Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   6. 2. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

7.9.2017 

Kdo úpí v okovech, chápou slova Toho, který zemřel na kříži

Papež František na uvítanou, Bogota

Česká sekce RV

Pane prezidente,
členové vlády a diplomatického sboru,
vážení představitelé,
reprezentatni občanské společnosti,
dámy a pánové!

Zdravím pana prezidenta Kolumbie, dr. Juana Manuela Santose, a děkuji za jeho laskavé pozvání k návštěvě této země v tak důležité chvíli jejích dějin; zdravím členy vlády a diplomatického sboru. A ve vás, představitelích občanské společnosti, chci na počátku této apoštolské cesty pozdravit veškerý kolumbijský lid.

Přicházím do Kolumbie ve stopách svých předchůdců, bl. Pavla VI. a sv. Jana Pavla II., a stejně jako oni jsem veden touhou sdílet se svými kolumbijskými bratry dar víry, tak hluboce zakořeněný v této zemi, i naději pulsující v srdcích všech. Jedině takto, vírou a nadějí, lze překonat početné těžkosti během cesty a budovat zemi, která bude vlastí a domovem všech Kolumbijců.

Kolumbie je národ požehnaný mnoha způsoby; bujná příroda nejenom vzbuzuje úžas nad její krásou, ale vybízí také k uctivé péči o její biodiverzitu. Kolumbie je druhá země, co do biodiverzity, a na cestách je možné v ní zakoušet, jak dobrý je Pán (srov. Žl 33,9), který vám daroval tak nezměrné bohatství rozmanitosti flóry a fauny v jejích dešťových pralesích, v jejích stepích, v džungli Chocó, mořských útesech Cali a horách jako je Macarena a mnoha dalších místech. Stejně kypící je její kultura, a co je nejdůležitější, Kolumbie oplývá lidskými kvalitami svého lidu, mužů i žen přívětivého a dobrotivého ducha, houževnatých a odvážných lidí překonávajících překážky.

Toto setkání mi umožňuje ocenit úsilí vynaložené v posledních desetiletích na ukončení ozbrojeného násilí a nalezení cest ke smíření. Obzvláště v posledním roce byl učiněn pokrok. Učiněné kroky vpřed zvětšují naději, v přesvědčení, že úsilí o mír je práce, která nekončí, poslání, které nedovoluje pauzu a vyžaduje nasazení všech. Tato práce od nás vyžaduje nepolevovat ve snaze o budování národní jednoty navzdory překážkám, rozdílům a odlišným pojetím způsobu, jak dosáhnout pokojného soužití, a vytrvat v boji za prosazení kultury setkávání požadující, aby středem každé politické, sociální a ekonomické aktivity byla lidská osoba, její vznešená důstojnost a respektování obecného dobra. Kéž nám toto úsilí umožňuje vyhýbat se každému pokušení pomsty a hledání pouze krátkodobých stranických zájmů. Oč obtížnější je cesta vedoucí k míru a porozumění, o to větší úsilí musíme vynaložit na uznání druhého, na uzdravení ran a budování mostů, na navazování vztahů a vzájemnou pomoc (srov. Evangelii gaudium, 67).

Mottem této země je „Svoboda a řád“. V obou těchto slovech je obsaženo veškeré ponaučení. Občané mají být respektováni ve svojí svobodě a chráněni stabilním řádem. Nikoli zákon silnějšího, ale síla zákona přijatého všemi řídí pokojné soužití. Je zapotřebí spravedlivých zákonů, které mohou zaručovat harmonii a pomoci překonávat konflikty, které celá desetiletí devastovaly tuto zemi; zákonů, které by nevznikaly z pragmatických požadavků společenského zřízení, nýbrž z touhy vyřešit strukturální příčiny chudoby plodící výlučnost a násilí. Jedině tak se uzdraví z nemoci, která oslabuje a ponižuje společnost a ustavičně ji vydává napospas novým krizím. Nezapomínejme, že nespravedlnost je kořenem sociálního zla (srov. tamt. 202).

V této perspektivě vás povzbuzuji, abyste obrátili zrak ke všem, kteří jsou dnes odstaveni a marginalizováni a jsou drženi vzadu a v koutě. Všichni jsme potřební k vytváření a formování společnosti. Tu netvoří pouze ti, kdo mají „ryzí krev“, nýbrž všichni. A tady spočívá velikost a krása země, totiž v tom, že všichni jsou přijímáni a všichni jsou důležití. Jako tyto děti (dodal s poukazem na přítomnou skupinku dětí), které svojí spontaneitou tento protokol velice zlidštily. V různosti je bohatství. Připomenu první cestu sv. Petra Klavera z Cartageny do Bogotá přes naši krásnou řeku Magdalena. Stejně jako včera i dnes upíráme zraky k různým etnikům a obyvatelům nejvzdálenějších zón, k venkovanům. Hledíme k těm nejslabším, k těm, kdo jsou vydíráni a vykořisťováni, k těm, kdo nemají hlas, protože o něj přišli nebo jej nikdy neměli anebo jim nebyl přiznán. Vidíme také ženu, její přínos, její talenty a to, že je „matkou“ různými způsoby. Kolumbie potřebuje všechny, aby se s nadějí otevřela budoucnosti.

Církev, věrná svému poslání, se zasazuje o pokoj, spravedlnost a obecné dobro. Je si vědoma, že evangelní principy tvoří významnou dimenzi kolumbijského sociálního tkaniva a proto mohou velice přispět k růstu této země. Zejména posvátná úcta k lidskému životu, zvláště oslabenému a bezbrannému, je úhelným kamenem při budování společnosti osvobozené od násilí. Kromě toho nemůžeme neupozornit na sociální důležitost rodiny, vysněné Bohem jako plod manželské lásky. Je „místem, kde se učíme respektovat odlišnost druhých a kde si osvojujeme příslušnost k druhým“ (tamt. 66). Prosím vás, naslouchejte chudým, těm kdo trpí. Dívejte se jim do očí a nechte se kdykoli oslovit jejich tvářemi zbrázděnými bolestí i jejich úpěnlivě prosícíma rukama. Od nich lze přijmout autentickou lekci života, lidství a důstojnosti. Ti, kteří úpí v okovech, totiž chápou slova Toho, který zemřel na kříži, jak praví vaše národní hymna.

Dámy a pánové, máte před sebou krásné a ušlechtilé poslání, které je zároveň obtížným zadáním. Kéž v srdci každého Kolumbijce zní duch jejich krajana: „Nicméně, tváří v tvář útisku, plenění a opuštěnosti je naší odpovědí život. Ani povodně, ani mor, ani hlad, ani pohromy, ba ani nekonečné války během staletí nemohly redukovat houževnatou převahu života nad smrtí. Převahu, která roste a sílí.“ Je tedy možná – pokračuje Gabo – „nová a strhující životní utopie, kde nikdo nemůže rozhodovat za druhé dokonce ani o způsobu smrti a kde je láska opravdu jistá a štěstí je možné a kde pokolení odsouzené na sto roků samoty budou na zemi mít vždycky druhou příležitost“ (Gabriel Garcia Marquez, Promluva při převzetí Nobelovy ceny 1982).

Mnoho času uplynulo v nenávisti a pomstě.... Samota být stále proti sobě se nyní počítá na desetiletí a blíží se jednomu století; nechceme, aby jakýkoli typ násilí někdy omezil či anuloval jediný život. Chtěl jsem přijít sem, abych vám řekl, že nejste sami, že je nás mnoho, kteří vám chtějí k tomuto kroku pomoci; tato návštěva vás má podnítit a alespoň trochu vyrovnat cestu ke smíření a pokoji.
Jste v mých modlitbách. Modlím se za vás a za přítomnost i budoucnost Kolumbie.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.11.17 Papež napsal kolumbijskému válečnému invalidovi
11.9.17 Papež se vrátil do Říma
10.9.17 Papež v Kolumbii - 4. den
9.9.17 Upevnění v Kristu nám uděluje svobodu
9.9.17 Papež v Kolumbii - 3. denHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv únor 23
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti