Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   1. 12. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

10.12.2015 

S novým maďarským velvyslancem o rodině i uprchlících

Vatikán. Maďarsko má nového velvyslance u Svatého stolce. Eduard Habsbursko-Lotrinský ve středu předal papeži Františkovi své pověřovací listiny a poskytl rozhovory několika redakcím naší rozhlasové stanice. Osmačtyřicetiletý šestinásobný otec doposud působil jako scénárista, herec a producent a má za sebou také pětiletou zkušenost mediálního referenta na biskupství rakouské diecéze St. Pölten. Jaká byla papežská audience?, ptali jsme se.

”Udělala na mne velký dojem, ale myslím, že zapůsobila také na papeže, protože je zvyklý na upjaté politické osobnosti, zatímco my jsme se dostavili se šesti dětmi! Bylo tedy dost živo! Ještě předtím, než jsem představil rodinu, mluvili jsme čtvrthodinku v soukromí. Týdny jsem se pečlivě připravoval na to, jak oněch patnáct minut využiji. Předsevzal jsem si, že budu především mluvit o rodině, která je pro mne tím nejzásadnějším. Rozhodli jsme se, že budeme mít hodně dětí, a rodina byla také hlavním tématem mé práce pro biskupa Künga v St. Pölten. Je také velkým tématem pro maďarskou vládu, která pro rodiny hodně dělá. Zejména jí záleží na tom, aby matky, pokud chtějí, mohly zůstat s dětmi doma.”

Papež František má k Maďarsku kladný vztah, vysvětluje dále nový velvyslanec. V Argentině totiž pastoračně působil u kongregace Anglických pannen, dnes Congregatio Jesu. Pocházely z maďarské emigrace a seznámily o. Bergoglia s maďarskou kulturou, včetně kulinární.

”Řekl mi – naučil jsem se od nich, co je nejdůležitějším a největším symbolem Maďarska! V duchu jsem si pomyslel – teď to přijde, asi Štěpánská koruna nebo něco podobného. Ale papež povídá: Tokajské!”

O problematice uprchlíků se během papežské audience nemluvilo. Padla o ní zmínka až při následné konverzaci s kardinálem státním sekretářem. A jak Eduard Habsburský podotýká, shodli se s kard. Parolinem na tom, že jde o celoevropský problém, který vyžaduje společné řešení.

”Připouštím, že zprávy a záběry, které v létě přicházely z Maďarska, působily opravdu špatně. Když člověk vidí ploty a před ním sedící uprchlíky, jen stěží to stráví. Kdyby se mne na ty ploty Svatý otec zeptal, vysvětlil bych mu, že maďarskou hranici lze překročit na mnoha místech. Ploty neměly uprchlíky zadržet, nýbrž je svádět do jednoho proudu, aby v určitých bodech mohli přejít hranici a na druhé straně požádat o azyl. Většina uprchlíků však k něčemu takovému nejevila vůli, protože se chtěli dostat přímo do Německa. Na místech, kde stály ploty, denně přešlo hranici kolem 120 lidí, zatímco jinde to bylo až 10 tisíc. Schengenské dohody zavazují vstupní zemi, aby zaevidovala každého vstupujícího člověka a vystavila mu pas. Maďarsko se snažilo dostát této povinnosti a vnést určitý řád do proudu uprchlíků, což vedlo k záběrům, které jsem popsal. Maďarsko se – stejně jako sousední Slovensko – také vyslovilo proti uprchlickým kvótám, protože z našeho pohledu odporují evropskému právu. Když rozdělíme 120 tisíc uprchlíků, problém nevyřešíme. Evropa si musí položit otázku, co dělat s bezmála milionovým ročním přílivem lidí? Samozřejmě vůbec nejdůležitější je vytvořit podmínky ve výchozích zemích. A proto bychom kupříkladu měli dospět k řešení v Sýrii, ačkoli, když jsem mluvil s mezinárodní Charitou, vyšlo najevo, že tamní návrat do normálního života bude trvat celou jednu generaci, ne-li více. Otázkou tedy nejsou ploty, ale skutečná integrace a společný život s lidmi, kteří do Evropy přicházejí a chtějí tu zůstat.”

Soudí velvyslanec Maďarské republiky při Svatém stolci, který náleží do maďarské linie habsburského rodu. Jeho tatínek je jako maďarský občan velvyslancem Suverénního řádu maltézských rytířů a politicky se angažuje také jeho bratranec Jiří Habsburský, který zastával post mimořádného velvyslance Maďarské republiky v Evropské unii.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.2.21 Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu
30.1.21 Katecheze je ozvěnou Božího slova
30.1.21 Papež promluvil k Římské rotě ohledně anulace církevních sňatků
20.1.21 Papež: Rád vidím sportovní nasazení mladých lidí
21.12.20 Papež: Bůh se stal člověkem, abychom se mohli stát Jeho dětmiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 21
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti