Vatikán.
Papežská akademie věd a Papežská akademie sociálních věd zorganizovaly ve Vatikánu workshop na téma „Moderní otroctví a klimatické změny“ a sympozium „O udržitelném rozvoji našich měst“. Pozváni byli primátoři několika velkoměst a představitelé státní správy celkem ze 60 zemí, jakož i delegáti Organizace spojených národů. Kancléř obou zmíněných papežských akademií,
mons. Sanchez Sorondo představil toto setkání na tiskové konferenci minulý týden. „Tato myšlenka – říká – uzrála během několika diskusí, které ve Vatikánu proběhly mezi biskupy a policejními řediteli z různých zemí světa, a má podnítit vnímavost na potřebu změny životních stylů produkce a spotřeby:
„Chtěli jsme ve světle encykliky Laudato si´ spojit dvě oblasti, které pokládáme za krizové, totiž změny klimatu způsobené užíváním fosilních paliv a téma nových forem otroctví, protože jak říká encyklika, všechno je propojeno.“
Téma klimatických změn – řekl dále mons. Sorondo – není reflektováno církví poprvé:
„První, kdo tento problém nanesl, byla Papežská akademie věd na setkání s nositeli Nobelových cen. Když nám někdo předhazuje, že se jen držíme toho, co předkládá OSN, je to právě naopak. Organizace spojených národů sleduje ideu, která vzešla z Papežské akademie věd již před 25 lety.“
Klimatické změny jsou způsobené lidskou činností a kulturou relativismu, která vede k zotročování lidí druhými lidmi:
„Víme, že situace je opravdu vážná, protože 30 milionů lidí žije v podmínkách otroctví. Tento údaj pochází od Mezinárodní organizace práce, která tuto skutečnost přiznala, a sdělila také, že 80% zisků z těchto obchodů, které se pohybují kolem 150 tisíc miliard dolarů za rok, přichází z prostituce. Můžeme proto považovat prostituci za novou formu otroctví.“
Odtud plyne také hlavní cíl dnešního sympozia, totiž zahojit tuto ránu, která se stále více šíří:
„Spolu s primátory měst jsme vypracovali prohlášení zavazující k většímu úsilí v boji proti novým formám otroctví tak, aby se jejich potření stalo jedním z primárních cílů nové zprávy OSN o udržitelném rozvoji, která bude přijata letos v září.“
Tolik kancléř Papežských akademií věd a sociálních věd o dnešním a zítřejším setkání primátorů světových velkoměst ve Vatikánu.
V dnešních podvečerních hodinách přišel účastníky tohoto setkání pozdravit také papež František.
(mig)