Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

30.10.2017 

Latinoamérica – vychází první papežova kniha o rodném kontinentu

Vatikán/Buenos Aires. Na pultech argentinských knihkupectví se dnes objevil titul Latinoamérica (ed. Planeta), knižní přepis dlouhých rozhovorů, které letos v létě v Domě svaté Marty s papežem Františkem vedl mladý urugayský novinář Hernán Reyes Alcaide. Třiatřicetiletý vatikánský dopisovatel argentinské tiskové agentury Télam římského biskupa poprvé oslovil při letu do Arménie v červnu loňského roku (24.6.2016). Předal mu tehdy video, dokumentující pokračující budování archivu Alberta Methola Ferrého (1929-2009) na univerzitě v Montevideu. Uruguayský filosof a historik Methol Ferré, jeden z nejdůležitějších latinskoamerických katolických intelektuálů minulého století, před konkláve v roce 2005 prohlásil, že ještě nenadešel čas latinskoamerického papeže a podpořil Josepha Ratzingera. Volby svého přítele, buenosaireského arcibiskupa Bergoglia, o osm let později se již nedožil. Právě konkláve v březnu 2013 však vyneslo na Petrův stolec latinskoamerického jezuitu, který se stal hlavou 1285 milionů katolíků, ze kterých téměř polovina (49%) žije v latinskoamerických státech, USA a Kanadě, píše publicista Reyes Alcaide v listě L´Osservatore Romano (27.10.2017) . Nová kniha, rozdělená na šest kapitol a doplněná o krátkou papežovu předmluvu a jeho sedm promluv v latinskoamerických zemích (Brazílii, Ekvádoru, Bolívii, Paraguayi, Mexiku, Kolumbii a na Kubě) se proto má stát mostem mezi nynějším římským biskupem a jeho rodným světadílem.

V jejím úvodu se připomíná 5. generální konference latinskoamerických episkopátů v brazilské Aparecidě, která v roce 2007 znamenala myšlenkový začátek nynějšího pontifikátu, jak se shoduje nemálo pozorovatelů. Buenosaireský arcibiskup předsedal komisi, připravující závěrečný dokument tohoto setkání. Definuje se v něm zásadní pastorační výzvy pro „kontinent naděje“ (řečeno slovy Benedikta XVI.) a popisuje latinskoamerická religiozita, včetně lidové zbožnosti, ale také sociální exkluze a skartace (tedy zakládající témata dnešního papežova učení).

V první kapitole nového dvousetstránkového svazku František opakuje svou kritiku klerikalismu a mluví o kněžích, kteří dennodenně pracují v argentinských chudinských čtvrtích villas, brazilských favellas či na dalších předměstích latinskoamerických metropolí. Papež uznává, že obyvatelé nejchudších míst latinskoamerického kontinentu vnímají konkrétní příslušnost těchto kněží k jejich společenství, protože zmínění pastýři žijí stejně jako oni a sdílejí jejich obavy, sny i nejistotu. Papež důrazně, ale zároveň prostě požaduje úctu a lásku vůči různorodé realitě, která utváří latinskoamerickou církev.

V následující kapitole vstupují na scénu různé společenské složky. František bedlivě zkoumá úlohu žen v církvi v latinskoamerické části světa a přesně vyznačuje rozdíl mezi termíny „lidový“ a „populistický“, které na opačných březích Atlantiku mají různý význam. Dále se věnuje jevu, který konference v Aparecidě správně předpověděla, tedy vysoké koncentraci obyvatelstva na jihoamerických předměstích, a jeho pastoračně-sociální naléhavosti. Zabývá se složitou realitou dnešní mládeže, která v mnoha částech světa, včetně takzvaného prvního světa, kvůli nedostatku perspektiv uvízla v drogách a kriminalitě. Zasazuje se za „horizont naděje“ pro vězeňskou populaci nejenom v Latinské Americe a chválí odvahu žen, doprovázejících své drahé při výkonu trestu. Ústředním tématem papežova sociálního učení však zůstává právo na práci, jak se to projevilo při několika letošních pastoračních cestách po Itálii a nyní též v nové knize. Papež rozvíjí exhortaci Evangelii gaudium, obohacuje ji o nová hlediska a prohlašuje, že snaha o poskytnutí důstojného života prostřednictvím přístupu k práci může být hodnocena negativně pouze tehdy, pokud vychází z vyhraněného, a proto krajního neoliberalismu.

Konverzace se poté stáčí na latinskoamerické zkušenosti současného papeže, ze kterých se posléze staly opěrné osy nynějšího pontifikátu – mezináboženský dialog a ekumenismus. Vědomí o těchto otázkách a jejich důvěrná obeznámenost s nimi se formovaly v prostředí Buenos Aires, kde se Bergoglio narodil a kde vyrůstal a dozrával (na fotce arcibiskup Bergoglio v buenosaireském metru, odhaluje nová kniha.

Ve čvrté kapitole papež nastiňuje portrét latinskoamerického politika a vyslovuje se k otázkám korupce, přístupu k bližním a způsobu, jakým latinskoamerická církev hovoří s politiky. Papež se staví za demokracii a požaduje, aby křesťanství prostupovalo celým životem a činností katolického politika a nevyčerpalo se pouze v nedělní docházce na mši. Další, pátá, kapitola se po vyhlášení všeamazonské synody, svolané na říjen 2019, zabývá obranou biodiverzity, ale také sociodiverzity, což je další pojem z konference v Aparecidě. Papež označuje encykliku Laudato si´, publikovanou před dvěma lety a programově přijatou mnoha zeměmi, za sociální, a nikoli ekologický spis. A důrazně se ohrazuje proti jejímu označování za „zelenou encykliku“.

Knižní rozhovor papeže Františka s urugayským novinářem Hernánem Reyesem Alcaidem uzavírá řada úvah o regionální problematice Latinské Ameriky. Římský biskup využívá této příležitosti, aby poukázal na některé zapomenuté postavy, které zásadně ovlivnily katolicitu jeho rodného světadílu – uveďme jen dva španělské misionáře, jezuitu sv. Petra Klavera a dominikána Bartolomé de las Casas. A také na pontifikát Pavla VI., který je, dle Františkova soudu, možná nejvíce opomíjeným papežem nedávné doby. Současný Petrův nástupce naopak vyzdvihuje důležitost Montiniho apoštolské exhortace Evangelii nuntiandi, zveřejněnou v roce 1975, pro pastoraci v Latinské Americe a její zásadní dopad jak na závěrečný dokument konference latinskoamerických episkopátů v Aparecidě, tak na svou vlastní exhortaci Evangelii gaudium. V samém závěru právě vydaného knižního interview papež František varuje před absencí projektů na „velkou latinskoamerickou vlast“ , předznamenaných v životním působení národních hrdinů Josého de San Martín a Josého Gervasia Artigas.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
23.4.18 Bůh je básník
20.9.13 Papež František: Církev? Polní nemocnice...
29.7.13 Papež František: Rodina je základem, ať se nám to líbí či nikoliv
21.3.13 Jediná biografie papeže Františka se jmenuje El jesuita
16.3.13 František: Církev nemá politickou, ale bytostně duchovní povahuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti