VaticanNews.va

   28. 3. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6746
Poslechem z webových stránek.4128
Četbou textů na webových stránkách.6591
Poslechem i četbou.3879


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Dekret Kongregace pro bohoslužbu o slavení Velikonoc

Pán nás volá ze svého kříže, abychom opět nalezli život

Ježíšovy zázraky mají za účel přivádět k víře


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

23.6.2017 

Papež František: Ježíš osvobozuje přátelství od sentimentalismu

Vatikán. Bojím se křesťanů, kteří nejdou vpřed, ale uzavírají se svém výklenku – řekl papež František při setkání s členy Serra International, mezinárodního sdružení laických katolíků, které podporuje kněze, seminaristy a nová povolání. Papež zdůraznil, že je lepší kulhavě pokračovat v cestě a věřit Božímu milosrdenství, než být muzejním křesťanem, který se bojí změn.
Ve své promluvě věnoval papež velký prostor slovu přátelství, které je v dnešním světě nadužívané a ztrácí svůj hluboký význam. Když proto členové klubů Serra chtějí být přáteli kněží, musejí se učit od Ježíše.

„Když Ježíš užívá slovo přátelství, má na mysli nepohodlnou pravdu: přátelství je pravé jedině tehdy, když mne setkání s druhým vtahuje do jeho života natolik, že jsem připraven darovat sám sebe. Ježíš totiž říká svým učedníkům: „Už vás nenazývám služebníky (...) Nazval jsem vás přáteli, protože vám jsem oznámil všechno, co jsem slyšel od svého Otce.“ (Jan 15,15). Tímto způsobem ustanovuje nový vztah mezi člověkem a Bohem, který překonává zákon a zakládá se na důvěrné lásce. Ježíš zároveň osvobozuje přátelství od sentimentalismu a překládá nám ho jako povolání k odpovědnosti, které se týká celého života: „Nikdo nemá větší lásku než ten, kdo za své přátele položí svůj život“ (Jan 15,13). Přáteli jsme tedy jedině tehdy, když naše setkání nezůstává vnější či formální, ale stává se sdílním osudu druhého, slitovností, angažovaností, která vede až k darování se pro druhého.“ – řekl Svatý otec.

Papež poznamenal, že přítel se diskrétně a s jemností zajímá o celý život druhého, dokáže ho vyslechnout, s milosrdenstvím přistupuje k jeho nedostatkům, nenechává se vést předsudky a otevírá se radosti, že nejsme sami. Přítel však dokáže také nesouhlasit a upřímně říci, v čem není za jedno.

„Takovéto přátelství se snažte ukazovat také kněžím. Serra club je místem, v němž roste toto krásné povolání: být laickými přáteli kněží. Přátelé, kteří je dokáží doprovázet a podporovat svým smyslem víry, věrností v modlitbě a apoštolským nasazením; přátelé, kteří s nimi sdílejí úžas z povolání, odvahu definitivní volby, radosti a starosti jejich služby; přátelé, kteří dokáží být kněžím nablízku, dokáží hledět s porozuměním a shovívavostí na jejich velkorysá vzepětí, stejně jako na jejich lidské slabosti. Díky takovému přístupu můžete být pro kněze tím, čím byl pro Ježíše dům v Betánii, kde svěřoval Martě a Marii svou únavu a díky jejich péči si mohl odpočinout a občerstvit se.“

Jak papež František připomněl, heslo právě probíhajícího kongresu tohoto sdružení zní „Stále vpřed“. Poznamenal k tomu, že nás Bůh vybízí, abychom opustili své jistoty a vydali se na svatou cestu do zaslíbené země, kterou je setkání s Ním a s bratřími.

„Kráčet vpřed nemůže ten, kdo sám sebe nezpochybňuje. Nepostupuje k cíli ten, kdo má strach ztratit sám sebe v evangelijním smyslu (srov. Mt 16,25-26) Žádná loď by nebrázdila vody, kdyby měla strach opustit jistotu přístavu. Stejně tak žádný křesťan nemůže vstoupit do proměňující zkušenosti Boží lásky, není-li připraven zpochybnit sám sebe, a zůstává vázán ke svým plánům a dosaženým výdobytkům. Také pastorační struktury mohou upadnout do tohoto pokušení zachovat sebe samé, spíš než přizpůsobovat se službě evangeliu.“

Smutný je pohled na lidi církve, kteří nedokáží rezignovat na svoji funkci a předat jiným díla, která jim Pán Bůh svěřil, dodal papež. Také vy buďte připraveni jako při Olympijských hrách předat pochodeň jiným, zejména budoucím generacím. Pamatujte na to, že její oheň byl zapálen z Výsosti, řekl papež František v promluvě k mezinárodnímu sdružení katolických laiků pro podporu kněží (Serra). Jejich 75. mezinárodní setkání probíhá od 22. do 25. června v římském hotelu Ergife.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
13.9.18 Papež: Boží vlídnost nevede k sentimentalismu, ale k sebepřekonání
24.7.18 Pius VII. chodil obsluhovat chudé i jako papež – říká majitel muzea papežských pamětihodností
30.6.17 Papež František: Dialog vyžaduje postoj vstřícnosti
2.6.17 Vatikán sází na elektrická auta
22.2.17 Svatý stolec bude monitorovat užívání papežových zobrazeníHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
O neomylnosti lidu ve víře

Arcibiskup Crepaldi: Úvaha o krizi, která není jenom zdravotní

Mimořádná pobožnost v čase epidemie – Urbi et Orbi

Mlčení spravedlivého před urputností

Obřady Svatého týdne proběhnou ve Vatikánské bazilice

Papež daroval třicet ventilačních přístrojů

Poznat svoje idoly

Misál z roku 1962: nové preface a památky svatých

Církevní statistika: Františkův pontifikát ovlivňuje hlavně Afriku a Asii

Bývalý lékař arcibiskup Aupetit se hlásí ke službě nemocným

Don Alessio: Odlidštění a samota

USA: Colorado zrušilo trest smrti

 Nově na webu
Svatý otec: Pán nás volá ze svého kříže, abychom opět nalezli život

Publicistika: Požehnání, které rozčísá temnoty strachu

Publicistika: Koronavirus dnes a zítra

Rozhovory: Nemějte strach

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv březen 20
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu