Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Angelus 

29.1.2017 

Chudý v duchu je křesťan, který nedává důvěru sám sobě

Papež František před modlitbou Angelus, nám. sv. Petra

Česká sekce RV

Drazí bratři a sestry, dobrý den!
Liturgie této neděle nám umožňuje rozjímat o Blahoslavenstvích (srov. Mt 5,1-12a), kterými začíná velké „horské kázání“, magna charta Nového zákona. Ježíš zjevuje Boží vůli přivést lidi ke štěstí. Toto poselství se vyskytovalo již v kázání proroků: Bůh je nablízku chudým a utiskovaným a vysvobozuje je od jejich utiskovatelů. V tomto svém kázání však Ježíš sleduje zvláštní cestu, začíná od termínu „blahoslavení“, tedy šťastní, pak ukazuje podmínění našeho štěstí a uzavírá příslibem. Cíl blahoslavenství, tedy štěstí nespočívá v požadavku tohoto podmínění, např. být „chudí v duchu“, „plačící“, „lačnící po spravedlnosti“, „pronásledovaní“..., nýbrž v následném příslibu, přijatém s vírou jako Boží dar. Vychází se ze stavu nesnáze do otevřenosti vůči Božímu obdarování, aby se vstoupilo do nového světa, do Ježíšem zvěstovaného „království“. Není to nějaký automatický mechanismus, nýbrž cesta životem v následování Pána, takže se nesnáze a soužení ukazují v nové perspektivě, zakoušené podle probíhajícího obrácení. Nejsme šťastní, pokud nejsme obrácení, schopní doceňovat a žít Boží obdarování.

Zastavím se u prvního blahoslavenství: „Blahoslavení chudí v duchu, neboť jejich je nebeské království“ (Mt 5,4). Chudý v duchu je ten, kdo přijal cítění a postoj oněch chudých, kteří se ve svém stavu nevzpouzejí, nýbrž dovedou být pokorní, chápaví a poddajní vůči Boží milosti. Štěstí chudých – chudých v duchu – má dvojí dimenzi, totiž ve vztahu k majetku a ve vztahu k Bohu. Ve vztahu ke hmotnému majetku je chudobou v duchu střídmost; nikoli nutné zřeknutí, nýbrž schopnost zakoušet to podstatné, tedy sdílení, schopnost každý den žasnout nad dobrotou věcí a nezabřednout do neprůhlednosti nenasytného konzumu. Čím více mám, tím více chci – toto je nenasytnost konzumu. Ta zabíjí duši. Muž či žena, kteří si takto počínají, tedy zaujali tento postoj mít víc a víc chtít, nejsou šťastní a nedojdou štěstí. Ve vztahu k Bohu je to chvála a uznání toho, že svět je požehnáním a že jeho původ spočívá v Otcově stvořitelské lásce. Je to však také otevřenost vůči Němu a poddanost Jeho vládě. On je Pánem, On je Veliký a nikoli já, protože mám mnoho majetku! On chtěl svět pro všechny lidi, aby lidé byli šťastní.

Chudý v duchu je křesťan, který nedává důvěru sám sobě, svému hmotnému bohatství, netrvá umíněně na svých vlastních míněních, nýbrž s úctou naslouchá a rád spoléhá na rozhodnutí druhých. Kdyby v našich komunitách bylo více chudých v duchu, bylo by méně rozdělení, rozporů a polemik! Pokora stejně jako dobročiná láska je podstatnou ctností pro soužití v křesťanských komunitách. Chudými jsou v tomto evangelním smyslu ti, kdo mají na zřeteli cíl nebeského království, jehož zárodek dovedou spatřovat v bratrském společenství, jež upřednostňuje sdílení před vlastnictvím. Toto bych rád zdůraznil: upřednostňuje sdílení před vlastnictvím. Stále má otevřené srdce i ruce, nikoli zavřené. Zavřené srdce je sevřené a neví, jak milovat. Je-li srdce otevřené, jde cestou lásky.

Panna Marie, která je vzorem a prvotinou chudých v duchu, protože je naprosto poddajná Pánově vůli, ať nám pomáhá svěřovat se Bohu, bohatému v milosrdenství, aby nás naplnil svými dary, zejména hojností svého odpuštění.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Angelus

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.2.21 Papež se modlí za Myanmar
7.2.21 Bůh neukazuje svou moc shora
4.2.21 Modlitba Anděl Páně s papežem se vrací na Svatopetrské náměstí
31.1.21 Petrův nástupce vyhlásil Světový den prarodičů a seniorů
31.1.21 Naslouchejme moci Božího slovaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti