Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 10. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

16.8.2004 

Ohlédnutí za včerejší mší svatou Jana Pavla II. v Lurdech

Lurdy. Včera byla ukončena návštěva Jana Pavla II. v Lurdech. Zpravodaj vatikánského rozhlasu, Pietro Cocco, nám ve svém komentáři přiblíží průběh nedělní mše svaté s její jedinečnou atmosférou a nekonečnými aplausy tisíci poutníků.

Včera ráno, poté co odjel z poutního domu Notre-Dame, se Jan Pavel II. vydal kolem 9.30 hod. na prostranství ?Prairie?, nacházející se v blízkosti basiliky. V papamobilu objel a pozdravil věřící, jež se na prostranství začali shromažďovat už po půlnoci a jejichž proud ustal až po 9.00 hod. Jan Pavel II. projížděl zástupem v papamobilu přes půl hodiny.

Oficiální údaje hovoří o více než 250 tisících těch, kteří se zúčastnili mše mše svaté přímo a o množství dalších věřících, jež sledovali mši svatou na velké obrazovce na prostranství před basilikou Růžence.

Mše svatá začala, jak bylo naplánováno, v 10.00 hod. Spolu se Svatým Otcem koncelebrovali biskupové z Francie a z dalších zemí světa (kterých bylo přibližně 80), kardinálové (asi 18) a přes 1200 kněží.

Biskup z Tarbes-Loudres, mons. Jacques Perrier, přivítal Svatého Otce velice pěknými slovy: ?? čekali jsme na vás, tak jak se očekává příchod dávno očekávaného přítele. Vy jste pro nás přítelem ve chvílích dobrých i zlých.? Zvláště zdůraznil: ?Nikdy jste nikým nepohrdal, ať šlo o jakéhokoliv člověka. Nikdy z Vašich úst nevyšla slova vyjadřující zoufalství a malomyslnost. Zřejmě Vám dodávají sílu lidé, ale naděje přichází od Boha?.

Po slovech přivítání lurdského biskupa byla věřícími, jež zastupovali pět kontinentů, přinesena a položena na oltář voda, pocházející z pramene z jeskyně Massabielle.

Homilie Svatého Otce byla doprovázena nekonečným potleskem (23 krát), někdy, aby nabral znovu dech (byla mu podána také sklenice vody), ale většinou, aby zdůraznil význam jeho slov. Dlouhý potlesk zazněl i na konci, při naléhavé výzvě Svatého Otce, jejichž obsah zněl takto: ?Život musí být respektován, jelikož je posvátným darem a ?nikdo nemůže být jeho vlastníkem?. Počínaje ženami, které v dnešní společnosti jsou povolány, aby svědčily ?o základních hodnotách?, o těch, které je možno vidět pouze očima srdce. A pak i mládež: ať poslouchá Pannu Marii, která, obzvlášť tady v Lurdech, jim může pomoci nalézt to slovo, které by dalo ?smysl? jejich životu. Na konci pronesl slova: ?Panna Maria Lurdská vzkazuje vám všem: buďte ženami a muži svobodnými, ale pamatujte, lidská svoboda je svobodou raněnou hříchem. Ona sama musí být vysvobozena!?

Je třeba podotknout, že v úvodních pozdravech homilie, Svatý Otec přidal pozdrav Esarcu Emanuelovi z konstantinopolského patriarchátu ve Francii a představenému francouzských pravoslavných, který se zúčastnil mše svaté, na rozdíl od představitelů federace francouzských protestantů, kteří sdělili, že do Lurd nepřijdou, protože nesouhlasí s významem návštěvy Svatého Otce.

Při obětování byly doneseny na oltář eucharistické symboly - chléb a víno - dívkou na vozíku, jako symbol utrpení ve jménu všech nemocných, nacházejících se v Lurdech. Zároveň bylo rozvinuto oltářní plátno, dlouhé 500 metrů a neseno mezi různými sektory věřících, nacházejících se na prostranství před oltářem, jako symbol spojení mezi oltářem a společenstvím věřících.

Krátce po poledni, před modlitbou Anděl Páně, přečetl Svatý Otec svůj pozdrav.

Přítomní obdarovali Svatého Otce dlouhým potleskem i při závěrečných pozdravech v sedmi světových jazycích: ?Tato setkání mi dávají velkou naději, o kterou bych se s vámi chtěl podělit, drazí přátelé. Dejte se do školy Panny Marie, která bude pro svět přínosem nové naděje!?

Obřad skončil ve 12.20 hod. Hned poté Svatý Otec opustil presbytář. Před návratem do poutního domu Notre Dame, vstoupil krátce do kostela s. Bernadety, stojící za oltářem a až potom pokračoval ve své cestě, během které zdravil poutníky, stojící podél cesty. Do své rezidence dorazil ve 12.30 hod.

Připravila: Marta Kratochvílová

(RaVat)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 21
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti