Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

17.11.2017 

Krása smrti je v setkání s Pánem

Vatikán. Uvažujme o konci světa a také o konci každého z nás – k tomu nás církev vyzývá prostřednictvím dnešního evangelia (Lk 17,26-37), které papež komentoval při ranní eucharistii v Domě svaté Marty. Evangelní úryvek vypráví o běžném životě mužů a žen před potopou světa a za Lotových dnů, tedy před zkázou Sodomy a Gomory: “jedli a pili, ženili se a vdávali se, kupovali a prodávali, sázeli a stavěli” – ale pak jako blesk přijde den, kdy se zjeví Syn člověka, a vše se změní.

Církev, která je matkou, si přeje, aby každý přemýšlel o své smrti, podotkl Svatý otec. Všichni jsme uvykli normalitě života, jeho uspořádání, povinnostem, práci i chvílím odpočinku a domníváme se, že to tak bude stále. Jednoho dne ale uslyšíme Ježíšův hlas, který nás vybídne: Pojď! Některé z nás zavolá náhle, jiné po dlouhé nemoci – nevíme, jak se to stane. Jisté je, že nás zavolá! Bude to Pánovo překvapení, po kterém bude následovat další – věčný život. Církev nám proto v těchto dnech říká: trochu zpomal, zastav se a přemýšlej o smrti. Papež František pak popsal obvyklý průběh pohřbů anebo návštěv hřbitova – stávájí se z nich společenské události, při kterých se mluví s jinými smutečními hosty, někdy se také jí a pije. Je to takříkajíc “schůze” navíc, která vytěsňuje zamyšlení nad posledními věcmi člověka.

”Dnes nám tedy církev a Pán ve své laskavosti říkají: Zastav se, jen se zastav, protože všechny dny nebudou takové. Nezvykej si na tento život, jako by už byl věčný. Nadejde den, kdy budeš vzat a jiný bude ponechán, ty budeš vzata a také ty. Máme kráčet s Pánem a myslet na to, že tento život jednou skončí. Prospěje nám to.”

Prospěje nám to například na počátku nového pracovního dne, vysvětloval papež. Můžeme se zamyslet nad tím, že možná bude poslední a předsevzít si, že odvedeme dobrou práci. Totéž platí pro vztahy v rodině anebo když se chystáme do lékařské ordinace.

”Úvahy o smrti nejsou nějakou ošklivou představou, nýbrž je to realita. Jestli je špatná či nikoli, záleží na mně a mém smýšlení. Je to ale skutečnost, která nastane. Bude tam setkání s Pánem – a to je na smrti to krásné. Při onom setkání nám Pán vyjde vstříc a řekne nám: Pojď, pojď, požehnaný mého Otce, pojď se mnou.”

Když nás Pán zavolá, nebudeme mít čas, abychom si vše dali do pořádku, přiblížil papež na životním příběhu, se kterým se mu nedávno svěřil jeden kněz.

”Před pár dny jsem se setkal s jedním knězem, kterému je asi 65 let a měl nějaký zdravotní problém, necítil se dobře. Šel tedy k lékaři a ten mu po vyšetření řekl: “Podívejte se, je tam nález, který je špatný, ale možná se nám ho ještě podaří zastavit určitou léčbou. Když nemoc neustane, nasadíme jinou léčbu. Pokud ale nezabere ani ta, vydáme se na cestu a já vás doprovodím až do konce”. To byl výborný lékař!”

Stejně také my se navzájem doprovázejme na této cestě, vyzýval papež František. Dělejme vše, co máme dělat, ale s pohledem upřeným k onomu dni, kdy přijde Pán, aby nás vzal s sebou, zakončil Petrův nástupce ranní kázání v kapli Domu svaté Marty.

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti