Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 11. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

1.9.2016 

Papež: péče o společný domov je skutek duchovního milosrdenství

Vatikán. Naslouchat křiku Země, naslouchat křiku chudých – k tomu vybízí papež František v obsáhlém poselství ke dnešnímu Světovému dni modliteb za péči o stvoření. Ustanovením tohoto dne loni v srpnu (10.8.) se římský biskup připojil k iniciativě pravoslavného ekumenického patriarchy Bartoloměje I. Stejně jako loni se při této příležitosti ve vatikánské bazilice bude konat bohoslužba nešpor za účasti Svatého otce, kázat bude otec Raniero Cantalamessa.
Ke zmíněnému Světovému dni vydal letos papež také zvláštní čtyřstránkové poselství, které představil ve vatikánském tiskovém středisku kardinál Peter Turkson (foto) a ve kterém papež mluví o potřebě ekologické konverze, předpokládající uznání našich hříchů proti stvoření, a navrhuje zavést jako nový skutek milosrdenství právě „péči o společný domov“, což bylo téma loňské encykliky Laudato si´. Je čas změnit kurs a chránit Zemi, která je naším společným domovem – vybízí papež František ve svém poselství a zdůrazňuje, že křesťanské komunity sdílejí starost o budoucnost planety spolu s komunitami jiných náboženských vyznání.

Papež připomíná nasazení ekumenického patriarchy Bartoloměje a poukazuje na těsnou souvislost mezi „strádáním chudých a devastací životního prostředí“. Proto – píše František – „musíme být jednotní v prokazování milosrdenství našemu společnému domu“, „nesmíme kapitulovat“ před projevy zhoršování životního prostředí zapříčiněnými naším „nezodpovědným a sobeckým jednáním“. Papež opět poukazuje na „globální oteplování, částečně způsobené lidskou činností“ a „přispívající k srdcervoucí krizi nucených migrací“.

„Zacházíme-li špatně s přírodou – píše papež – chováme se špatně také k lidem.“ František konstatuje, že devastační chování k našemu společnému domovu je hříchem proti Bohu i proti nám samotným. Odtud plyne také pobídka k uznání těchto našich „hříchů proti stvoření“, neboť jedině tak budeme moci „učinit konkrétní kroky na cestě ekologické konverze, která předpokládá, že si jasně uvědomíme svoji odpovědnost“. Papež tedy právě v rámci probíhajícího Svatého roku milosrdenství vybízí ke zpytování svědomí a pokání, a to také za pomoci svátostné zpovědi.

Petrův nástupce dále navrhuje, aby byla „péče o společný domov“ jakožto „nový skutek milosrdenství“ zahrnuta do „tradičních seznamů sedmi skutků milosrdenství“. Jako skutek duchovního milosrdenství – vysvětluje – vyžaduje péče o společný domov »vděčné nazírání na svět« (Laudato si´, 214), zatímco tělesné skutky milosrdenství vyžadují »jednoduchá každodenní gesta, jimiž prolamujeme logiku násilí, vykořisťování a sobectví« (tamt.230). Papež požaduje změnit kurs, tedy nevěřit, že naše snahy jsou pro zlepšení světa příliš nepatrné.

Papež František požaduje změnit životní styl a osvojit si přesvědčení, že „ekonomika a politika, společnost a kultura nesmějí být ovládány mentalitou krátkodobého výhledu a vyhledáváním bezprostřední finanční či volební návratnosti“; „musejí být naléhavě přeorientovány k obecnému dobru, které zahrnuje udržitelnost a péči o stvoření“. Papežské poselství ke Světovému dni modliteb za péči o stvoření uvádí jako konkrétní příklad „ekologické zadlužení Severu u Jihu světa“, z čehož nezbytně plyne, aby byla chudším zemím poskytována podpora za účelem „prosazení udržitelného rozvoje“. Papež František pochvalně zmiňuje Dohodu z Paříže o Cílech udržitelného rozvoje do roku 2030 a připomíná, že tato dohoda je závazná nejenom pro vlády, ale i pro občany. Dodává však, že je také třeba „klást si cíle ještě větší.“

PLNÉ ZNĚNÍ papežova poselství je na stránkách ČBK ZDE

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.9.20 Nastal čas k restorativní justici, vyzývá papež s poukazem na ekologický dluh a nový kolonialismus
2.9.19 František: Vezměme na sebe odpovědnost dřív než bude pozdě
1.9.18 Papežské poselství ke Světovému dni modliteb za péči o stvoření
1.9.17 Změnit způsob našeho vztahování se ke světu - vyzývají František a Bartoloměj
2.9.16 O. Cantalamessa: Prvořadým úkolem člověka je propůjčovat hlas stvoření k chvále StvořiteleHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 21
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti