Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 6. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

2.9.2016 

O. Cantalamessa: Prvořadým úkolem člověka je propůjčovat hlas stvoření k chvále Stvořitele

Vatikán. Člověk má vůči stvoření prvořadý závazek: má mu propůjčovat hlas, aby mohlo chválit Stvořitele za Jeho dílo. Papežský kazatel Raniero Cantalamessa (foto) o tom mluvil při včerejších nešporách, kterým ve Vatikánské bazilice předsedal Svatý otec. Liturgie hodin byla vyvrcholením Světového dne modliteb za ochranu stvoření.
Hned v úvodu se papežský kazatel vymezil proti ekologismům, ve kterých se projevuje pohrdání člověkem a snižuje se jeho role. Připomněl, že tato vize je v rozporu s biblickým zjevením a jeho humanistickou ekologií. Svět byl totiž stvořen pro člověka a s ohledem na něho. Jeho zvláštní a nadřazená pozice ve vztahu k celému světu vyplývá z faktu, že byl stvořen k Božímu obrazu a podobě. Proto propast, která dělí člověka od zbytku stvoření, je ještě větší než ta, jež dělí člověka od jeho Stvořitele.

„Ihned tu však vyvstane námitka – a to nejen ze strany nevěřících. Je toto všechno jakýsi rasový triumfalismus? Nevede to náhodou k bezohledné nadvládě člověka nad ostatním stvořením, s důsledky, které lze snadno předvídat a které naneštěstí už vidíme? Nikoliv! Ale pod podmínkou, že člověk jedná skutečně jako Boží obraz. (...) Vláda člověka nad vesmírem tedy není triumfalismem jeho rodu, nýbrž přijetí odpovědnosti za slabé, ubohé a bezbranné,“ kázal o. Raniero Cantalamessa.

Papežský kazatel připomněl také příspěvek, jaký vnesl do teologie sv. František z Assisi. Pro něho bylo podstatné nejen to, že se Bůh stal člověkem, ale také jakým způsobem se jím stal, totiž pokora a chudoba Božího Syna. Láska k chudobě, kterou vidíme jak u Ježíše tak u Františka, nás učí správnému vztahu ke stvoření. Je důležité uvědomovat si to zejména dnes, kdy se přesvědčujeme o tom, že žádostivost vlastnictví a zisku za každou cenu působí největší ničení životního prostředí a zároveň vede k zubožování ohromného množství lidí.
S odvoláním na biblické zjevení upozornil o. Cantalamessa na nejdůležitější z lidských povinností, jež vyplývá z jeho privilegovaného postavení ve světě:

„Člověk má mnoho povinností vůči stvoření, jedna naléhavější než druhá: voda, vzduch, klima, energie, ochrana ohrožených druhů... Mluví se o tom mezi ekology a na setkáních, která se zabývají ekologií. Je tu však jedna povinnost člověka vůči stvoření, o které se nesmí mluvit, ledaže jsme v okruhu věřících. Proto je důležité, aby se tato povinnost stala ústředním bodem této modlitby. Tou povinností je doxologie, díkuvzdání Bohu za stvoření. Ekologie bez doxologie činí vesmír matným, činí z něj jakýsi velký skleněný glóbus, jemuž se nedostává světla, které by ho osvěcovalo zevnitř. Nebe i země jsou plny tvé chvály – říká jeden z žalmů (Žl 148, 13; Iz 6, 3). Ano, je to pravda, jsou jí takříkajíc obtěžkány, avšak samy ji nedokáží „uvolnit“. Tak jako těhotná žena, také ony potřebují ruce porodní báby, aby to, čeho jsou plny, spatřilo světlo světa. A touto porodní bábou Boží chvály máme být my, stvoření učiněná k Božímu obrazu,“ zdůraznil papežský kazatel.

O. Cantalamessa poznamenal, že právě toto je postoj, kterému nás učí sv. František z Assisi. Ve svém známém chvalozpěvu se nemodlí za stvoření a jeho ochranu, nýbrž modlí se spolu se stvořením a chválí za něj Boha – připomněl papežský kazatel během nešpor, kterým předsedal Svatý otec u příležitosti Světového dne modliteb za ochranu stvoření.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.9.20 Nastal čas k restorativní justici, vyzývá papež s poukazem na ekologický dluh a nový kolonialismus
2.9.19 František: Vezměme na sebe odpovědnost dřív než bude pozdě
1.9.18 Papežské poselství ke Světovému dni modliteb za péči o stvoření
1.9.17 Změnit způsob našeho vztahování se ke světu - vyzývají František a Bartoloměj
1.9.16 Papež: péče o společný domov je skutek duchovního milosrdenstvíHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červen 21
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti