Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

16.12.2016 

Třetí adventní kázání otce Cantalamessy: od střízlivosti k opojnosti anebo naopak?

Vatikán. Papežský kazatel o. Raniero Cantalamessa dnes dopoledne potřetí vystoupil před Svatým otcem Františkem a římskou kurií s adventním rozjímáním, tentokrát věnovaném „střízlivé opojnosti Ducha“. V úvodu předeslal, že tak zamýšlí popřát papeži Františkovi k jeho zítřejším osmdesátinám. Téma „střízlivé opojnosti“ z hymnu sv. Ambrože vychází z výzvy sv. Pavla, se kterou se obrací k věřícím v Efesu.: „Neopíjejte se vínem, vede to jen k výstřednostem, ale dejte se naplnit Duchem“ (Ef 5,15-20). Milánský biskup a další církevní otcové si při rozvíjení této myšlenky pohrávali s analogiemi a kontrasty mezi materiálním a duchovním opojením.

“Analogie spočívá ve skutečnosti, že oba druhy opojení vzbuzují veselí, dávají zapomenout na veškerá trápení a umožňují opustit sami sebe. Rozpor tkví v tom, že zatímco materiální opojení alkoholem, drogami, sexem a úspěchem vede k rozkolísanosti a nejistotě, duchovní opojnost ukotvuje v dobru. Při prvním typu opojení opouštíme své rozumové schopnosti a žijeme pod jejich úrovní, při druhém vycházíme sami ze sebe, abychom přesáhli svou racionalitu. Pro oba případy se užívá slova „extáze“ (což je také jméno nedávno vyvinuté vražedné drogy). Jednou je to však extáze směrem vzhůru, podruhé směrem dolů.“

Jak tedy píše sv. Cyril Jeruzalémský (Cat. XVIII, 18-19, PG 33,989), ti, kdo o Letnicích považovali apoštoly za opilé, vlastně měli pravdu – pouze se mýlili v tom, že připisovali jejich opojení běžnému vínu, zatímco šlo o nové víno, vylisované z pravé vinné révy, kterou je Kristus. Apoštolové byli opojeni, avšak onou střízlivou opojností, která zabíjí hřích a vnáší do srdce život. Co dělat, abychom tento ideál střízlivé opojnosti vtělili do dnešního dějinného a církevního rámce?, ptal se papežský kazatel.

“V minulosti bylo v křesťanské – zejména seminární a řeholní – formaci vštěpováno pořadí, které postupovalo od střízlivosti k opojení. Jinými slovy, za nástroj k dosažení duchovního opojení či vroucnosti byla považována právě střídmost, tedy odříkání věcí tělesných, zřeknutí se světa, jedním slovem umrtvování.“

Zdědili jsme spiritualitu, pro kterou bylo duchovní opojení, tedy sjednocení s Bohem, výsledkem dlouhého tříbení, a tudíž vyhrazené pouze „dokonalým“. Druzí se měli zabývat zejména umrtvováním a bojem s vlastními nedostatky, aniž by si nárokovali, že někdy přímo a silně zakusí Boha a jeho Ducha.

“V základu takového pojetí stojí veliká moudrost a zkušenost a nic z řečeného nesmíme považovat za překonané. Je nicméně nutné podotknout, že takové rigidní schéma postupně opouští důraz na milost a posouvá se k lidskému úsilí, přechází od víry k činům, až někdy hraničí s pelagianismem. Podle Nového Zákona jde o souběžné a zároveň kolující skutečnosti – střízlivost je nutná k dosažení opojnosti Ducha, opojnost Ducha je nezbytná k praktikování střízlivosti. Askeze bez silného podnětu Ducha by byla prázdnou námahou a jejím výsledkem jen chlubení vlastním tělem, jak by řekl sv. Pavel.“

Jak ale tentýž apoštol připomíná, záludnosti těla máme ničit s pomocí Ducha (Řím 8,13). Duch nám tedy byl dán především proto, abychom se byli schopni umrtvovat, a teprve v druhé řadě jako ocenění naší askeze, vyvodil italský kapucín a poukázal na cestu, postupující v opačném pořadí.

“Jde od opojnosti ke střízlivost a je to cesta, které Ježíš učil své apoštoly. Ačkoli učitelem a duchovním direktorem apoštolů byl sám Ježíš, oni sami před Letnicemi nebyli schopni uvést do praxe téměř žádné z evangelních přikázání. Když ale byli o Letnicích naplněni Duchem svatým, všímáme si jejich změny. Náhle byli schopni snášet pro Krista veškerá příkoří a dokonce podstoupit mučednictví. Duch svatý byl příčinou jejich horlivosti, spíše než jejím účinkem.“

Dnešní sebejistý svět, který vzdoruje evangeliu, může zdolat pouze silné víno Ducha, a vymanit jej z jeho ryze lidské racionalistické střízlivosti, která se vydává za „vědeckou objektivitu“, uzavíral o. Raniero Cantalemessa třetí adventní kázání pro papeže Františka a římskou kurii.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.12.20 Cantalamessa: Klíč k pochopení Vtělení dává pokora
14.12.20 Cantalamessa: Naším pevným bodem je věčnost
5.12.20 Cantalamessa: Memento mori - S pandemií přišel čas znovu mluvit o smrti
30.11.20 Otec Raniero Cantalamessa – kardinál, který zůstává kapucínem
27.11.20 Adventní meditace pro římskou kurii tentokrát o “věčných pravdách” v čase pandemie



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti