Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   2. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

6.9.2015 

Papež vyzval farnosti, řehole a poutní místa v Evropě k přijímání rodin uprchlíků

Vatikán. Přibližně 20 tisíc lidí si dnes na náměstí svatého Petra vyslechlo polední promluvu papeže před mariánskou modlitbou Anděl Páně. Petrův nástupce komentoval dnešní evangelium o uzdravení hluchoněmého (Mk 7,31-37), a mimo jiné řekl:

Aby Ježíš obnovil vztah s tímto člověkem, jehož komunikace je „zablokována“, snaží se nejprve navázat kontakt. Zázrak je však darem shůry a Ježíš jej vyprošuje od Otce. Proto vzhlédl k nebi a řekl: »Otevři se!«. A hluchoněmému se otevřel sluch, rozvázal se mu jazyk a mluvil správně (srov. v.35).
Z této epizody si bereme ponaučení, že Bůh není uzavřen v sobě, nýbrž otevírá se a komunikuje s lidstvem. Ve svém obrovském milosrdenství překonává propast nekonečného rozdílu mezi Sebou a námi a jde nám vstříc. Aby tuto komunikaci s člověkem realizoval, Bůh se stává člověkem. Nestačí Mu promlouvat k nám prostřednictvím Zákona a proroků, ale zpřítomňuje se v osobě svého Syna, Slova učiněného tělem. Ježíš je velkým „stavitelem mostů“, který v Sobě samém staví obrovský most úplného společenství s Otcem.

PLNÉ ZNĚNÍ papežovy promluvy je ZDE

Po hlavní promluvě pronesl papež tuto důležitou výzvu:

Drazí bratři a sestry,

Boží Milosrdenství je poznáváno prostřednictvím našich činů, jak nám to dosvědčil život bl. Matky Terezy z Kalkaty, jejíž výročí smrti jsme si včera připomněli.

Tváří v tvář tragédii desítek tisíc uprchlíků, kteří utíkají před smrtí v důsledku války či hladu a jsou na cestě k naději života, nás evangelium volá a žádá, abychom byli „bližními“ těch nejmenších a opuštěných a dali jim konkrétní naději. Nejenom slovy: „Odvahu, trpělivost!“. Křesťanská naděje bojuje umíněností toho, kdo jde k bezpečnému cíli.
Proto u příležitosti nadcházejícího Jubilea Milosrdenství obracím svou výzvu k farnostem, řeholním komunitám, klášterům a poutním místům celé Evropy, aby dali výraz konkrétnosti evangelia a přijali rodinu uprchlíků. Bude to konkrétní čin přípravy na Svatý rok Milosrdenství.
Každá farnost, každá řeholní komunita, každý klášter, každé poutní místo v Evropě přijme jednu rodinu, počínaje mojí římskou diecézí.

Obracím se ke svým bratřím, biskupům Evropy, pravým pastýřům, aby ve svých diecézích podpořili moji výzvu a připomínali, že Milosrdenství je druhým jménem Lásky: „Cokoli jste udělali pro jednoho z těchto mých nejposlednějších bratří, pro mne jste udělali“ (Mt 25,40).
Také obě farnosti Vatikánu přijmou v těchto dnech dvě rodiny uprchlíků.

Potom se papež František vyslovil španělsky k situaci na hranicích mezi Kolumbií a Venezuelou, která uzavřela svoje hranice, a vyjádřil přání, aby probíhající setkání obou biskupských konferencí, které budou společně hledat řešení, dalo jasné znamení naděje. „Solidarita a bratrství – obrátil se papež k milovanému lidu obou zemí – může aktuální těžkosti překonat.“

Včera v Geroně – připomněl dále papež - byly ve Španělsku beatifikovány řeholní sestry Fidelia Oller, Josefa Monrabal a Faconda Margenat z řeholní kongregace Sester svatého Josefa z Gerony, zabité pro věrnost Kristu a církvi. Navzdory vyhrožování a zastrašování pokračovaly tyto ženy odvážně ve své službě nemocným a důvěřovaly v Boha. Jejich heroické svědectví až k prolití krve dává sílu a naději těm, kdo jsou pronásledováni pro křesťanskou víru dnes. A víme, že je jich mnoho.

Nakonec věnoval papež pozornost africkému kontinentu:

Před dvěma dny byly zahájeny v Brazzaville, hlavním městě republiky Kongo, jedenácté Africké hry, kterých se účastní tisíce sportovců celého kontinentu. Doufám, že tato velká sportovní slavnost přispěje k pokoji, bratrství a rozvoji všech zemí Afriky. Pozdravme Afričany, kteří se účastní těchto jedenáctých her...

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.2.21 Papež se modlí za Myanmar
7.2.21 Bůh neukazuje svou moc shora
4.2.21 Modlitba Anděl Páně s papežem se vrací na Svatopetrské náměstí
31.1.21 Petrův nástupce vyhlásil Světový den prarodičů a seniorů
31.1.21 Naslouchejme moci Božího slovaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti