Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 1. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

26.11.2017 

Je něco horšího než konec světa

Milan Glaser

Pomíjivost světa, na kterou narážejí biblické texty, zařazené do liturgických čtení v závěru církevního roku, není oblíbené téma. I mezi věřícími vyvolává reflex, který brání racionální reflexi nad touto věroučnou pravdou. Tato sebeobrana je nepochybně opodstatněná, pokud jde o alarmismus, který sugeruje např. tzv. globální oteplování a kterému se křesťanská víra vyhýbá. Přitom je však konec světa a dějin - jak bývá nepřesně označován poslední soud - možné chápat podobně jako smrt. Tato takzvaná novissima, jak nazývá poslední věci (smrt, soud, peklo a ráj) latinská křesťanská tradice, se však v kazáních vyskytují zřídka nebo přinejmenším mnohem řidčeji nežli v životní realitě. V papežských promluvách se však vyskytují a to s překvapivým a slibným akcentem, který vyvolává radostné očekávání, jako např. minulý týden, kdy argentinský papež neváhal mluvit o „kráse smrti, která spočívá v setkání s Pánem“.

Je sice pravda, že podbízivost floskulím určitého pokoncilního myšlenkového proudu vytýkají papeži Františkovi jeho kritikové. V neposlední řadě je to způsobeno mediálním zaostřením právě na některé jeho spontánní výroky, které většinou během tiskových konferencí či řečnických improvizací pronáší jako captatio benevolentiae, tedy ve snaze vyjít vstříc tomu, ke komu momentálně promlouvá. Je možné diskutovat o tom, zda občasné rýpnutí si do takzvaných konzervativců či tradicionalistů, je dostatečně vyváženo podobnou papežovou „pozorností“ také k opačné straně spektra myšlenkového proudění v církvi. Nelze však nevidět, že papež tento „terorismus klevet“, jak to sám označuje, sám u sebe vnímá, a nejednou přiznal, že se jej také dopouští. Vyčítat mu tento sklon a dokonce to označovat za strategii jeho pontifikátu však odporuje skutečnosti, ba i shovívavosti, kterou si dotyční kritikové jinak sami mezi sebou prokazovat umějí.

Na druhé straně nelze nevidět, že právě tyto a jiné lidské slabiny, jejichž výskyt u sebe papež nikterak před okolím netají, jsou právě tím, z čeho světská a dokonce i mnohá církevní média vytvářejí kult jeho osobnosti. A ten se pochopitelně zajídá mnohým, papeže jistě nevyjímaje.

Polarizace, ke které tak dochází, je však výsledkem nepozorného ulpění na pozitivní dezinterperetaci jeho pontifikátu, jak ji vytvářejí média. Ti, kteří bojují proti tomuto mediálnímu kultu, který mylně ztotožňují s papežem, však jako by nositeli nejvyšší církevní autority připisovali moc, která je vlastní spíše vládci tohoto světa než Kristovu náměstku. Stejně jako ti, kdo zmíněný kult svojí publicistickou tvorbou na druhé straně spektra vytvářejí, aby jej pak adorovali.

Ve skutečnosti takovouto moc papež nemá a mít nechce. Věřící je však právě takovémuto pokušení dnes vystavován, čemuž papež zřejmě čelí způsobem, jakým vykonává svoji službu. Nezřídka to dokonce vyvolává dojem, že ničí vlastní „majestát“. Není na tom nic tak převratného, jak se možná domnívají mnozí, kdo církev zevnitř neznají, ale „zasvěceně“ o ní promlouvají v médiích. Leckterý farář si v pastoraci počíná stejně jako papež Bergoglio. Některé anekdoty či průpovídky z církevního prostředí jím podávané jsou ostatně katolíkům dobře známé a mohou se dokonce jevit jako otřepané. Jde o snahu skloubit sebeprezentaci úřadu Kristova náměstka a sympatie, jimž se bezpochyby u širokých vrstev lidí těší, do skutečně lidského uskutečnění křesťanské víry, která bude jednoduše čitelná a přijatelná katolicky, tedy všeobecně.

Není třeba si zastírat, že lidské schopnosti vládnout tomuto světu narážejí stále více na svoje meze. A není pochyb o tom, že z lidského hlediska se to nemůže vyhnout ani Kristovu náměstku při řízení Jeho pozemské instituce. Proroctví zkázy, která se chtě nechtě vyskytují v evangeliu v souvislosti s koncem časů, však netřeba vidět jako ochromující hrozbu.

V nedávném rozhovoru to stručně shrnul francouzský filosof Fabrice Hadjadj, když mluvil o technologiích a komplikovaných institucích moderního světa: „Encyklika Laudato si´ uznává, že technologie nejsou ničím jiným než souhrnem prostředků, s nimiž je třeba vhodně nakládat, ale také paradigmatem, projektem a možná »strukturou hříchu«, která vyžaduje naši radikální kritiku. Tím nejhorším však není nebezpečí jejího selhání či vedlejších účinků, nýbrž úspěch, který by tyto technologie mohly dosáhnout. A tím je dobrovolný rozchod s lidskou přirozeností. Je zkrátka něco horšího než konec světa, a to je »peklo«, tedy stav, kdy už člověk neprosí o milost pro druhé, ani pro sebe.“

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv leden 22
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti