Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   3. 7. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

4.10.2015 

František před Angelus: modlete se za synodu, abychom byli poslušni Duchu svatému

Vatikán. Po skončení eucharistické slavnosti v Bazilice sv. Petra vystoupil papež František do své pracovny ve Vatikánském paláci, odkud vedl modlitbu Anděl Páně. Ve své promluvě se opět vrátil k tématu manželství a rodiny ve vztahu k právě zahájené synodě:

Drazí bratři a sestry, dobrý den!
Před několika okamžiky skončila v Bazilice sv. Petra eucharistická slavnost, kterou jsme zahájili Řádné generální shromáždění biskupské synody. Synodální otcové se sjeli ze všech koutů světa a shromáždili se kolem Petrova nástupce, aby po tři týdny setrvali v pozorném duchovním a pastoračním rozlišování a zamýšleli se nad povoláním a posláním rodiny v církvi a ve společnosti. S pohledem upřeným na Ježíše budeme, na základě učení o pravdě a milosrdenství, hledat co nejvhodnější cesty, jimiž se má církev ubírat s rodinami a pro rodiny, aby se původní Stvořitelův záměr s mužem a ženou mohl uskutečnovat v dnešním světě a působit v celé své kráse a síle.
Liturgie této neděle nám překládá právě základní text z Knihy Genesis o komplementárnosti a vzájemnosti muže a ženy (srov. Gen 2,18-24). Proto – říká Bible - opustí muž svého otce a svou matku a připojí se ke své ženě a ti dva budou jeden člověk, totiž jeden jediný život, jediná existence (srov. v. 24). V této jednotě manželé předávají život novým lidským bytostem, stávají se rodiči. Podílejí se na stvořitelské moci samého Boha. Ovšem pozor! Bůh je láska a na jeho díle máme podíl, pokud milujeme s Ním a jako On. Právě proto – říká sv. Pavel – láska byla vlita do našich srdcí skrze Ducha svatého, který nám byl dán (srov. Řm 5,5). A toto je rovněž láska, kterou snoubenci dostávají ve svátosti manželství. Je to láska, která živí jejich vztah v radostech i bolestech, v okamžicích poklidu i nesnází. Je to láska, která vzbuzuje touhu přivést na svět děti, věnovat se jim, přijímat je, vychovávat je a vzdělávat. Je to tatáž láska, kterou Ježíš v dnešním evangeliu projevuje dětem: Nechte děti přicházet ke mně, nebraňte jim, neboť takovým patří Boží království“ (Mk 10,14).

Prosme dnes Pána, aby se všichni rodiče a vychovatelé na světě, ale také celá společnost, stali nástrojem přijetí a lásky, s níž Ježíš objímá ty nejmenší. On hledí do jejich srdcí láskyplně a starostlivě jako otec a zároveň jako matka. Myslím na mnoho dětí, které hladovějí, jsou opuštěny, zneužívány, nuceny bojovat nebo jsou odmítány. Je bolestné vidět nešťastné děti s nepřítomným pohledem, které utíkají z chudoby a konfliktů, klepou na naše dveře a na naše srdce s prosbou o pomoc. Kéž nám Pán pomáhá, abychom nebyli opevněnou společností, nýbrž rodinnou společnosti, která dokáže přijímat, podle příslušných pravidel, avšak přijímat, příjímat vždy s láskou!

Vybízím vás, abyste doprovázeli práci synody svou modlitbou, aby Duch svatý učinil synodální otce plně poslušné svým inspiracím. Vzývejme mateřskou přímluvu P. Marie, v duchovním spojení s těmi, kdo nyní v této chvíli recitují v Pompejské svatyni „Prosbu k P. Marii Růžencové“.

Po modlitbě Anděl Páně se papež František ještě vrátil k včerejší beatifikaci ve Španělsku a k několika dalším aktualitám:

„Včera byli v Santander ve Spanělsku blahořečeni Bl. Pius Heredia a 17 spolubratří a spolusester z cisterciáckého řádu přísné observance a sv. Bernarda, kteří byli zavražděni pro svou víru během španělské občanské války a náboženského pronásledování ve třicátých letech minulého století. Chvalme Pána za tyto statečné svědky a na jejich přímluvu prosme, aby osvobodil svět od metly válek.“

Svatý otec rovněž ujistil o svých modlitbách za oběti sesuvu půdy, který smetl celou jednu vesnici v Guatemale, a za oběti záplav ve Francii.
„Buďme nablízku těžce zasaženému obyvatelstvu také skrze konkrétní solidaritu,“ vybídl papež František. Na závěr pozdravil skupiny poutníků a zejména italské, kteří dnes slaví svátek sv. Františka, patrona Itálie.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
24.10.18 Jaký bude závěrečný dokument biskupské synody?
20.10.18 Překvapila mne vstřícnost a otevřenost - říká bratrská delegátka Martina V. Kopecká
11.10.18 Synodní otce znepokojuje anonymní totalitarismus sociálních sítí a politický populismus
11.10.18 Na periferii o synodě nikdo neví, říká italský saletin
11.10.18 Jmenování komise pověřené redakcí závěrečného synodního dokumentuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 22
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti