Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 9. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

16.4.2016 

Je třeba odejmout podporu těm, kdo osnují plány nenávisti a násilí

Promluva papeže Františka na setkání s občany, Mytilene – řecký ostrov Lesbos.

Česká sekce RV

Pane předsedo vlády,
Vážení představitelé,
drazí bratři a sestry,
jakmile se Lesbos stal přístavištěm četných migrantů hledajících pokoj a důstojnost, pocítil jsem touhu sem přijít. Děkuji dnes Bohu, že mi to umožnil. A děkuji panu prezidentovi Pavlopoulosovi, že mne pozval spolu s patriarchou Bartolomějem a arcibiskupem Hieronymosem. Chtěl bych vyjádřit svůj obdiv řeckému lidu, který navzdory vážným těžkostem, kterým musí čelit, dovedl otevřít srdce i dveře. Mnoho obyčejných lidí dalo k dispozici to málo, co měli, aby se podělili s těmi, kdo přišli o všechno. Kéž Bůh odplatí jejich velkodušnost, jakož i sousedních národů, kteří hned od počátku velice ochotně přijaly množství lidí nucených migrovat.
Požehnaná je velkodušná přítomnost mnoha dobrovolníků a mnoha sdružení, kteří spolu s veřejnými institucemi poskytli a poskytují pomoc a konkrétně vyjadřují bratrskou blízkost

Chtěl bych dnes znovu důrazně apelovat na odpovědnost a solidaritu vzhledem k této tak dramatické situaci. Mnozí uprchlíci, kteří jsou na tomto ostrově a v různých částech Řecka, žijí v nouzových podmínkách, v ovzduší úzkosti a strachu, někdy v zoufalství nad hmotným nedostatkem a nejistou budoucností. Starosti institucí a lidí tady v Řecku, jako i v zemích Evropy jsou pochopitelné a legitimní. Nikdy však netřeba zapomínat, že migranti ještě dříve než čísla jsou lidé, tváře, jména, osudy. Evropa je vlast lidských práv a kdokoli vstoupí na evropskou půdu, měl by mít možnost to zakusit, takže si lépe uvědomí, že je má sám ctít a hájit. Některým, včetně mnoha dětí, se bohužel nezdařilo ani přijet, přišli o život na moři, stali se obětí nelidské přepravy, vystaveni útisku zbabělých biřiců.

Vy, obyvatelé Lesbu, dokazujete, že v této zemi, kolébce civilizace, stále pulsuje srdce lidství, které umí rozpoznat především bratra a sestru, lidství, které chce budovat mosty a prchá před iluzí budovat ohrazení kvůli pocitu bezpečí. Bariéry totiž, místo aby pomáhaly pokroku národů, vytvářejí rozdělení, která dříve či později vyvolají střety.

Abychom byli opravdu solidární s těmi, kdo jsou nuceni utíkat ze své země, je třeba přičinit se o odstranění příčin této dramatické situace, nestačí se omezovat jenom na momentální nouzi, ale je třeba rozvinout všestrannou, nikoli jednostrannou politiku. Především je třeba vytvářet pokoj tam, kam válka přinesla zkázu a smrt, a zabránit, aby se tato rakovina šířila dál. Proto je třeba rozhodně se postavit proti šíření zbraní, proti obchodu se zbraněmi a s ním často spojenými, skrytými pletichami. Je třeba odejmout podporu těm, kdo osnují plány nenávisti a násilí. Je však třeba neúnavně prosazovat spolupráci mezi zeměmi, mezinárodními organizacemi a humanitárními institucemi; neizolovat, ale podporovat ty, kdo této krizi čelí. V tomto smyslu chci popřát úspěch prvnímu světovému humanitárnímu summitu, který se bude konat v Istanbulu příští měsíc.

To všechno lze dělat pouze společně. Je možné a nutné se společně a způsobem hodným člověka snažit vyřešit tuto složitou otázku uprchlíků. A v tom je nezbytný take přínos církví a náboženských komunit. Moje zdejší přítomnost spolu s patriarchou Bartolomějem a arcibiskupem Hieronymosem dosvědčuje naši společnou vůli pokračovat ve spolupráci, aby se tato epochální výzva stala příležitostí nikoli ke konfliktu, nýbrž k růstu civilizace a lásky.

Drazí bratři a sestry, Bůh není lhostejný k tragédiím, které zraňují lidstvo; není vzdálený. On je naším Otcem, který nás podporuje v prokazování dobra a v odmítání zla. Je nejenom naší oporou, ale v Ježíši nám ukázal cestu pokoje. Ježíš se tváří v tvář zlu tohoto světa stal naším služebníkem a svojí službou lásky spasil svět. Toto je pravá moc, jež rodí pokoj. Jedině ten, kdo s láskou slouží, vytváří pokoj. Služba umožňuje vycházet z nás samých a pečuje o druhé, neponechává lidi a věci zkáze, ale dovede je chránit překonáváním silné vrstvy lhostejnosti, která zatemňuje mysl a srdce.

Děkuji vám, že opatrujete lidství a s jemnocitem pečujete o Kristovo tělo, které trpí v tom nejmenším bratrovi, hladovém a cizinci, kterých jste se ujali (srov. Mt 25,35).
Eucaristò!

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.8.16 U stolu s Františkem – příběhy jedenadvaceti syrských uprchlíků
16.4.16 Společná deklarace papeže Františka, patriarchy Bartoloměje a athénského arcibiskupa Hieronyma na ostrově Lesbos
16.4.16 Bůh nás v našem utrpení nikdy neopouští
16.4.16 Vysvoboď nás z necitlivosti, jež je plodem světského blahobytu
16.4.16 Papež František navštívil obyvatele řeckého ostrova LesbosHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 23
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti