Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 9. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

18.10.2016 

Papež kázal o konci životního běhu apoštolů a pastýřů

Vatikán. Dobrý pastýř, který se drží Ježíše a nikoli moci, peněz či spolků, i kdyby byl všemi opuštěn, Pán bude vždycky stát při něm, bude zklamán, ale nebude zahořklý – kázal papež František při mši v kapli Domu sv. Marty.

Papež komentoval druhý list Timotejovi (2 Tim 4,9-17), ve kterém si svatý Pavel z římského vězení stěžuje na svoji opuštěnost a příkoří vytrpěná od bratří a téměř jako žebrák prosí o almužnu. Takové jsou konce apoštolů, podotkl papež.

Osamocený žebrák, vystavený zášti a opuštěný. Je to však onen velký Pavel, který slyšel Pánův hlas, Pánovo povolání! Ten, který putoval od jednoho konce k druhému, spoustu toho vytrpěl, podstoupil mnoho zkoušek kvůli hlásání evangelia, vysvětlil apoštolům, že si Pán přeje, aby také pohané vešli do církve. Velký Pavel, který v modlitbě vystoupil až do sedmého nebe a slyšel věci, které před ním nikdo neslyšel. Velký Pavel v pokojíku jednoho domu v Římě čekal, jak skončí tento stranický boj uvnitř církve mezi judaizující rigidností a učedníky, kteří jsou mu věrní. Takto se končí život velkého Pavla: zklamáním, nikoli v roztrpčení a zahořklosti, ale ve vnitřní neútěše.

„Tak tomu bylo u Petra a velkého Jana Křtitele, který osamělý a v úzkostech posílá svoje učedníky, aby se zeptali Ježíše, zda je opravdu Mesiáš, a nakonec mu useknou hlavu z rozmaru jedné tanečnice a ze msty jedné cizoložnice. Tak tomu bylo u Maxmiliána Kolbeho, který zakládal hnutí apoštolátu po celém světě, vykonal spoustu věcí a skončil v cele koncentráku. Když je apoštol věrný – zdůraznil papež – nečeká jej jiný konec než ten Ježíšův. Zůstává mu však nablízku Pán, který jej neopouští, takže v Něm čerpá sílu. Tak umírá Pavel. Takový je zákon evangelia: pokud zrno nepadne do země a neodumře, nepřinese užitek. Pak přijde vzkříšení. Jeden teolog prvních století říkal, že krev mučedníků je semenem křesťanů:

Zemřít takto, jako mučedníci, jako Ježíšovi svědkové znamená být zrnem, které přinese užitek a naplní zem novými křesťany. Když pastýř žije takto, nezahořkne. Je možná zklamán, ale má jistotu, že při něm stojí Pán. Avšak zaměstnává-li se pastýř ve svém životě jinými věcmi a nikoli věřícími – je například přitahován mocí, penězi a spolčováním – nebude na konci sám, možná bude mít dědice, kteří budou čekat až zemře, aby viděli, co si mohou odnést.

Svoji homilii papež František končil slovy:

Když jdu na navštěvu do domova pro staré kněze nacházím spoustu těchto dobrých kněží, kteří svůj život oddali věřícím. Jsou nemocní, chromí, na invalidním vozíku, ale mají na tváři úsměv. Říkají »Je dobře, mám se dobře, Pane,« protože cítí, že Pán stojí při nich. V jejich zářivých očích je otázka: »Jak to jde v církvi? V diecézi? Jsou povolání?«. A tak až do konce, protože jsou to otcové a svůj život odevzdali druhým. Vraťme se k Pavlovi. Tento osamocený žebrák, oběť zášti je opuštěn všemi kromě Pána Ježíše, a říká: »Pán stál při mně«. Dobrý Pastýř musí mít tuto jistotu, pokud jde Ježíšovou cestou, Pán při něm stojí až do konce. Modleme se za pastýře, kteří stojí na konci svého života a očekávají, že je Pán vezme k Sobě. A modleme se, aby jim Pán dal sílu, útěchu a jistotu, a třebaže vnímají svoji nemoc i opuštěnost, ať je s nimi a jim nablízku. Pán ať jim dodává sílu.

Kázal dnes ráno papež František v kapli Domu sv. Marty.

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 23
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti