Vatikán.
Z africké cesty vzejde papežský apel na lidi všech náboženství, na společné budování pokoje. Před poutí Svatého otce na Černý kontinent, která začne příští středu (25. 11.), na to poukazuje kardinál Pietro Parolin. Vatikánský státní sekretář zdůrazňuje, že dnes více než kdy dříve musí náboženství mezi sebou úzce spolupracovat na budování solidárnějšího a bratrštějšího světa. Prozrazuje také, že František bude během své pouti připomínat oběti všech útoků, nejen pařížských, ale také těch, které každodenně zraňují Afriku. Vatikánský premiér v tomto kontextu připomíná útok na univerzitní kampus v keňské Garisse, kde islamisté zabili 147 studentů, převážně křesťanů. Poukazuje také na význam papežova otevření Svaté brány v Bangui, jako gesta anticipace Jubilea milosrdenství právě v zemi poznamenané konfliktem:
„Středoafrická republika velmi potřebuje pokoj a milosrdenství. Zahájení Jubilea právě v této zemi je výrazem velké papežovi blízkosti k tomuto národu bolestně poznamenanému endemickou bídou a utrpením, které současný konflikt ještě prohloubil. Atmosféra násilí a nejistoty je v této zemi všudypřítomná. Otevření Svaté brány právě tam bude pozváním k překonání roztržek a vzájemných předsudků, aby skupiny válčící mezi sebou začaly spolupracovat pro obecné dobro. Bude to velké poselství vybízející k dialogu, vzájemnému přijetí, otevřenosti k názorům druhé strany a k vzájemné spolupráci na péči o vyšší dobro.“
K prvotnímu důvodu papežské pouti, kterým je uctění 50. výročí kanonizace ugandských mučedníků, kardinál Parolin podotýká, že má připomenout význam kvality naší víry a potřebu svědectví. „Jsou to hodnoty, za které musíme být připraveni dát život“ – říká vatikánský státní sekretář. Připomíná zároveň, že pravá víra je podnětem k budování bratrštější a pokojnější společnosti, která solidárně hledá dobro pro všechny.
(job)