Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 9. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

30.3.2017 

Svatý otec: Jsem přesvědčen, že rodina je nadále dobrou zvěstí pro tento svět

Vatikán. „Evangelium rodiny je radostí pro tento svět” – pod tímto mottem se ponese IX. Světové setkání rodin, které v létě příštího roku bude hostit irský Dublin (21.-26.8.2018). Petrův nástupce však již v dnešním listu adresovaném rodinám i církvi, vyzývá k zahájení přípravy na toto celosvětové setkání v duchu apoštolské exhortace Amoris laetitia. List nesoucí datum 25. března 2017 – slavnosti Zvěstování Páně – je adresován kardinálu Kevinu Farrellovi, prefektovi Úřadu pro laiky, rodinu a život. Svatý otec v listu píše:

„V závěru VIII. Světového setkání rodin, které se konalo ve Filadelfii v září roku 2015, jsem oznámil, že příští setkání s katolickými rodinami celého světa proběhne v Dublinu. Rád bych nyní zahájil jeho přípravu a potvrdil, že se bude konat ve dnech 26.-28. srpna 2018 na téma “Evangelium rodiny – radost pro svět”. V souvislosti s tímto tématem a jeho dalším rozvíjením bych chtěl podat přesnější doporučení – mým přání totiž je, aby rodiny měly možnost k hlubší úvaze nad posynodální apoštolskou exhortací Amoris laetitia a sdílení jejího obsahu.

Lze si položit otázku – vnáší ještě evangelium radost do tohoto světa? A dále – je dosud rodina dobrou zvěstí pro tento svět? Jsem si jist, že ano! A toto přesvědčení se pevně zakládá na Božím záměru. Boží láska je přitakáním Boha veškerému stvoření a jeho středu, kterým je člověk. Bůh vyslovuje souhlas se svazkem muže a ženy, který je otevřen životu a slouží mu v každém jeho úseku, vyslovuje souhlas a zároveň závazek vůči lidstvu, které je příliš často zraňováno, trýzněno a ovládáno nedostatkem lásky. Rodina je tudíž přitakáním Boha Lásky. Jestliže rodina vychází z lásky, může ve světě projevovat, šířit a opětovně rodit Boží lásku. Bez lásky nelze žít jako Boží děti, manželé, rodiče, ani sourozenci.

Přál bych si zdůraznit, nakolik je důležité, aby se rodiny samy sebe často ptaly, zda žijí počínaje láskou, pro lásku a v lásce. Konkrétně to znamená dávat se, odpouštět si, neztrácet trpělivost, předjímat druhého, respektovat se. Jak by se zlepšil rodinný život, kdybychom denně uváděli do života tři prostá slova „s dovolením”, „děkuji”, „promiň”. Každý den zakoušíme křehkost a slabost, a proto všichni – jak pastýři, tak rodiny – potřebujeme obnovit svou pokoru, která by utvářela naši touhu po formaci, sebevýchově a vychovanosti, poskytování a přijímání pomoci, doprovázení, rozlišování a začleňování všech lidí dobré vůle. Sním o vycházející a nikoli sebevztažné církvi. Církvi, která by se nevzdalovala ranám člověka. Církvi milosrdné, která by hlásala ústřední zjevení Boha Lásky, jímž je milosrdenství. Právě toto milosrdenství nás obnovuje v lásce. Dobře víme, nakolik jsou křesťanské rodiny místem milosrdenství a svědčí o něm – po mimořádném jubilejním roce tomu bude ještě více a dublinské setkání o tom bude moci poskytnout konkrétní znamení.

Vyzývám proto celou církev, aby v přípravě příštího světového setkání dbala na tato doporučení. Před vámi a vašimi spolupracovníky, drahý bratře, stojí úloha přetlumočit zejména učení exhortace Amoris laetitia, kterou církev touží rodiny uvést do trvalého pohybu, do oné vnitřní pouti, kterou se projevuje ryzí život. Zvláštní myšlenku věnuji dublinské arcidiecézi a celému drahému irskému národu, kterým děkuji za velkorysé přijetí a úsilí spojené s organizací natolik významné události. Kéž vám Pán již nyní oplatí a zahrne vás hojností nebeských plodů. Kéž Svatá nazaretská rodina vede a doprovází všechny rodiny, zapojené do přípravy velkého dublinského Světového setkání, a žehná jim.
František.”

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
13.2.21 Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina
9.2.21 Papež se připojí apoštolským listem k dantovským oslavám
2.2.21 Papež: Globalizace není uniformita
30.1.21 Papež o bezdomovcích: Poslední na žebříčku tohoto světa, první podle evangelia
29.1.21 Chudoba je nepřijatelná, píše František dvěma belgickým sdruženímHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti