VaticanNews.va

   20. 1. 2018

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.3936
Poslechem z webových stránek.2534
Četbou textů na webových stránkách.4336
Poslechem i četbou.2597


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

O údajném vyznamenání propotratové holandské aktivistky papežem

Svatý otec vyjádřil obavy před možným vypuknutím jaderné války

Papež František v Chile – 1. den
Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova

Res Claritatis

Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika

Pastorace na webuKatolik.cz

KTF UK

Stránky pro animátory seniorů

Návštěva papeže v České republice

 
Zprávy

  

22.5.2017 

Neoddalujme lidi, které přitáhl Duch, vyzýval papež v římské farnosti

Vatikán. Během patnácté návštěvy farností své diecéze se papež František vrátil na jižní předměstí Říma – do jednoho z mnoha sídlišť, která lemují cestu do někdejšího hlavního římského přístavu – Ostie. V nedělním odpoledni tak vstoupil do typické obytné satelitní čtvrti (Casal Bernocchi, Acilia), kde chybí veškeré sociální služby. Farnost sv. Petra Damianiho, která je mimochodem titulárním kostelem kardinála vikáře Agostina Valliniho, se tak stává důležitým opěrným bodem, ačkoli, jak podotkl farář, o. Lucio Coppa, ze třinácti tisíc farníků dochází na bohoslužby jen málokdo. Právě proto Svatého otce požádal, aby nejprve zavítal na sportovní hřiště, vystavěné svépomocí dobrovolníků. Tam hosta se svými všetečnými otázkami očekávaly děti a dospívající, docházející na katechismus, ale také mládež zapsaná do sportovního střediska. Zákonitě tak padla otázka o fotbalu, na kterou papež přiznal, že v dětství nebýval moc šikovný a většinou si tak vysloužil postavení v bráně. V rozhovoru s dětmi se pak dobral několika zásadních postojů, kterými mohou děti napomáhat ke spáse světa – modlitbou, úctou ke všem lidem, včetně nepřátel, ale také hrou.

”Dobře se zamyslete, jestli hra – dobrá hra – může Ježíši napomáhat při spáse světa. (…) Ano! Pomáhá mu v tom naše radost. Radost je něco velmi krásného…”

Další dotaz směřoval na rozpoznání životního povolání, což papeže Františka přivedlo ke vzpomínkám na šťastné dětství s milujícími rodiči, kteří odpouštěli také leckteré nebezpečné hry. Založit rodinu, obětovat se pro děti a věnovat se jejich výchově je velmi krásné povolání, uzavřel.

”Existuje ale také jiné povolání – kněžství, řeholní život. Bylo mi šestnáct let, když jsem jednoho dne zčistajasna pocítil, že mne Pán chce mít knězem. Cítíte to v srdci – jako když chlapec pocítí sympatie vůči dívce, které pak přerostou v lásku, až se ti dva zasnoubí a vezmou. Stejně tak vnímáte v srdci, že vám Pán říká: Máš jít dál cestou ke kněžství. Pociťoval jsem to jako něco krásného, protože to je krásné!”

Další zastávkou byla již vlastní farnost sv. Petra Damianiho. Papež František v jejích prostorách nejprve pozdravil nemocné, rodiče čerstvě pokřtěných dětí a členy Neokatechumenátního hnutí, kteří do farnosti dojíždějí dvakrát týdne z komunity v centru Říma. Papež ocenil jejich práci v rodinách a vyzval je k naslouchání:

”Lidé dnes potřebují, aby je někdo vyslechnul. Všichni mluví o všem možném…Z vlastní zkušenosti mohu řícit, že za mnou častokrát přišli lidé, aby mne požádali o radu. Byl jsem zticha, nechal jsem je, aby se vymluvili, až po dlouhém monologu prohlásili: Jistě, máte pravdu! Přitom jsem neřekl ani slovo, ale v jejich nitru promluvil Duch svatý. K tomu ale potřebovali, aby je někdo vyslechnul. (…) Když někdo mluví, neskákejte mu do řeči, nic mu nevysvětlujte, až do chvíle, kdy vám Duch řekne: Mluv!”

Díky dobrovolnické práci mnoha zúčastněných vznikla v předměstské římské farnosti jídelna pro chudé a tzv. “potravinová banka”, která však stále častěji rozdílí pomoc italským nezaměstnananým a rozvedeným rodičům. Papež dobrovolníkům připomenul římského jáhna sv. Vavřince, pro kterého byli chudí lidé pokladem církve, a totéž platí také dnes.

”Je pravdou, že chudoba je těžký kříž, ale Ježíš jej sám na sobě prožil. Byl chudý, žil chudě a mezi prvními křesťany byla řada chudých lidí, kteří však měli víru a následovali Ježíše. Evangelium varuje před hromaděním přílišného bohatství, které ničí duši. Neznamená to, že máme bohatému člověku závidět, nýbrž se za něj máme modlit.”

V závěru pastorační návštěvy papež František vyzpovídal čtyři věřící a sloužil liturgii šesté velikonoční neděle. Kázal spatra a zaměřil se přitom na Ježíšovo ujištění o brzkém seslání Ducha, jak je vypráví Janovo evangelium (14,15-21). Jak zdůraznil, Ducha Přímluvce si každý neseme v sobě, protože jsme jej obdrželi v den křtu.

”Buďte si vědomi, že máte v nitru Boha, který vás doprovází a říká vám, co máte dělat a jak. Boha, který vám pomáhá, abyste se nezmýlili a nepodlehli pokušení. Je to Přímluvce – ten, který nás chrání před Zlým.”

Duch svatý promlouvá laskavě a uctivě, církev jej nazývá “něžným přítelem duší”. Stejně tak – “s jemností a skromností” (1 Petr 3,15) se mají křesťané chovat ke svému okolí. Ďábel se naopak snaží křesťanské společenství oslabit pomluvami, očerňováním, soutěživostí, závistí a žárlivostí a tyto postoje pak oddalují nové příchozí. Kéž je nám vzorem Panna Maria, která drtí hlavu hadovi, vyzýval Svatý otec.

”Sestry a bratři, mne z toho opravdu bolí u srdce. Jako bychom po sobě házeli kameny – a ďábel se tím baví jako při karnevalu. Prosme o milost, abychom si uchovali Ducha ve svém nitru a nezarmucovali ho, jak říká apoštol Pavel (Ef 4,30). Kéž před křesťany i nekřesťany vystupujeme s jemností a skromností, protože takto v nás jedná Duch svatý.”

Zakončil Petrův nástupce svou homilii v periferní římské farnosti.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.1.18 Papež navštíví řeckokatolickou baziliku sv. Sofie v Římě
14.9.17 Program papežské návštěvy v Boloni a Ceseně
2.4.17 Obnovme místa dějinné paměti
2.4.17 Papež František navštívil italské Carpi
13.3.17 Mějte před sebou obě Ježíšovy proměněné tváře: zářící i ztrýzněnouHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2018 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@vatiradio.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Pavel Brestovský.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež František v Peru - 1. den

Papež František v Chile - 3. den

List papeže Františka šejku Al Tajíbovi

Papež František v Chile - 2. den

Papež František v Chile – 1. den

O údajném vyznamenání propotratové holandské aktivistky papežem

Svatý otec vyjádřil obavy před možným vypuknutím jaderné války

Papež se pomodlí u hrobu „biskupa chudých“

Santiago čeká na papeže

Organizátor papežské návštěvy: V Chile není válka, ale ani pokoj

Kardinál Farrell o situaci Úřadu pro laiky, rodinu a život

Francouzští katolíci mají problém s postojem papeže k migrační krizi

 Nově na webu
Svatý otec: Každá kultura přijímající evangelium obohacuje církev

Publicistika: Bůh dává přikázání, ďábel o nich vede dialog

Publicistika: Špagety v ráji

Rozhovory: Nesmlouval jsem o pravdě

Homilie: O Crux, Ave Spes Unica

Archiv zpráv leden 18
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Bůh nebrání pravdu na úkor lásky, ani lásku na úkor pravdy či rovnováhu na úkor obojího

Výsledek reformy vatikánských médií: portál Vatican News

Lidé nemohou zabránit naplnění Božího Slova