Vatikán.
V úterý 28. června, tedy v den veřejné oslavy 65. výročí kněžského svěcení Benedikta XVI., poskytl Svatý otec František rozhovor argentinskému deníku
La Nacion. A právě emeritního papeže se týká jedna z odpovědí: „Zachoval se jako revolucionář“, míní papež František o svém předchůdci. „Jeho odstoupení nesouviselo s osobními záležitostmi, nýbrž bylo vládním úkonem. Posledním úkonem jeho vlády“, dodává. „Při setkání s kardinály – před konkláve v roce 2013 – nám řekl, že jeden z nás se stane příštím papežem a že nezná jeho jméno. Jeho velkorysost byla v onu chvíli skutečně nedostižná. Abdikací Benedikta XVI. vystoupily na povrch všechny problémy v církvi“, dodává papež František, který se zároveň zmínil o zdravotním stavu svého předchůdce: „ Má potíže s pohybem, hlava a pamět však zůstaly nedotčeny a dokonale fungují“.
Petrův nástupce rovněž odpověděl na dotaz, který mířil na jeho vztahy s církevními ultrakonzervativci: „Odvádějí svou práci a já také vykonávám svou práci“, soudí papež. „Toužím po otevřené, chápající církvi, která by doprovázela zraněné rodiny. Oni na všechno říkají „ne“, takže pokračuji svou cestou, aniž bych se díval stranou. Hlavy nepadají, protože to mne nikdy netěšilo. Odmítám totiž konflikt“, uzavírá se širokým úsměvem: „Hřebíky se dají vytáhnout, když je tlačíte směrem vzhůru. Anebo je necháte někde stranou na odpočinku, dokud se nedostaví důchodový věk“.
Rozhovor, o který jménem argentinského listu požádal Joaquín Morales Solá, se zaměřuje hlavně na události v papežově vlasti – Františkův údajný rozpor s prezidentem Macrim, otázku vládního financování nadace Scholas Occurrentes, které se vrátilo k odesílateli, či vystupování samozvaných papežových mluvčí na argentinské scéně. Co se týče vztahu k novému obyvateli prezidentského paláce Casa Rosada, papež František říká: „Není důvod, proč by se mělo šířit, že mezi námi existují konflikty. Macri se jeví jako ušlechtilý člověk, pochází z dobré rodiny.“
Papež nicméně přiznává, že s nynějším argentinským prezidentem došlo k jedné konfrontaci, ještě když byl Mauricio Macri primátorem Buenos Aires a kard. Bergoglio arcibiskupem hlavního města. „Jediný spor za tak dlouhou dobu je docela podprůměrný počet. O dalších problémech jsme diskutovali v soukromí a vyřešili je, přičemž obě strany respektovaly tuto dohodu o neveřejném jednání“, vysvětluje dále a uzavírá: „Osobně nemohu prezidentu Macrimu nic vyčítat.“
Papež František dále reagoval na kritiky, které vyvolala vatikánská audience pro Hebe de Bonafiniovou, aktivistku sdružení Matek z Májového náměstí. Tato žena v minulosti užila velmi tvrdých slov proti kardinálu Bergogliovi, jehož obvinila z domnělé spolupráce s argentinským vojenským režimem. „Dokonce jeden přítel mi poslal dopis, ve kterém mi tuto návštěvu vytýká“, vysvětluje papež. „Byl to však skutek odpuštění. Hebe de Bonafiniová o ně požádala a já jsem je nemohl odepřít, protože jej nikomu neodpírám…Je to žena, které zavraždili dvě děti. Skláním se a poklekám před takovýmto utrpením. Není důležité, co o mně řekla. A přitom vím, že to, co o mně v minulosti řekla, bylo dost hrozné.“
V souvislosti s výskytem papežského tiskového mluvčího na argentinské půdě papež upřesňuje: „Jak v Argentině, tak v dalších zemích neexistují žádní další tiskoví mluvčí kromě ředitele Tiskového střediska Svatého stolce. Opakuji – jediným papežovým tiskovým mluvčím je vatikánské Tiskové středisko.“ Stejně tak papež popírá výklad, podle kterého nadace Scholas Occurrentes odmítla značný vládní příspěvek na výraz nepřátelství vůči nynějším argentinským politickým špičkám. „To je zcela pomýlená interpretace, nešlo o rozhodnutí proti Macriho vládě“, zdůrazňuje papež, který stál u zrodu vzdělávací nadace a nadále ji zaštiťuje. „Pouze jsem láskyplně vysvětlil vedení nadace, jak se vyvarovat případných chyb a pokušení v její hospodářské správě. Nadále totiž věřím, že nemáme právo žádat o peníze argentinskou vládu, která musí řešit množství sociálních problémů“, uvedl papež František pro argentinský deník La Nacion.
Další články z podrubriky Rozhovory, tiskovky
(jag)