Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   5. 12. 2021

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

29.3.2018 

Svatý otec: Ježíš převrací historické a kulturní zvyklosti

Vatikán. Krátce před čtvrtou hodinou odpoledne se Petrův nástupce odebral do mužské věznice Regina Coeli v římské čtvrti Zátibeří. Po čtvrté za pět let pontifikátu tak slavil večerní obřady Zeleného čtvrtku mezi vězni, jako to dělával v Buenos Aires. Po příjezdu do věznice nejprve navštívil tamní ošetřovnu a poté sloužil liturgii na památku Večeře Páně na ústředním prostranství objektu. K obřadu mytí nohou bylo tentokrát vybráno dvanáct mužů ze sedmi různých zemí – čtyři Italové, dva Filipínci, dva Maročané a po jednom zástupci z Moldavska, Kolumbie, Nigérie a Sierra Leone. Převažovali mezi nimi křesťané (osm katolíků, jeden pravoslavný, dva byli muslimové a jeden buddhista). Krátké kázání pronesl papež František spatra a bez přítomnosti televizních kamer:

Ježíš po umytí nohou učedníkům řekl: já jsem vám dal příklad, abyste i vy dělali to, co jsem já udělal vám. Nohy tehdy myli otroci. Tenkrát nebyl asfalt či dlažební kostky a lidé chodili po prašných cestách. U domovní brány čekali otroci, kteří jim myli nohy. Ježíš chtěl vykonat tuto službu, aby nám dal příklad, jak si my máme vzájemně sloužit.
Jednou se stalo, že dva učedníci, kteří chtěli dělat kariéru, požádali Ježíše, aby směli zasednout na důležitých místech, jeden po jeho pravici a druhý po levici. Ježíš na ně s láskou pohlédl, jako se na každého díval s láskou, a řekl jim, že nevědí, oč žádají.

Hlavy národů, říká Ježíš, rozkazují a nechávají si sloužit. Pomysleme na dávné krále, nejednou kruté císaře, kteří si nechávají sloužit. Ježíš však říká: mezi vámi tomu tak nemá být. Kdo rozkazuje, má sloužit. Váš představený, má být vaším služebníkem. Ježíš převrací historické a kulturní zvyklosti svojí doby, ale také doby dnešní. Má-li být ten, kdo rozkazuje, dobrým vladařem, ať už je kdekoli, musí sloužit.
Každý může svůj způsob života změnit a zajisté nemáme soudit. Vezměme si příklady z dějin. Kdyby dávní králové, císaři, hlavy států pochopili toto Ježíšovo učení a místo rozkazování, krutovlády a zabíjení lidí se řídili Ježíšovými slovy, ke kolika válkám by nikdy nedošlo?

Skutečně existují lidé, kteří služebný postoj neusnadňují. Jsou pyšní a nenávistní a dokonce nám snad přejí zlo. Jsou různí lidé, ale právě těm máme sloužit ještě víc. Potom jsou také lidé, kteří jsou vyřazeni ze společnosti, a za nimi přichází Ježíš a říká jim, že pro něho jsou důležití.
Ježíš přichází nyní sloužit také nám do Regina Coeli a vybírá si tady dvanáct z vás, jako dvanáct apoštolů, aby vám umyl nohy. Vězte, že Ježíš se nezývá Ježíš, nejmenuje se Pontius Pilát. Ježíš si neumí umýt ruce. Umí pouze riskovat.

Pohleďte na tento krásný obraz [na stěně]: Ježíš se sklání v trní, riskuje, že se zraní, aby zachránil ztracenou ovečku. Já jsem hříšník jako vy, ale dnes reprezentuji Ježíše, jsem Jeho velvyslancem. Dnes, až se před každým z vás skloním, pomyslete si: Ježíš riskoval v tomto člověku – hříšníkovi – aby přišel ke mně a řekl mi, že mne má rád.
Takový je Ježíš, nikdy nás neopouští. Nikdy Ho neunavuje nám odpouštět. Pokračujme tedy v tomto symbolickém obřadu. Dříve než nám Ježíš dá svoje Tělo a Krev, riskuje kvůli každému z nás, riskuje ve službě, protože nás má velic rád.

Po bohoslužbě se papež setkal s některými vězni osmého oddělení římské věznice, kteří spáchali nejtěžší zločiny a odpykávají si trest pod trvalým dozorem.(RaVat)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
9.4.20 Papež sloužil liturgii Zeleného čtvrtku
18.4.19 Papež František se vydal sloužit památku Večeře Páně mezi vězně ve Velletri
13.4.17 Coena Domini papeže Františka: Umývání nohou není folklór, ale znamení
24.3.16 Petrův nástupce: Gesta jsou výmluvnější než slova a obrazy
3.4.15 Papež umyl nohy vězňům: „Modlete se, aby Pán omyl také mou nečistotu“Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2021 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 21
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti