VaticanNews.va

   25. 11. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8390
Poslechem z webových stránek.5187
Četbou textů na webových stránkách.7966
Poslechem i četbou.5008


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež: Je důležité respektovat lidské tělo a důstojnost ženy

Biskupové USA neřekli papeži všechno, co věděli o McCarrickovi

Svatý otec: Poslední soud zakládá Pán na našich rozhodnutích


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

21.7.2017 

Zahájen beatifikační proces Chiary Petrillové

Řím. Přesně pět let po úmrtí (13.6.2012) Chiary Petrillové (dívčím jménem Corbellové) římská církev otevřela její beatifikační proces. Postulátorem byl jmenován karmelitán o. Romano Gambalunga. Při zádušní mši svaté v římské bazilice sv. Vavřince na hřbitově Verano to v polovině června (13.6.) oficiálně oznámil mons. Gianrico Ruzza, pomocný biskup pro oblast římského centra. Stejně jako za Chiařina života se také tentokrát při bohoslužbě shromáždilo velké množství věřících – mladých (protože Chiara byla mladá, zemřela v pouhých 28 letech), maminek s dětmi (protože Chiara byla matkou tří dětí) a rodin (protože Chiara se svým manželem Enricem tvořili rodinu, na které je dodnes viditelná Boží přítomnost navzdory mnoha křížům, jejichž břemeno ale - podle Chiařiných slov - skutečně netíží).

Kdo měl možnost poznat mladou italskou ženu osobně, dosvědčuje, že za podpory svého manžela Enrica neustále hledala Boží vůli a svěřovala Pánu vše, čemu nedokázala porozumět, aniž by pozbyla naděje a radosti. Komu se osobní setkání nepoštěstilo, může se s Chiarou Petrillovou seznámit prostřednictvím jejího osobního svědectví, které zanechala před svým odchodem (snadno dostupného na zvláštních webových stránkách v šesti jazycích), nebo díky výpovědím jejího manžela a přátel. Blízký manželský pár Cristiana Pacciniová a Simone Troisi zpracovali Chiařin příběh knižně pod titulem „Narodili jsme se a již nikdy nezemřeme“ (Porziuncola 2013). Kniha měla nečekaný úspěch a vyšla také ve Španělsku, Francii, Portugalsku a USA. V České republice ji publikovalo Karmelitánské nakladatelství pod názvem „Smrt nemá poslední slovo“ (2015).

Příběh dívky, narozené roku 1984 v Římě, oslovuje stovky čtenářů. Vyjevuje totiž krásu života, vydaného pro Boha a pro druhé, aniž by se přitom vytratil úsměv. Chiara nemyslela sama na sebe, nýbrž denně souhlasila s tím, co od ní Bůh zrovna požadoval. Nutno říci, že toho nebylo málo. Při prvním těhotenství, které se přihlásilo ihned po svatbě (2008), byla u plodu zjištěna těžká vývojová vada – anencefalie, tedy doslova nepřítomnost mozku. Oba manželé bez váhání doprovodili holčičku Marii k přirozenému porodu, křtu a půl hodiny poté opětovnému odchodu do domu nebeského Otce. Při druhém těhotenství se opakovalo totéž – malý David, kterému chyběly nohy, se znovu narodil v nebi krátce po pozemském narození. Třetí těhotenství, ke kterému by se mnozí manželé z oprávněných důvodů již neodhodlali, probíhalo zdárně až do pátého měsíce, kdy byl Chiaře diagnostikován karcinom jazyka. Manželé Petrillovi odmítli radikální léčbu, aby neohrozili nenarozený život. Teprve po porodu malého Francesca se jeho matka mohla podrobit chirurgickému zákroku, chemoterapii a radioterapii, avšak zemřela několik měsíců poté. Nikoli náhodou ji proto římský vikář kard. Agostino Vallini při pohřbu navzal novodobou Giannou Berettou Mollovou. Očití svědci potvrzují, že také tuto zkoušku mladí manželé podstoupili ve vyrovnané a mnohdy až nepochopitelné důvěře v Boží prozřetelnost. Posilovala je přitom denně opakovaná zásvětná modlitba k Matce Boží, uzavíraná slovy „Totus tuus“.

Celý příběh manželů Petrillových se vůbec vyznačuje silnou mariánskou úctou – poznali se při pouti do Medžugorje, kam se opakovaně vraceli, své třetí dítě zasvětili Panně Marii ve františkánské Porciunkule, a postupem doby se kolem nich utvořilo společenství rodin, které se každý čtvrtek večer scházejí k modlitbě růžence. Nejdůležitějším svědectvím je nicméně touha po svatosti obou manželů, dosažitelná v každém stavu. V zaplněných farních sálech o ní nyní vypráví Chiařin manžel Enrico, který v nedávném rozhovoru pro internetový portál Aleteia prohlásil: „Jsem rád, že teď Chiara patří stále více druhým, a trochu méně mně“. Přesto jak on, tak nejbližší přátelé a zpovědník mladého páru, o. Vito d´Amato, přijali zprávu o zahájení beatifikačního řízení s určitým váháním. Podle jejich soudu totiž veřejný proces odporuje Chiařině diskrétnosti. Jak ale uvedli pro webový deník In terris, ujistilo je evangelium, které zaznělo jak při pohřbu mladé italské matky, tak v den zádušní mše, připomínající páté výročí jejího úmrtí: „Tak ať vaše světlo svítí lidem, aby viděli vaše dobré skutky a velebili vašeho Otce v nebesích“ (Mt 5,16). V tomto duchu se tedy otevírá cesta k úctě oltáře Chiary Petrillové Corbellové, která jako sedmiletá dívenka prosila Ježíše a Marii, aby jí dopomohli ke svatosti. A o dvě desetiletí později si již vypsanějším rukopisem poznamenala: „To, co pro nás zamýšlí Bůh, je mnohem krásnější, než všechno, oč bychom ve své představivosti mohli žádat“.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
30.10.20 Kostel je místem svobody a naděje
19.9.20 Papež zaslal růžence na pohřeb zavražděného kněze – jeden pro vraha
5.8.20 Italský biskup “zrušil” křestní a biřmovací kmotrovství
24.7.20 Matka Lucia, Mutter der Toten
15.7.20 Rodina v post-rodinné společnosti: 40% mladých Italů nechce mít dětiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Blíží se beatifikace italského kněze a španělských mučedníků

Konzistoř částečně on-line

“Vraťme se k snům” – vychází nový knižní rozhovor s papežem Františkem

Proměnit svět - text papeže Františka o roli křesťanství v dějinách naší civilizace

Papež lékařům: Jste neoslavovanými hrdiny pandemie

Překlad Kodexu kanonického práva do svahilštiny si vyžádal sedm let

Vysvěcen nový čínský diecézní biskup

Svatý otec: Poslední soud zakládá Pán na našich rozhodnutích

Petrův nástupce: Soudce je přítomen v těch nejposlednějších

Papež jmenoval nového regenschoriho sboru Sixtinské kaple

Papež: Jaké místo má chudý člověk v mém životě?

Římský biskup telefonicky hovořil s vrchním imámem al Azhar

 Nově na webu
Svatý otec: Jsme stvořeni, abychom uskutečňovali Boží sny

Publicistika: Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?

Publicistika: Proměnit svět

Rozhovory: O “covidových” situacích a trojí životní samotě

Homilie: Svatý Václav nebyl kníže, ale otec ubohých

Archiv zpráv listopad 20
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Starší zprávy >

Náš tip

Bratrství se zrodilo z Kříže

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Hořkosti v kněžském životě