Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   3. 10. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

27.2.2017 

Římský biskup navštívil anglikánskou farnost Všech svatých

Itálie. Papež František v neděli odpoledne jako vůbec první římský biskup navštívil anglikánskou farnost na území své diecéze. Jeho předchůdci při svých zahraničních cestách samozřejmě opakovaně zavítali do kostelů anglikánského společenství a poslední papežské setkání s primasy anglikánských provincií, vedených canterburským arcibiskupem Justinem Welbym, se datuje říjnem loňského roku, avšak dvě anglikánské farnosti na území Říma dosud na papežovu návštěvu čekaly. Starší z nich – farnost Všech svatých v centru Věčného města (ve via del Babuino poblíž Španělského náměstí), kam se papež František vydal – přitom byla založena před více než dvěma sty lety (26.10.1816), tedy ještě dříve, než byla ve Velké Británii obnovena katolická hierarchie (1850). Na počátku sdružovala převážně anglické věřící, zatímco dnes je necelých tři sta farníků, rozptýlených po celé Itálii, mnohem více národnostně rozrůzněno, včetně věřících z Nigérie či Nového Zélandu. Do chronologicky mladší anglikánské farnosti v Římě při kostele sv. Pavla před hradbami (na Národní třídě, via Nazionale) docházejí věřící ze Spojených států amerických.

Papeže Františka přivítali biskup Robert Innes, který stojí v čele evropské diecéze anglikánské církve, a místní farář, rev. Jonathan Boardman, který krátce předtím pro naše mikrofony uvedl:

“Máme neuvěřitelnou radost, protože je to událost zcela mimořádného významu! Na druhé straně si ale myslím, že po padesáti letech dialogu je to něco normálního. Projevuje se tu povaha papeže Františka, který jedná nekomplikovaně, a proto si dokážu představit, že při přijetí našeho pozvání jednoduše řekl: Určitě, zajedu tam! Z čehosi mimořádného se zde stává normalita, každodennost – je to jeden z mnoha duchovních jevů našeho křesťanského života. Je důležité obojí propojit – a o to se budeme snažit.“

Ve svém úvodním pozdravu pak upozornil na změnu, kterou prošly anglikánsko-katolické vztahy:

“První anglikáni užívali titul „římský biskup“ téměř jako nadávku, anebo ve snaze zlehčit vaši roli. Je paradoxní, že tento titul, kdysi krutým způsobem tupený, je pro nás nyní interpretačním klíčem vašeho laskavého milosrdenství, ve kterém stojíte po boku svého lidu, nás a mnoha dalších křesťanů všude ve světě, kteří dnes uznávají vaši jedinečnou úlohu ve svědectví evangeliu a vedení Kristovy církve.“

„V minulosti jsme na sebe hleděli s nevraživostí a podezříváním. Dnes se, díky Bohu, poznáváme tak, jak opravdu jsme, tedy - prostřednictvím svého společného křtu - jako bratři a sestry v Kristu“, reagoval papež František v homilii, kterou pronesl při ekumenické modlitbě nešpor. Poukázal poté na novou ikonu Krista Spasitele, kterou si anglikánské společenství objednalo od britského umělce Iana Knowlese, tvořícího v Betlémě.

“Ježíš, který na nás hledí z tohoto posvátného obrazu, jako by také nám adresoval pozvání a výzvu: „Jsi připraven něco ze svojí minulosti kvůli mně opustit? Chceš být poslem mojí lásky, mého milosrdenství?“

Boží milosrdenství je zdrojem veškeré křesťanské služebnosti, pokračoval papež František s odkazem k liturgickému čtení z listu Korinťanům (2 Kor 4,1-7 ). Pouze před milosrdnou Kristovou tváří apoštol překonává rozpory, se kterými se setkal v Korintě, a zasazuje se o smíření. Obdobně to má činit společenství pokřtěných křesťanů, když se nachází v neshodách. Odkud ale začít?, tázal se papež.

“Od pokory, která není pouze hezkou ctností, nýbrž otázkou identity. Pavel chápe sám sebe jako služebníka, který nehlásá sebe, nýbrž Pána Ježíše Krista (v. 5). A plní tuto službu, toto služebné poslání podle milosrdenství, kterého se mu dostává (v.1); nikoli na základě vlastní zdatnosti a svých sil, nýbrž v důvěře, že se na něho dívá Bůh, který jej podporuje v jeho slabosti. Stát se pokornými, vyjít ze středu, rozpoznat, že potřebujeme Boha a žebráme o milosrdenství, je výchozí moment Božího působení“.

Svatý Pavel byl „nasycen milosrdenstvím“ a jeho prioritou bylo sdílet s druhými chléb radosti z toho, že Pán miluje nás a my Jeho. To je totiž naše nejcennější dobro, zdůraznil římský biskup, ačkoli si tento poklad – poklad víry – neseme v hliněné nádobě.

“ Pavel, omilostněný hříšník, pokorně uznává, že je křehký jako hliněná nádoba. Zakusil však a ví, že právě tam, kde se lidská bída otevírá milosrdnému Božímu působení, koná Pán zázraky. Tak totiž působí ona „nesmírná moc“ Boží (v. 7)“.

Apoštol Pavel slouží evangeliu v důvěře ve skromnou moc lidské nedostatečnosti a o svých protivnících z Korintu možná poněkud ironicky mluví jako o „nadapoštolech“ (2 Kor 12,11), neboť jej kritizovali za jeho slabost.

Pokud uznáme svoji slabost a prosíme o odpuštění, pak v nás zazáří uzdravující Boží milosrdenství, které bude patrné i navenek, a druzí tak naším prostřednictvím postřehnou laskavou krásu Kristovy tváře.

Po překonání napětí začali korintští křesťané znovu spolupracovat s ostatními obcemi, pokračoval papež ve výkladu biblického čtení. Pravé a pevné společenství totiž roste a upevňuje se společným jednáním ve prospěch potřebných.

“Jako katolíci i anglikáni jsme pokorně vděční, protože po staletích vzájemné nedůvěry jsme nyní s to rozpoznat, že plodná Kristova milost působí také v druhých. Děkujme Pánu za to, že mezi křesťany vzrostla touha po větší blízkosti, která se projevuje společnou modlitbou a společným dosvědčováním evangelia zejména různými formami služby.“

Jednou z konkrétních anglikánsko-katolických služeb Římu je roznášení jídla potřebným lidem na jednom z městských nádraží. Podílejí se na něm věřící anglikánské farnosti Všech svatých s farníky stejnojmenného katolického kostela, ve kterém Pavel VI. sloužil první mši v italském jazyce. Obě farnosti při nedělní papežově návštěvě uzavřely oficiální přátelství. A právě společná úcta ke světcům papeže Františka podnítila k závěrečným slovům homilie, pronesené při ekumenických nešporách v římské anglikánské farnosti.

“Svatí všech křesťanských vyznání, plně sjednocení v nebeském Jeruzalémě, ať nám otevřou cestu tady dole, abychom se bratrsky a společně ubírali všemi možnými stezkami křesťanského putování. Kde se v Ježíšově jménu shromažďují, tam je On (srov. Mt 18,20) a svým milosrdným pohledem volá, abychom se zasazovali o jednotu a lásku.“

PLNÉ ZNĚNÍ papežovy homilie je ZDE(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.7.18 Katolicko-anglikánský dokument na téma eklesiologie
18.4.17 Na pravdu je třeba se ptát doopravdy
14.3.17 Anglikánské nešpory poprvé v historii ve Vatikánské bazilice
27.2.17 Papež František plánuje s canterburským arcibiskupem cestu do Jižního Súdánu
20.2.17 Papež František navštíví anglikánský kostel v ŘíměHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 23
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti