Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   4. 12. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

28.2.2017 

Papež poskytl rozhovor časopisu italských bezdomovců

Milán. Nehledě na to, zda mluvíme o bezdomovcích či migrantech, je důležité pouze jediné – jejich integrace, vyplývá z obsáhlého rozhovoru, který papež František poskytl časopisu italských bezdomovců. Vznikl v Miláně před více než dvaceti lety za podpory tamní ambroziánské Charity a postupně se rozšířil do dalších velkoměst. Jeho milánští redaktoři Svatého otce navštívili nedlouho před pastorační cestou do lombardské metropole, plánované na 25. březen. Papež se v Miláně setká mimo jiné s obyvateli sociálních bytů jedné periferní čtvrti a zavítá do tamní věznice.

Scarp de´tenis, v milánském dialektu „Tenisky“, zní jméno periodika, které podle vlastních slov mluví o „národu neviditelných“. Proto není divu, že se konverzace odvíjela od papežových bot, prošlapaných a opakovaně podrážených, které v médiích vyvolaly velkou pozornost. Nebude to tím, že si dnes, řečeno italským frazémem, jen stěží nazouváme boty druhého člověka, tedy vžíváme se do jeho kůže?, ptali se redaktoři a papež s nimi souhlasil. „Často otročíme svému sobectví“, vysvětluje, zatímco vcítění do druhého člověka vyžaduje „velikou schopnost porozumění, pochopení daného momentu a těžkých situací. Znamená službu, pokoru a velkodušnost, ale zároveň vyjadřuje naši potřebu, aby někdo jiný chápal a doprovázel nás samotné a radil nám“. Mnohokrát nahrazujeme nedostatek takovéto velikosti, lidskosti a vnitřního bohatství přemírou slov“, pokračuje Svatý otec, „včetně nás křesťanů, duchovních i laiků, kteří sice vyslechnou, ale nepochopí“.

„Dobrý den! Jak se daří?“ – takto se papež obrací k lidem na ulici, kteří, jak dodává, si z našeho pohledu ihned povšimnou, zda o ně máme skutečný zájem, či nikoli. Bezdomovci mají velikou důstojnost a je nutné nakládat s nimi jako s lidmi, nikoli jako s psy, dokládá papež František na známé vatikánské historce o polském bezdomovci, který žil na jednom římském náměstí. Dobrovolníci z Charity se od něj po dlouhém sbližování dozvěděli, že kdysi studoval v semináři s Karolem Wojtyłou. Uvědomili o tom Jana Pavla II., který skutečně po čtyřiceti letech objal svého bývalého spolužáka a dal se od něj vyzpovídat. „Teď je ale řada na tobě“, řekl potom polský papež svému rodákovi, který se později z římské ulice vrátil k duchovní službě nemocničního kaplana.

“Nikoli pokaždé je integrace takto bezproblémová, protože za každým člověkem na ulici se skrývá jedinečný příběh. Avšak bezdomovci neznečišťují naše ulice – špínu máme uvnitř“, říká dále papež s poukazem na řadu ospravedlnění, která vynalézáme, abychom nemuseli dávat almužnu. Je třeba odhlédnout od toho, na co obdarovaný člověk peníze vynaloží, byť by to byl alkohol, který je jeho jediným štěstím. Raději se ptejme sami sebe, čím se ve skrytu obšťastňujeme, radí římský biskup. „Je vždy správné, když pomůžeme, ačkoli nestačí jen vhodit pár drobných do nastavené dlaně. Důležité je gesto – pohlédnout do očí, dotknout se ruky“, vychovává papež ke správné křesťanské almužně.

Jak poukázali redaktoři listu milánských bezdomovců, jejich město vyniká také přijímáním četných migrantů. Mnozí lidé se však ptají, zda přijímat každého bez rozdílu, anebo zda je třeba stanovit určité hranice. Papež v odpovědi vychází z provinění západních kolonizátorů, kteří využívají výchozí země migrantů, aniž by investovali do jejich rozvoje. To jejich obyvatelům dává právo na migraci a také právo na přijetí, k jehož uskutečňování by ale političtí vládci měli přistupovat s jednou křesťanskou ctností – totiž rozvahou. „Konkrétně to znamená přijmout všechny, které je možné přijmout, a zamyslet se nad tím, jak je přijímáme. Přijetí obnáší integraci, a nikoli vyhoštění do ghetta“, zdůrazňuje papež, který integrací rozumí „účast na životě hostitelské země, respektování jejích zákonů a kultury, ale také vyžadování úcty k vlastnímu kulturnímu bohatství“. Právě takto pojímané integrace se dnes nedostává, uzavírá papež, přičemž bez ní nelze migranty přijímat.

V závěru se papež vrací k příběhu svých prarodičů, kteří z Itálie emigrovali do Argentiny, a vyznává se ze své lásky k životu, který pulsuje v ulicích velkoměsta. Jak již opakovaně přiznal v předchozích rozhovorech, právě procházky městem a setkávání s lidmi mu nejvíce schází. Jak dodává, na nejchudších buenosaireských předměstích zaznamenal nejsilnější mezilidskou solidaritu. „Je tam řada problémů, ale chudí lidé vnímají, že potřebují jeden druhého. V jiných čtvrtích, které nechci označit za blahobytné, abych je svým hodnocením ihned neznehodnotil, jsem poznal daleko větší sobectví. V chudinských čtvrtích jsou například drogy mnohem zjevnější, avšak pouze kvůli tomu, že ve vysoce postavených částech města jsou skrytější a užívají se v bílých rukavičkách“, uvedl papež František mimo jiné pro časopis, prodávaný lidmi z ulice v některých italských městech.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.2.21 Papež k americkým novinářům: Učte rozlišovat dobro od zla
21.1.21 Ctnosti a neřesti – nový televizní rozhovor s papežem Františkem
11.1.21 Papež: Doba si žádá jednotu
3.1.21 Františkova „encyklika o sportu“ v sedmi slovech
31.10.20 Jsem veden láskou svého lidu, následujícího Ježíše Krista – říká v novém rozhovoruHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti