuje svědomí tak, aby schvalovalo všechno.

V čem spočívá křesťanská identita? Papež František svoji homilii odvíjel ze slov svatého Pavla ke Korinťanům (2 Kor 1,18-22), kde je řeč právě o identitě Ježíšových učedníků: »Bůh je věrný. Když k vám mluvíme, neznamená to zároveň ’ano’ i ’ne’« - začíná zmíněný úryvek. „Abychom dosáhli křesťanské identity – řekl papež – nechal nás Bůh jít dějinami dlouhý kus cesty než poslal svého Syna. A také každý z nás – dodal – musí ve svém životě ujít dlouhou cestu, aby se tato křesťanská identita umocnila a stala se tak silnou, aby vydávala svědectví. Je to cesta, kterou bychom mohli definovat jako cestu od dvojakosti k opravdové identitě“:

Je pravda, že existuje hřích, do kterého upadáme, ale Pán nám dává sílu povstat a jít v naší identitě dál. A skoro bych řekl, že hřích je součást naší identity: jsme hříšníci, ale máme víru v Ježíše Krista. A není to jenom víra poznatků, nikoli. Je to víra, která je Božím darem a která do nás vstoupila od Boha. Bůh sám nás upevňuje v Kristu. A »posvětil nás, vtiskl nám svou pečeť a tak nám vložil do srdce Ducha jako záruku« (2 Kor 1,22). Bůh nám dává křesťanskou identitu

V zásadě – pokračoval papež – „nás životem vede věrnost této křesťanské identitě, necháváme-li se vést Duchem svatým, který je v našem srdci zárukou a pečetí“. Nejsme lidmi, kteří „následují nějakou filosofii, ale jsme pomazáni, máme Ducha jako záruku“.
„Tato krásná identita – řekl dále papež – je viditelná ve svědectví. Proto Ježíš mluví o svědectví, které je řečí naší křesťanské identity a to přesto, že je tato křesťanská identita pokoušena. Jsme totiž hříšníci, pokušení přicházejí neustále, a identita může zeslábnout. Je možné ji ztratit.“ V této souvislosti papež poukázal na dvě nebezpečná úskalí:

První spočívá v přechodu od svědectví k idejím, tedy v rozředění svědectví. Řekne se: »Ano, jsem křesťan. Křesťanství je dobrá idea. Modlím se k Bohu.« - A tak od konkrétního Krista, protože křesťanská identita je konkrétní – čteme to v blahoslavenstvích a také v 25. kapitole Matoušova evangelia – přecházíme k náboženství v odlehčeném (soft) vydání, tedy v gnostickém duchu, gnostickou cestou. V pozadí stojí pohoršení. Křesťanská identita pohoršuje. A to pokušení říká: »Ne, ne, jenom žádné pohoršení«.

„Kříž – řekl dále papež – je pohoršením a proto někteří hledají Boha s poněkud éterickou spiritualitou. Jsou to moderní gnostici.
Potom jsou takoví, kteří mají neustále potřebu nějakých novinek křesťanské identity a zapomněli, že byli vyvoleni, pomazáni a mají Ducha jako záruku. Ptají se například: »Kde jsou ti vizionáři, kteří nám řeknou, co nám dnes ve čtyři odpoledne vzkázala Matka Boží?«. A z toho žijí. To není křesťanská identita. Poslední slovo Boha zní »Ježíš«, nic víc.
Další cesta, na níž se křesťanská identita vytrácí – dodal papež - je mondénnost:“

Rozšířit svědomí natolik, že se tam vejde všechno. Říká se: »Ano, jsme křesťané, ale to či ono přece také, nejen morálně, ale také lidsky.« Mondénnost je lidská. A tak sůl ztrácí chuť. Proto vidíme křesťanské komunity i křesťany, kteří si tak říkají, ale nemohou a nedovedou dosvědčit Ježíše Krista. A tak identita ustupuje zpět a zpět, až se vytratí. To je mondénní nominalismus, který vidíme každý den. V dějinách spásy nás Bůh svojí Otcovskou trpělivostí převedl od dvojakosti k jistotě, ke konkrétnosti vtělení, ke konkrétnosti vykupitelské smrti svého Syna. Taková je naše identita.

Svatý Pavel, dodal v závěru papež, se chlubí Bohem, který se stal člověkem a z poslušnosti zemřel. Toto je „identita a zároveň svědectví“. Je to „milost, o kterou musíme prosit Pána, totiž aby nám stále dával tento dar identity, která se nesnaží přizpůsobit věcem natolik, že nakonec ztratí chuť soli.“

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zad



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti