VaticanNews.va

   18. 11. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6240
Poslechem z webových stránek.3852
Četbou textů na webových stránkách.6199
Poslechem i četbou.3648


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež: Ďábel existuje a rozsévá nenávist, protože závidí Kristu

Národní pouť vyvrcholila bohoslužbou ve Svatopetrské bazilice

Svatý otec: Naučit se být domácí církví


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

22.7.2016 

Byla zveřejněna apoštolská konstituce Vultum Dei quaerere

Vatikán. Podpora náležité formace, specifická kriteria autonomie ženských kontemplativních řeholí a sdružování klášterů – to jsou některé z bodů apoštolské konstituce papeže Františka Vultum Dei quaerere – Hledání Boží tváře, která je věnována kontemplativnímu životu ženských řeholí a která byla dnes zveřejněna. Dokument podepsaný o slavnosti sv. Petra a Pavla (29.6.2016) obsahuje 12 reflexí o kontemplativním životě všeobecně a je zakončen 14 specifickými ustanoveními.

Kontemplativní duše jsou majáky a pochodně, které vedou a provázejí lidstvo na jeho cestě – takto chápe toto specifické povolání Petrův nástupce. „Ve světě, který někdy i bezděčně hledá Boha – píše papež – se zasvěcené osoby ve svém hledání nikdy nesmějí zastavit a neustále nést současnému světu evangelium.“ Papež povzbuzuje kontemplativní sestry k „houževnatému překonávání pokušení, zvláště těch, která vedou k apatii, rutině, demotivaci a paralyzující omrzelosti (akédia)”

Papež v dokumentu rozlišuje dvanáct témat kontemplativního života. Prvním je formace „vyžadující ustavičnou konverzi” a také přiměřenou dobu v délce devíti až dvanácti let. Kláštery „mají věnovat velkou pozornost rozlišování duchovních povolání a nenechat se strhnout pokušením počtů a výkonnosti. Mízou zasvěceného života, zdůrazňuje za druhé nová apoštolská konstituce, je modlitba, která nesmí být prožívána jako „stahování se do sebe”, nýbrž jako „rozšiřování srdce, aby objímalo celé lidstvo”, zvláště trpící.

Třetím tématem je Boží Slovo podávané v lectio divina, jež má kontemplativním sestrám udávat osobní i komunitní rytmus každého dne, aby se pak přetvořilo v actio, „v dobročinnou lásku darující se druhým”. Za čtvrté papež zdůrazňuje svátosti eucharistie a smíření, navrhuje „prodlužovat slavení eucharistie adorací”, žít zpověď jako „privilegovanou příležitost ke kontemplaci milosrdné Otcovy tváře” a stávat se tak „nástrojem smíření, odpuštění a pokoje, kterého má dnešní svět obzvláště zapotřebí”.

Pátým tématem nového papežského dokumentu je komunitní život sester, který je svědectvím více než nutným „ve společnosti poznamenané rozděleními a nerovnostmi”. „Je možné a krásné společně žít – píše papež – navzdory generačním, formačním a kulturním rozdílům, protože jednota a společenství neznamenají uniformitu”. Šesté téma se týká autonomie klášterů. „Třebaže je zapotřebí stability, jednoty a kontemplace komunity, neznamená autonomie nezávislost či izolaci” – píše papež a povzbuzuje kontemplativní sestry, aby „nepodléhali chorobě sebevztažnosti”.

Sedmým tématem je klauzura a sdružení jednotlivých klášterů, které sdílejí stejné charizma. Papež poznamenává, že „sdružení klášterů zaměřené na podporu kontemplativního života, pomoc ve formaci a konkrétní potřeby klášterů je třeba usnadňovat a rozšiřovat.” Osmé téma se týká klauzury, která je „znamením výlučného sjednocení nevěsty církve s jejím Pánem”.

Papež dále podtrhuje důležitost práce, kterou kontemplativní sestry „vykonávají věrně a zbožně, aniž by se nechaly podmiňovat mentalitou výkonnosti a aktivismu soudobé kultury”. Práce má být pojímána jako „služba lidstvu a solidarita s chudými”. V souvislosti s prací poukazuje nový dokument o kontemplativním životě ženských řeholí na mlčení. Mlčení chápané jako „naslouchání a ruminatio (žvýkání) Slova, oproštění se od sebe a vytváření prostoru přijetí; mlčení bohaté láskou, jež naslouchá Bohu i křiku lidstva”.

Jedenácté téma věnuje papež sdělovacím prostředkům, které „mají v době společenských změn a digitální kultury rozhodující vliv na formaci myšlení a vztah ke světu.” Papež František je označuje za „užitečné nástroje pro formaci a komunikaci”, vybízí však kontemplativní sestry k „rozvážnému rozlišování”, aby se tyto prostředky „nestaly příležitostí k nezřízenosti a vyhýbání se komunitnímu životu, nepůsobily škodu povolání a nepřekážely v kontemplaci”.

Posledním tématem je askeze, tedy „výmluvné znamení věrnosti v globalizovaném světě, který nemá kořeny”; „příklad, který ukazuje lidstvu poznamenanému a sužovanému četnými rozděleními, jak být bližním druhých lidí i uprostřed rozdílů, napětí, konfliktů a křehkostí.“ „Askeze není útěk před světem ze strachu – zdůrazňuje papež – protože mnišky zůstávají ve světě, aniž by byly ze světa”. „Neustále se u Pána za lidstvo přimlouvají a naslouchají volání těch, kdo jsou obětí skartační kultury; jsou »žebříkem«, po kterém Bůh sestupuje k člověku a člověk vystupuje k Bohu.“

Závěrečné dispozice apoštolské konstituce o kontemplativním životě ženských komunit jsou rozděleny do 14 článků, které shrnují právními termíny dřívější vyjádření papeže v této věci. Například článek č. 3 stanovuje, že „je třeba absolutně zamítnout nábor kandidátek z jiných zemí za účelem zachování a přežití kláštera”. Článek č.8 vypočítává náležitosti nezbytné pro právní autonomii komunity, např. schopnost poskytovat formaci a řídit řád, začlenění do místní církve a možnost obživy. Pokud takovéto náležitosti chybí, pak má Kongregace pro instituty zasvěceného života „zvážit ustanovení komise ad hoc za účelem revitalizace kláštera nebo jeho uzavření”.

Článek č. 9 nového papežského dokumentu zdůrazňuje, že „všechny kláštery mají být součástí nějakého sdružení”. Pokud nějaký klášter nemá takovou možnost, stanovuje apoštolská konstituce povinnost kláštera požádat o povolení Apoštolský stolec, kterému náleží „příslušné rozlišení”. Poslední článek konstituce Vultum Dei quaerere pověřuje Kongregaci pro instituty zasvěceného života, aby pro jednotlivé ženské komunity kontemplativního života vydala podle jejich konkrétních charizmat příslušné aplikační směrnice.(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
2.2.18 Nehleďte na obrazovku telefonu více než do bratrových očí
13.6.17 Setkání nových komunit: svědectví a povzbuzením pro všechny životní stavy
8.6.17 Světové setkání o nových formách zasvěceného života
28.10.16 Když jedni velí a druzí se podřizují
27.9.16 Příčinou úbytku řeholníků je špatná interpretace konciluHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Chudý, který ode mě žádá lásku, přivádí mě rovnou k Bohu

Petrův nástupce o úděsném a ubezpečujícím Ježíšově proroctví

Papež František: Neklerikalizujte laiky a otvírejte prostor ženám

O morální autoritě trpících dětí mluvil papež k personálu pediatrické nemocnice

Papež inauguroval novou noclehárnu pro bezdomovce, má “šokovat svou krásou”

Kapverdský prezident u papeže

Papež obvinil globální finanční kapitál ze zločinů proti lidskosti

František: Kdo pošlapává, týrá a uráží bídné lidi, činí tak Ježíšovi

František k 500. výročí založení Havany: Víra, naděje a láska jsou pilíře budoucnosti

Římský biskup přijal vrchního imáma Al-Azhar s doprovodem

Papež František: V Thajsku chci položit důraz na mezináboženský dialog

Papež: Chceme ze zemského povrchu vykázat jakékoli násilí na nezletilých

 Nově na webu
Svatý otec: Evangelium máme prožívat jako žebráci před Bohem

Publicistika: O ztracené a nalezené navigaci

Publicistika: Modlitba je dechem nového života

Rozhovory: Jediná svízel jsou senzacechtiví spisovatelé,

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv listopad 19
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Mystikou společného „my“ překonáme osvícenskou logiku

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru