VaticanNews.va

   27. 11. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8405
Poslechem z webových stránek.5194
Četbou textů na webových stránkách.7976
Poslechem i četbou.5019


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

O “covidových” situacích a trojí životní samotě

Křesťané v Anglii sestupují do podzemí

Svatý otec: Poslední soud zakládá Pán na našich rozhodnutích


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

12.12.2016 

Papežské poselství k 50. Světovému dni míru: Násilím pomáháme pánům války

Vatikán. „Modlím se, aby nám Boží obraz, vtištěný do každého člověka, napomohl rozpoznávat v druhých lidech posvátný dar, obdařený nesmírnou důstojností. Především v konfliktních situacích respektujme tuto nejhlubší důstojnost a učiňme z aktivního nenásilí svůj životní styl.“ Těmito slovy uvozuje papež František poselství k 50. Světovému dni míru, který připadne na první den nového roku. Když se tento den v osmašedesátém roce slavil poprvé, bl. Pavel VI. varoval před tlakem ctižádostivých nacionalismů, násilnými výboji a represemi zavádějícími klamný občanský řád. Překvapuje, že tyto výroky nepozbyly nic ze své aktuálnosti, důležitosti a naléhavosti, poznamenává papež František a doporučuje jedinou odpověď – nenásilí jako styl mírové politiky. „Kéž láska a nenásilí převažují v našich mezilidských, společenských a mezinárodních vztazích. Když oběti násilí dokážou odolat pokušení pomsty, mohou se stát nejvěrohodnějšími protagonisty nenásilných procesů budování míru. Kéž se naše rozhodnutí, vztahy, činy a politika ve všech svých formách vyznačují nenásilím – a to od místní, každodenní úrovně až po celosvětový řád“, vyzývá Svatý otec. Násilí totiž rozvíjí spirálu smrtonosných střetů, ze kterých těží pouze několik „pánů války“, a v nejhorším případě může vést k fyzické a duchovní smrti mnoha, ne-li přímo všech, lidí.

Také Ježíš žil v době plné násilí, poznamenává dále papež František. Učil však, že pravým bitevním polem, na kterém se utkávají násilí a pokoj, je lidské srdce: „Co vychází z člověka, to ho poskvrňuje.“ (Mk 7,21). Ježíš nicméně navzdory této skutečnosti přináší radikálně kladnou odpověď, neúnavně káže o bezvýhradné lásce Boha, který přijímá a odpouští, vštěpuje apoštolům, aby milovali své nepřátele (Mt 5,44) a nastavili také druhou tvář (Mt 5,39). Ježíš vytyčil cestu nenásilí, ubíral se po ní až do samého konce, až na kříž, kterým zrušil nepřátelství a zjednal pokoj (Ef 2,14-16). Kdo přijímá Ježíšovu dobrou zvěst, umí rozpoznat své vnitřní násilí a dává se uzdravit Božím milosrdenstvím. Takto se sám stává nástrojem smíření, podle výzvy sv. Františka z Assisi: Zvěstujete-li pokoj ústy, mějte ho více ve svých srdcích! (Františkánské prameny, 1469).

Pokud tedy chceme Ježíše opravdu následovat, musíme se ztotožnit s Ježíšovým nenásilím, které je realistické. „Bere totiž v úvahu, že je ve světě příliš mnoho násilí, příliš mnoho nespravedlnosti a že se tato situace nepřekoná ničím jiným, než projevením větší lásky a většího dobra.“ (Angelus,18.2.2007) , cituje papež František svého předchůdce Benedikta XVI., podle kterého „křesťanská nenásilnost nespočívá v tom, že se vydáme zlu napospas, nýbrž odpovídáme zlu dobrem (Řím 12,17-21), čímž se láme řetěz nespravedlnosti“ (tamtéž).

Svatý otec František poté vypočítává příklady lidí, kteří z nenásilí učinili svůj životní program a mezi kterými vynikají ženy – od sv. Matky Terezy až po libérijskou aktivistku Leymah Gboweeovou. Připomíná také komunistické režimy východní Evropy, k jejichž zvrácení přispěla křesťanská společenství vytrvalou modlitbou a odvážnými skutky. Jak píše Jan Pavel II., „pádu těchto mocenských bloků bylo všude dosaženo nenásilným bojem, který použil pouze zbraní pravdy a spravedlnosti“ (Centessimus annus, 23). Papež František dále zdůrazňuje, že nenásilí a soucit nejsou výlučným majetkem katolické církve, nýbrž nacházíme je rovněž v jiných náboženstvích. „Rozhodně opakuji: neexistují teroristická náboženství. Násilí znesvěcuje Boží jméno. Pouze mír je svatý, nikoli válka!“, naléhá Svatý otec.

Jestliže se násilí rodí v lidském srdci – a tudíž v domácím prostředí, také nenásilí má vycházet z rodiny a šířit se z domácností do celého lidstva. „Příklad svaté Terezie z Lisieux nás vybízí k prožívání malé cesty lásky, abychom nezmeškávali příležitost k laskavému slovu, úsměvu či jakémukoli dobrému gestu, které zasévá mír a přátelství“, povzbuzuje papež František. Také Ježíš nám poskytuje „příručku“ mírových strategií ve svém Horském kázání, dodává. Osm blahoslavenství by se proto mělo stát programem pro politické i náboženské představitele, vrcholové manažery, mediální lídry a lidi, zaujímající zodpovědné postavení v mezinárodních institucích, doporučuje Svatý otec v závěru. Katolická církev bude vždy doprovázet jakýkoli pokus o budování míru, využívající aktivní a kreativní nenásilí, ujišťuje Petrův nástupce v poselství ke Světovému dni míru, které tradičně podepsal o slavnosti Panny Marie, počaté bez poskvrny prvotního hříchu, a hojně vzývané Královny míru.

PLNÉ ZNĚNÍ papežského POSELSTVÍ ke Světovému dni míru 2017 je ZDE

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.12.19 Svatý otec: Bratrství, smíření a ekologická konverze jako cesty k míru
18.12.18 Dobrá politika slouží míru – poselství papeže Františka k 52. světovému dni míru
6.11.18 Svatý stolec zveřejnil téma poselství k příštímu Světovému dni míru
24.11.17 Římský biskup vyzval ke kontemplativnímu pohledu na migraci
15.12.15 Zveřejněno poselství Svatého otce ke Světovému dni míruHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Adventní meditace pro římskou kurii tentokrát o “věčných pravdách” v čase pandemie

Vatikánský diplomat v Džiddě doporučil bratrství namísto pouhé tolerance

Papež František děkuje argentinským “mujeres de las villas” za boj proti potratům

Papež ocenil adventní vysílání salesiánského rozhlasu Cube

Církev má být jednotná, nikoli uniformní, píše papež slovinské Charitě

František se modlí za zesnulého Diega Maradonu

Alfonso Ugolini – muž vysvěcený na kněze v 65 letech mezi blahoslavenými

V Británii se vrátí bohoslužby od 2. prosince

Francouzští biskupové se ohradili proti plošnému limitování účastníků bohoslužeb

Papež: Bůh dává i žádá lásku

Křesťané v Anglii sestupují do podzemí

Blíží se beatifikace italského kněze a španělských mučedníků

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba rodící se církve

Publicistika: Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?

Publicistika: Proměnit svět

Rozhovory: O “covidových” situacích a trojí životní samotě

Homilie: Svatý Václav nebyl kníže, ale otec ubohých

Archiv zpráv listopad 20
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Starší zprávy >

Náš tip

Bratrství se zrodilo z Kříže

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Hořkosti v kněžském životě