Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   1. 12. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Angelus 

30.8.2015 

Dodržování předpisů je neplodné, neproměňuje-li srdce

Papež František před mariánskou modlitbou Anděl Páně, nám. sv. Petra

Česká sekce RV

Drazí bratři a sestry, dobrý den!

Evangelium této neděle prezentuje rozpravu Ježíše s několika farizeji a učiteli Zákona. Diskuse se týká hodnoty „podání předků“ (Mk 7,3), které Ježíš s odkazem na proroka Izaiáše označuje za „lidská ustanovení“ (v.7), jež by neměla nikdy zaujímat místo „Božích přikázání“ (v.8). Starobylé předpisy, o něž byl veden spor, obsahovaly nejenom Boží přikázání zjevené Mojžíšovi, ale také celou řadu předpisů, které specifikovaly směrnice mojžíšského Zákona. Účastníci diskuse vykládali tyto normy dosti skrupulózně jako projev autentické zbožnosti. Vyčítali proto Ježíšovi a jeho učedníkům, že je nedodržují, zejména ty, které se týkaly tělesného očišťování (srov. 5). Ježíšova slova mají sílu prorocké výpovědi: „Opustili jste přikázání Boží – říká – a držíte se podání lidského“ (v. 8). Tato slova nás naplňují obdivem k našemu Mistrovi. Cítíme, že v Něm je pravda a že nás svojí moudrostí osvobozuje od předsudků.

Avšak pozor! Ježíš těmito slovy chce varovat také nás dnes před domněnkou, že vnější dodržování Zákona stačí k tomu, abychom byli dobrými křesťany. Stejně jako tehdy farizeům hrozí také nám nebezpečí, že budeme se sebou spokojeni nebo se v horším případě budeme považovat za lepší než druzí jenom proto, že dodržujeme pravidla a zvyklosti a přitom nemáme rádi bližní, máme tvrdé srdce, jsme pyšní a domýšliví. Doslovné dodržování předpisů je neplodné, pokud neproměňuje srdce a neprojevuje se konkrétním jednáním, totiž otevřením se Bohu a Jeho Slovu v modlitbě, hledáním spravedlnosti a pokoje, podporou chudých, slabých a utiskovaných. Všichni víme, jakou škodu a pohoršení působí církvi v našich komunitách, v našich farnostech a čtvrtích ti, kdo se označují za velké katolíky, chodí často do kostela, ale potom ve svém každodenním životě zanedbávají rodinu, mluví špatně o druhých a podobně. Toto Ježíš odsuzuje, protože jde o křesťanské antisvědectví.

Ve svém dalším výkladu soustřeďuje Ježíš pozornost na hlubší aspekt a prohlašuje: „Člověka nemůže poskvrnit nic, co do něho vchází zvenčí, ale co vychází z člověka, to ho poskvrňuje“ (v.15). Zdůrazňuje tak primát niternosti, tedy primát srdce. Svatými nebo nesvatými nás nedělají vnější věci, nýbrž srdce, které projevuje naše úmysly, naše rozhodnutí a touhu konat všechno z lásky k Bohu. Vnější postoje jsou důsledkem toho, co jsme zvolili ve svém srdci, ale nikoli naopak. Vnější postoj nás nečiní pravými křesťany, pokud srdce zůstává nezměněno. Hranice mezi dobrem a zlem nevede mimo nás, ale spíše skrze nás. Můžeme se ptát: kde je mé srdce? Ježíš říkal: „Kde je tvoje srdce, tam je tvůj poklad.“ Jaký je můj poklad? Je to Ježíš, jeho nauka? Pak je srdce dobré. Anebo je pokladem něco jiného? Proto je zapotřebí očista a obrácení srdce. Bez očištěného srdce nelze mít opravdu čisté ruce, ani ústa pronášející upřímná slova lásky, milosrdenství a odpuštění. Tak může jednat pouze srdce upřímné a očištěné.

Prosme Pána, aby nám na přímluvu Panny Marie daroval čisté srdce, svobodné od jakékoli přetvářky. Ježíš označuje farizeje za pokrytce, protože říkají něco jiného než dělají. Ať nám tedy daruje srdce svobodné od pokrytectví, abychom byli schopni žít duchem Zákona a dosáhnout jeho cíle, kterým je láska.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Angelus

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.2.21 Papež se modlí za Myanmar
7.2.21 Bůh neukazuje svou moc shora
4.2.21 Modlitba Anděl Páně s papežem se vrací na Svatopetrské náměstí
31.1.21 Petrův nástupce vyhlásil Světový den prarodičů a seniorů
31.1.21 Naslouchejme moci Božího slovaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 21
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti