VaticanNews.va

   19. 11. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.6243
Poslechem z webových stránek.3856
Četbou textů na webových stránkách.6204
Poslechem i četbou.3650


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež: Ďábel existuje a rozsévá nenávist, protože závidí Kristu

Národní pouť vyvrcholila bohoslužbou ve Svatopetrské bazilice

Svatý otec: Naučit se být domácí církví


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

30.10.2017 

Latinoamérica – vychází první papežova kniha o rodném kontinentu

Vatikán/Buenos Aires. Na pultech argentinských knihkupectví se dnes objevil titul Latinoamérica (ed. Planeta), knižní přepis dlouhých rozhovorů, které letos v létě v Domě svaté Marty s papežem Františkem vedl mladý urugayský novinář Hernán Reyes Alcaide. Třiatřicetiletý vatikánský dopisovatel argentinské tiskové agentury Télam římského biskupa poprvé oslovil při letu do Arménie v červnu loňského roku (24.6.2016). Předal mu tehdy video, dokumentující pokračující budování archivu Alberta Methola Ferrého (1929-2009) na univerzitě v Montevideu. Uruguayský filosof a historik Methol Ferré, jeden z nejdůležitějších latinskoamerických katolických intelektuálů minulého století, před konkláve v roce 2005 prohlásil, že ještě nenadešel čas latinskoamerického papeže a podpořil Josepha Ratzingera. Volby svého přítele, buenosaireského arcibiskupa Bergoglia, o osm let později se již nedožil. Právě konkláve v březnu 2013 však vyneslo na Petrův stolec latinskoamerického jezuitu, který se stal hlavou 1285 milionů katolíků, ze kterých téměř polovina (49%) žije v latinskoamerických státech, USA a Kanadě, píše publicista Reyes Alcaide v listě L´Osservatore Romano (27.10.2017) . Nová kniha, rozdělená na šest kapitol a doplněná o krátkou papežovu předmluvu a jeho sedm promluv v latinskoamerických zemích (Brazílii, Ekvádoru, Bolívii, Paraguayi, Mexiku, Kolumbii a na Kubě) se proto má stát mostem mezi nynějším římským biskupem a jeho rodným světadílem.

V jejím úvodu se připomíná 5. generální konference latinskoamerických episkopátů v brazilské Aparecidě, která v roce 2007 znamenala myšlenkový začátek nynějšího pontifikátu, jak se shoduje nemálo pozorovatelů. Buenosaireský arcibiskup předsedal komisi, připravující závěrečný dokument tohoto setkání. Definuje se v něm zásadní pastorační výzvy pro „kontinent naděje“ (řečeno slovy Benedikta XVI.) a popisuje latinskoamerická religiozita, včetně lidové zbožnosti, ale také sociální exkluze a skartace (tedy zakládající témata dnešního papežova učení).

V první kapitole nového dvousetstránkového svazku František opakuje svou kritiku klerikalismu a mluví o kněžích, kteří dennodenně pracují v argentinských chudinských čtvrtích villas, brazilských favellas či na dalších předměstích latinskoamerických metropolí. Papež uznává, že obyvatelé nejchudších míst latinskoamerického kontinentu vnímají konkrétní příslušnost těchto kněží k jejich společenství, protože zmínění pastýři žijí stejně jako oni a sdílejí jejich obavy, sny i nejistotu. Papež důrazně, ale zároveň prostě požaduje úctu a lásku vůči různorodé realitě, která utváří latinskoamerickou církev.

V následující kapitole vstupují na scénu různé společenské složky. František bedlivě zkoumá úlohu žen v církvi v latinskoamerické části světa a přesně vyznačuje rozdíl mezi termíny „lidový“ a „populistický“, které na opačných březích Atlantiku mají různý význam. Dále se věnuje jevu, který konference v Aparecidě správně předpověděla, tedy vysoké koncentraci obyvatelstva na jihoamerických předměstích, a jeho pastoračně-sociální naléhavosti. Zabývá se složitou realitou dnešní mládeže, která v mnoha částech světa, včetně takzvaného prvního světa, kvůli nedostatku perspektiv uvízla v drogách a kriminalitě. Zasazuje se za „horizont naděje“ pro vězeňskou populaci nejenom v Latinské Americe a chválí odvahu žen, doprovázejících své drahé při výkonu trestu. Ústředním tématem papežova sociálního učení však zůstává právo na práci, jak se to projevilo při několika letošních pastoračních cestách po Itálii a nyní též v nové knize. Papež rozvíjí exhortaci Evangelii gaudium, obohacuje ji o nová hlediska a prohlašuje, že snaha o poskytnutí důstojného života prostřednictvím přístupu k práci může být hodnocena negativně pouze tehdy, pokud vychází z vyhraněného, a proto krajního neoliberalismu.

Konverzace se poté stáčí na latinskoamerické zkušenosti současného papeže, ze kterých se posléze staly opěrné osy nynějšího pontifikátu – mezináboženský dialog a ekumenismus. Vědomí o těchto otázkách a jejich důvěrná obeznámenost s nimi se formovaly v prostředí Buenos Aires, kde se Bergoglio narodil a kde vyrůstal a dozrával (na fotce arcibiskup Bergoglio v buenosaireském metru, odhaluje nová kniha.

Ve čvrté kapitole papež nastiňuje portrét latinskoamerického politika a vyslovuje se k otázkám korupce, přístupu k bližním a způsobu, jakým latinskoamerická církev hovoří s politiky. Papež se staví za demokracii a požaduje, aby křesťanství prostupovalo celým životem a činností katolického politika a nevyčerpalo se pouze v nedělní docházce na mši. Další, pátá, kapitola se po vyhlášení všeamazonské synody, svolané na říjen 2019, zabývá obranou biodiverzity, ale také sociodiverzity, což je další pojem z konference v Aparecidě. Papež označuje encykliku Laudato si´, publikovanou před dvěma lety a programově přijatou mnoha zeměmi, za sociální, a nikoli ekologický spis. A důrazně se ohrazuje proti jejímu označování za „zelenou encykliku“.

Knižní rozhovor papeže Františka s urugayským novinářem Hernánem Reyesem Alcaidem uzavírá řada úvah o regionální problematice Latinské Ameriky. Římský biskup využívá této příležitosti, aby poukázal na některé zapomenuté postavy, které zásadně ovlivnily katolicitu jeho rodného světadílu – uveďme jen dva španělské misionáře, jezuitu sv. Petra Klavera a dominikána Bartolomé de las Casas. A také na pontifikát Pavla VI., který je, dle Františkova soudu, možná nejvíce opomíjeným papežem nedávné doby. Současný Petrův nástupce naopak vyzdvihuje důležitost Montiniho apoštolské exhortace Evangelii nuntiandi, zveřejněnou v roce 1975, pro pastoraci v Latinské Americe a její zásadní dopad jak na závěrečný dokument konference latinskoamerických episkopátů v Aparecidě, tak na svou vlastní exhortaci Evangelii gaudium. V samém závěru právě vydaného knižního interview papež František varuje před absencí projektů na „velkou latinskoamerickou vlast“ , předznamenaných v životním působení národních hrdinů Josého de San Martín a Josého Gervasia Artigas.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
23.4.18 Bůh je básník
20.9.13 Papež František: Církev? Polní nemocnice...
29.7.13 Papež František: Rodina je základem, ať se nám to líbí či nikoliv
21.3.13 Jediná biografie papeže Františka se jmenuje El jesuita
16.3.13 František: Církev nemá politickou, ale bytostně duchovní povahuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Náboženství, ač si ponechávají svoji identitu, nejsou uzavřenými systémy

Svatý otec: Každé setkání může být událostí, jež změní život

Videoposelství papeže do Japonska: Na míru je krásné, že je reálný a zarputile se brání

Doceňme to, co nám matka Země skýtá, píše papež potravinové agentuře OSN

Kyperský prezident u papeže

Papež žádá propuštění politických vězňů v Nikaragui do Vánoc

Papež: Chudý, který ode mě žádá lásku, přivádí mě rovnou k Bohu

Petrův nástupce o úděsném a ubezpečujícím Ježíšově proroctví

Papež František: Neklerikalizujte laiky a otvírejte prostor ženám

O morální autoritě trpících dětí mluvil papež k personálu pediatrické nemocnice

Papež inauguroval novou noclehárnu pro bezdomovce, má “šokovat svou krásou”

Kapverdský prezident u papeže

 Nově na webu
Svatý otec: Evangelium máme prožívat jako žebráci před Bohem

Publicistika: O ztracené a nalezené navigaci

Publicistika: Modlitba je dechem nového života

Rozhovory: Jediná svízel jsou senzacechtiví spisovatelé,

Homilie: „Opovržený, opuštěný od lidí“ (Iz  52,2-3)

Archiv zpráv listopad 19
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Mystikou společného „my“ překonáme osvícenskou logiku

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru