Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   6. 12. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

7.9.2016 

Biskup Aziz Mina k novému egyptskému zákonu o výstavbě kostelů

Egypt. Egyptský parlament schválil nový zákon, který dává křesťanům větší svobodu k budování kostelů. Zákon ukládá guvernérům povinnost rozhodnout o možnosti výstavby nových nemuslimských míst kultu do čtyř měsíců od podání žádosti. Křesťané získávají také právo odvolat se proti rozhodnutí. Církevní budovy, které dosud neměly schválení, budou legalizovány. Přestože je zákon krokem kupředu, místní církevní představitelé nejsou bez výhrad. Hovoří koptský katolický biskup z Guizehu, Antonios Aziz Mina:

Bojovali jsme velmi mnoho, abychom k této věci dospěli, a mnozí se radovali z toho, že tento návrh zákona byl předložen k hlasování. Už to je krok kupředu. Musím však říci, že jako u každého lidského zákona, je i k tomuto co dodat. Zákon musí být jasný, přesný a formulovaný slovy, která nepřipouštějí dva či tři různé významy. Tento zákon ovšem oplývá celou řadu podobných termínů. Nyní tedy je třeba počkat, jak bude uplatňován a zda jeho aplikace přinese očekávané problémy či nikoliv.

Kde vidíte víceznačně interpretovatelná místa?

Například v jednom z paragrafů se mluví o rozměrech kostela, který má být úměrný počtu lidí. Kdo o tom bude rozhodovat? Kdo může specifikovat tento údaj, ne-li církevní autorita či ten, kdo žádá o povolení stavby kostela? Zákon tuto věc nijak neupřesňuje. Podobných míst je v něm celá řada. Vyžaduje se například uplatňování zvláštního zákona o stavbách, který se nicméně vztahuje pouze na města, kde jsou široké ulice, nikoli na vesnice, kde jej uplatnit nelze. Potíže jsou také kolem norem o uznání kostelů již existujících. A navíc povolení je ponecháno na vůli guvernéra, aniž by byla řeč o základních kritériích, kterými by se měl při rozhodování řídit. Proč se tato procedura vztahuje pouze na stavbu kostelů a ne na jiné nemovitosti? Nicméně chtěl bych být optimista a říci, že už samotný vznik tohoto zákona je dobrým krokem.

Jaká je současná situace křesťanů v Egyptě?

Nepochybně lepší ve srovnání s minulostí. Když Muslimské bratrstvo pocítilo, že je poraženo, jeho přívrženci si vylili vztek na kostelech, spálili a zničili 50 – 60 kostelů a dalších staveb k nim náležejících. Církev tehdy vůbec nepromluvila, věděla, že toto je cena, kterou je potřeba zaplatit za to, aby našla svou identitu v této zemi. A nyní jsme ji konečně získali, i když za velkou cenu. Církev a křesťané prokázali svou přináležitost k vlasti. Nikdo o nich nemůže říci, že jsou vetřelci, naopak, křesťané jsou původní obyvatelé Egypta. Oni jsou těmi, kdo vydrželi. Někdy jsou obviňováni z toho, že žádají pomoc ze zahraničí, ale my jsme si nikdy nemysleli, že by cizí země mohly podpořit naši věc. Naopak, je nutné, aby byla podpořena uvnitř země. Prosíme o pomoc technického a materiálního rázu – nejen pro nás, ale také pro Egypt, aby mohl pokračovat na dobré cestě, to ano. Chceme dospět k tomu, abychom získali pro všechny – bez ohledu na náboženství – plné občanství. Náboženská příslušnost je zatím vepsána do občanských průkazů – je pravdou že v cestovních pasech už nikoli. Ústava požaduje ustanovení Rady, která má postupovat proti tomuto rozdělování. To velice pomůže ke změně stavu věcí a posune nás ke zrušení aktuálních diskriminací a poskytnutí rovných příležtostí všem Egypťanům bez rozdílu rasy, barvy kůže či vyznání.

Říká koptský katolický biskup Antonios Aziz Mina.

Na fotografii kostel v Káhiře.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
8.1.20 Křesťané v Egyptě oslavili Narození Páně
3.7.19 Egypt: Cesta Svaté rodiny světovým dědictvím UNESCO?
11.1.19 Káhirský imám zabránil atentátu na křesťany
27.12.18 Katolíci migrují z hospodářských, nikoli bezpečnostních důvodů
17.12.18 Egyptská vláda obnovuje kostely, jež byly poničeny atentátyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti