VaticanNews.va

   20. 10. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8183
Poslechem z webových stránek.5064
Četbou textů na webových stránkách.7762
Poslechem i četbou.4841


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Modlitba Žalmů – 1. část

Ať si moje děti nezvyknou…

Představitelé irských katolíků se ohradili proti zrušení bohoslužeb


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Homilie 

29.6.2016 

Modlitba je východiskem z jakékoli uzavřenosti

Homilie papeže při mši sv. na slavnost sv. Petra a Pavla, baz. sv. Petra

Česká sekce RV

Boží Slovo této liturgie obsahuje jeden centrální binomický termín: uzavřenost / otevřenost. Lze k němu přiřadit také symbol klíčů, které Ježíš přislíbil Šimonu Petrovi, aby mohl lidem otevírat přístup do nebeského království a nikoliv uzavírat, jako to činili někteří učitelé Zákona a pokrytečtí farizeové, kterým to Ježíš vytýká (srov. Mt 23,13).

Čtení ze Skutků apoštolů (12,1-11) nám prezentuje trojí uzavřenost: jednak Petra ve vězení; potom komunity usebrané v modlitbě a nakonec - jak praví úryvek následující po dnešní pasáži - také domu Marie, matky Jana zvaného Marek, kde Petr zaklepal po svém vysvobození.

Pokud jde o uzavřenost, je modlitba hlavním východiskem jak pro obec, které hrozí, že se uzavře do sebe kvůli pronásledování a strachu, tak pro Petra, který byl hned na začátku svého poslání, jež mu svěřil Pán, uvržen Herodem do vězení a hrozil mu trest smrti. Když byl Petr ve vězení, „církevní obec se naléhavě za něho modlila k Bohu“ (Sk 12,5). Pán odpovídá na tuto modlitbu a posílá svého anděla, aby jej vysvobodil a „vytrhl z Herodových rukou“ (srov. 11). Modlitba jako pokorné svěření se Bohu a Jeho svaté vůli je vždycky východiskem z naší osobní i kolektivní uzavřenosti. Je východiskem z uzavřeností.

Také Pavel, když píše Timotejovi, mluví o své zkušenosti osvobození čili vyváznutí z ohrožení, že bude odsouzen na smrt. Pán mu byl však nablízku a dal mu sílu, aby mohl dovršit dílo evangelizace národů (srov. 2 Tim 4,17). Pavel však mluví o „otevřenosti“, která je mnohem větší, směrem k nekonečně rozsáhlejšímu horizontu, totiž k věčnému životu, který jej čeká po skončení jeho pozemského „běhu“. Je krásné vidět apoštolův život, který díky evangeliu celý „vychází“ a cele směřuje vpřed, aby nejprve přinášel Krista těm, kteří Jej neznají, a potom, aby se takříkajíc vrhnul do Jeho náruče a byl Jím „zachráněn pro nebeské království“ (v. 18).

Vraťme se k Petrovi. Evangelium, které podává (Mk 16,13-19) jeho vyznání víry a následné poslání, jež mu svěřil Ježíš, nám ukazuje, že život Šimona, galilejského rybáře – stejně jako každého z nás – se otevírá a plně rozvíjí přijetím milosti víry od Boha Otce. Šimon se potom vydává na dlouhou a tvrdou cestu, která jej přiměje vyjít ze sebe samého, ze svých lidských nejistot, zejména ze své hrdosti smíšené s odvahou a s velkodušným altruismem. Na této cestě jeho osvobození je rozhodující Ježíšova modlitba: „Já jsem za tebe prosil, aby tvoje víra nezanikla“ (Lk 22,32). A podobně rozhodující je Pánův pohled plný soucitu poté, co jej Petr třikrát zapřel, pohled, který se dotkl jeho srdce a uvolnil slzy lítosti (srov. Lk 22,31-62). Šimon Petr byl tedy vysvobozen z vězení svého hrdého a bojácného já a překonal pokušení uzavřít se Ježíšovu povolání následovat Jej cestou kříže.

Jak jsem zmínil, v pasáži, která následuje po dnešním čtení ze Skutků apoštolů, se objevuje jedna podrobnost, která stojí za povšimnutí (srov. Sk 12, 12-17). Když Petr zázračně vyvázl z Herodova vězení, odebral se do domu matky Jana řečeného Marek. Zaklepal na dveře, a zevnitř odpověděla služka jménem Rhode, která poznala Petrův hlas, ale místo aby otevřela dveře, nevěřícně a zároveň pro samou radost běžela o tom nejprve povědět paní domu. Tento příběh může vypadat komicky, mohl by dát vznik pojmu „Rhodin komplex“. Umožňuje nám vnímat ovzduší strachu, v němž vězela křesťanská obec, zavřená v domě a uzavřená rovněž Božím překvapením. Petr klepe na dveře a služka si řekla: „Hleďme!“ Ovládl ji radost i strach. Otevřít či neotevřít? A on je v nebezpečí, protože jej může zatknout policie. - Strach nás vždycky brzdí, uzavírá nás Božím překvapením. Tato podrobnost vykresluje pokušení, kterému je církev neustále vystavena, totiž uzavírat se do sebe před nebezpečími. I tady však existuje skulina, kterou může proniknout Boží zásah. Lukáš praví, že v tom domě bylo „mnoho věřících, kteří se modlili“ (v. 12). Modlitba umožňuje milosti otevřít východisko: z uzavřenosti k otevření, ze strachu k odvaze, ze sklíčenosti k radosti. A můžeme dodat z rozdělení k jednotě. Ano, říkáme to dnes s důvěrou společně s našimi bratry z delegace, kterou vyslal drahý ekumenický patriarcha Bartoloměj k účasti na slavnosti svatých římských patronů. Slavnosti společenství celé církve, jak ozřejmuje také přítomnost metropolitních arcibiskupů, kteří přišli na požehnání pallií, která jim budou předána mými reprezentanty v jejich sídlech.

Svatí Petr a Pavel ať se za nás přimlouvají, abychom se touto cestou mohli ubírat s radostí, zakoušet osvobozující působení Boha a všem ho dosvědčovat.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Homilie

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
29.6.20 Jednota a proroctví
29.6.19 Život je třeba získat jeho ztrátou, darováním
29.6.18 Papež kázal o tom, jak se ze skály víry nestat kamenem úrazu
29.6.17 Bez kříže není Kristus, ale ani křesťan
29.6.15 Hlásejte víru vírouHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež František se zúčastní mezináboženské akce mír na římském Kapitolu

Otec Maccalli: My misionáři jsme nebezpeční…

Ubývá duchovenstva, tedy kněží, a od letoška i řeholních sester

Posláním křesťanů je mluvit o Bohu a dosvědčovat Jej

Papež ke karabiníkům: Zavazuje vás důvěra a respekt, kterou k vám lidé mají

Přišel čas zhodnotit roli laiků, píše František

Salvadorský parlament prohlásil vodu za lidské právo

Papež k FAO: Hlad je pro lidstvo nejen tragédií, ale také ostudou

Portugalští biskupové žádají vládu o přístupnost hřbitovů na dušičky

Dohoda o příměří zprostředkovaná komunitou Sant’Egidio

Svatý otec: Vzdělávání je setbou naděje

Papež přijal rodiče zavražděného kněze

 Nově na webu
Svatý otec: Bůh je středem a smyslem života

Publicistika: Proč je přitažlivé proroctví zkázy

Publicistika: Ať si moje děti nezvyknou…

Rozhovory: Měl jsem pocit, že mluvím k přízrakům

Homilie: Svatý Václav nebyl kníže, ale otec ubohých

Archiv zpráv říjen 20
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása