Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   4. 12. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

6.6.2017 

Dopis italského biskupa manchesterským dětem

Itálie. Filosof, teolog a spisovatel mons. Luigi Negri (ročník 1941) je emeritním biskupem středoitalské arcidiecéze Ferrara-Comacchio. Byl jedním z prvních žáků a posléze nejbližších spolupracovníků mons. Luigiho Giussaniho v milánském Hnutí studentské mládeže, ze kterého se posléze vyvinulo katolické hnutí Comunione e Liberazione. Již od počátku svého apoštolátu vynakládá značnou energii a elán do výchovy a vzdělávání mladých lidí, a proto není divu, že se na svých webových stránkách otcovsky obrací také k obětem nedávného atentátu v Manchesteru.

„Nejdražší děti“, píše italský arcibiskup, „troufám si vás takto oslovit, ačkoli vás neznám. Avšak za dlouhé hodiny nočního bdění, které následovaly po zprávě o onom hrůzném atentátu, ve kterém mnohé z vás přišly o život a další byly zraněny, k vám pociťuji výjimečnou vazbu. Přišly jste na svět častokrát beztoho, že by si vás někdo přál, a nikdo vám nedal „důvody k žití“, které od generace svých dospělých vrstevníků požadoval velikán Bernanos. Postavili vás do společnosti a vybavili dvěma hlavními zásadami – že totiž můžete dělat, co chcete, protože každé vaše přání je právem, a že je důležité obklopit se co největším počtem spotřebitelských statků.
Takto jste vyrostly a bylo pro vás samozřejmé, že máte všechno. Pokud se objevil nějaký existenciální problém – jak se tomu kdysi říkalo – a vy jste se s ním svěřily rodičům, svým dospělým, bylo pohotově dojednáno psychoanalytické vyšetření, které by onu obtíž vyřešilo. Zapomněli vám říci, že existuje Zlo. A že toto Zlo je osoba, nikoli soubor sil či energií. Tato osoba se mezi vás přikrčila během vašeho koncertu a uchvátila vás svým křídlem smrti.
Moje děti, pokračuje arcibiskup Negri, zemřely jste téměř stejně tak bezdůvodně, jako jste žily. Nebojte se, nepomohli vám žít, ale vystrojí vám „skvělý“ pohřeb, během kterého se nanejvýš projeví v celé své dušné volnomyšlenkářské rétorice všechni přítomní úřední představitelé, bohužel včetně těch církevních. Samozřejmě se váš pohřeb bude konat pod širým nebem, i pro ty z vás, kteří jsou věřící, protože příroda je teď už jediným chrámem. Robespierre by se tomu smál, protože ani on sám nedospěl k takové představivosti. Koneckonců, v katolických kostelech se už pohřební obřady neslaví, protože, jak pronikavě poznamenal kardinál Sarah, dnes se v nich pohřbívá pouze Bůh. Na chodníky nikdo nezapomene dát vaše plyšáky, vzpomínky vašeho dětství a raného mládí. Potom vše vyšumí v plytkém řečnění toho, kdo tváří v tvář tragédiím nemá co říci, protože nemá co říci ani tváří v tvář životu.
Doufám jenom, svěřuje se mons. Negri, že některý z těchto guru – kulturních, politických i náboženských – se v této situaci zdrží slov a nezahrne nás obvyklými projevy o tom, že „nejde o mezináboženskou válku“, protože „náboženství je ze své podstaty otevřené dialogu a porozumění“. Přeji si, aby místo toho nastala chvíle uctivého ticha. Uctivého zejména vůči vašim životům, které skosila ďábelská nenávist, ale také majícího úctu k pravdě. Je možné pravdě nesloužit, avšak je povinné ji respektovat. Jako starý biskup, který dosud věří v Boha, Krista a církev, za vás nicméně v den vašeho pohřbu budu sloužit mši, aby jste se na onom světě – nehledě na svou náboženskou praxi – potkaly s nejdražší tváří Panny Marie, která vás sevře v objetí a utěší po životě, který jste promarnily nikoli vlastní vinou, nýbrž vinou svých dospělých“, uzavírá biskup ferrarské arcidiecéze svůj list dětským obětem nedávného atentátu v Manchesteru.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.11.17 Soustrastné papežské poselství k atentátu na egyptskou mešitu
23.8.16 Šíitský ajatolláh napsal papeži Františkovi
11.7.16 S islámem se podvratně manipuluje
29.3.16 Kdo vykrmuje terorismus?, ptá se italský kombonián
1.2.16 Skupina Boko Haram vypálila nigerijskou vesniciHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti