Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

2.7.2015 

Mons. Cupich: Formalizace homosexuálních svazků neovlivní jedinečnost manželství

Vatikán. Tragický omyl, takto severoameričtí biskupové komentovali rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, který prohlásil dobrovolný životní svazek dvou osob téhož pohlaví za manželství. Výnos washingtonských soudců platí pro všech padesát států Unie. Vatikánský rozhlas rozmlouval také na toto téma s nově jmenovaným arcibiskupem Chicaga, Blasem Josephem Cupichem (na fotce s chorvatským jezuitou Hrvojem Juko), který v při pondělní slavnosti sv. Petra a Pavla přijal od papeže Františka arcibiskupské pallium.

“Je důležité si uvědomit, že se zde mluví o civilním uzavírání manželství. Nejvyšší soud uznal, že pro lidi téhož pohlaví existuje ústavní právo na uzavření sňatku. Avšak to nemá vůbec žádný vliv na naše vnímání manželství, které je nejenom svazkem muže a ženy, nýbrž také symbolem Krista a jeho církve. Myslím tedy, že je podstatné pochopit, že občanská společnost už dlouho manželství nechápe stejně jako církev. Usnadnění rozvodů kupříkladu odporuje tomu, co po lidech žádáme – tedy slibu jejich celoživotní věrnosti. Probíhá tu samozřejmě cosi významného, ale není to vůbec poprvé, kdy jsme si povšimli rozdílu mezi církevním a civilním manželstvím.“

Myslíte si, že výnos Nejvyššího soudu bude komplikovat pojetí náboženské svobody, podobně jako tomu bylo s Obamovou reformou zdravotnictví?

“Doufám, že ne! Myslím si ale, že v tomto ohledu musíme být velice obezřelí. Musíme mít jistotu, že skutečně máme možnost svobodně praktikovat svou víru, aniž by nám do toho vláda mluvila. Lidé často přehlížejí, že svoboda vyznání v naší ústavě není cosi, co bychom snad měli bránit, nýbrž něco, čeho se vláda vůbec nemůže dotknout, protože by se jednalo o její vměšování. Nejvyšší soud naštěstí v minulosti opakovaně vynesl rozsudky, které hájily náboženskou svobodu. Soudci se v této souvislosti vyslovili zcela jasně – kupříkladu v otázce, koho v církvi zaměstnávat, kde nám vláda nemůže nic předepisovat. Doufám tedy, že práce vykonaná na obhajobu náboženské svobody bude pokračovat, ale samozřejmě musíme být bdělí, protože ve společnosti probíhá masivní změna.“

Arcidiecézi Chicago si mnozí spojují s kriminalitou, rasovými problémy, výraznou latinskoamerickou komunitou. „Řešíme to, co každá velká metropole“, vysvětluje arcibiskup Cupich, který je sám vnukem chorvatských přistěhovalců.

“V církvi se to snažíme překonat tím, že v našich školách poskytujeme solidní vzdělání lidem žijícím v chudších komunitách. Arcidiecéze do svých škol investuje ročně 35 milionů dolarů, aniž by ji stát podporoval. Naše práce se samozřejmě nedostane ke všem, protože mnoho migrantů tu žije nelegálně, takzvaně ve stínu. Proto potřebujeme zcela zásadní reformu emigračního zákona, což požaduji od prvního dne nástupu na arcibiskupství. Situace je tragická – jsme přeci národem přistěhovalců. Úplně jsme zapomněli na své dědictví. Chtěl bych to připomenout našemu politickému vedení a Kongresu – pokud nebudeme v této otázce jednat korektně, ztratíme něco ze své duše a naší země.“

Papež František za pár měsíců pojede do Spojených států amerických. Jako vůbec první papež promluví právě v Kongresu. Jaká očekávání věřících se pojí k jeho návštěvě?

“Lidé se na něj těší. Je to muž, který upoutal jejich fantazii, ať jsou to katolíci či nikoli, mladí nebo staří…Je jednou z největších vůdčích postav dneška. Myslím, že je důležité si uvědomit, že Svatý otec přijede do Spojených států přes Kubu, odkud přišlo množství emigrantů. To by nám mělo něco říci o důrazu, jaký Svatý otec přikládá těmto lidem, kteří trpí ve stínu.“

Uvedl arcibiskup Chicaga, Blase Joseph Cupich, v rozhovoru s Hrvojem Juko SI.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
27.7.15 Domorodí obyvatelé USA nepřijali legislativu redefinující manželství
2.7.15 Episkopální církev povolila „manželství pro všechny“
27.6.15 Biskupové USA k rozhodnutí Nejvyššího soudu: Tragický omyl poškozující obecné dobro
27.6.13 Biskupové USA: Tragický den pro manželství a náš národ
26.3.13 “Pochod za manželství” k sídlu Nejvyššího soudu USA



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti