Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

24.4.2018 

Bude už brzy Evropa Down-free?

Jana Gruberová

Island usiluje o to, aby se stal první evropskou zemí bez nositelů Downova syndromu, dozvěděli jsme se nedávno z médií. Již dnes se tato ostrovní země se čtyřmi sty tisíci obyvatel blíží ke kýženému cíli stoprocentně „zdravé populace“ – počet dětí narozených s trizomií 21 zde nepřevyšuje dvě ročně. Prenatálním testům odhalujícím tuto genetickou vadu se zde podrobuje 80-85% těhotných žen, přičemž potrat je na Islandu v případě anomálie plodu legální až do 16 týdne. Matka, která se dozví o postižení svého dítěte, není samozřejmě nucena k ukončení těhotenství a prenatální testy nejsou povinné, avšak islandská vláda stanovila povinnost o nich nastávající matky informovat. Nicméně nejenom na Islandu a v jiných severských zemích, nýbrž také ve Francii, Španělsku a Itálii se projevuje všeobecná tendence k eliminaci plodů, které mají o chromozom víc. Tento skrytý eugenický cíl – tedy svět bez Downova syndromu – bohatě a věcně dokumentuje italský statistik Roberto Volpi (La sparizione dei bambini Down, Lindau 2016).

Jak píše, ubývání dětí s Downovým syndromem svědčí o boji zdravotnických služeb nejrozvinutějších zemí s chromozomálními vadami, ze kterých zmíněný syndrom není zdaleka nejhorší. Pouze se vyskytuje častěji než ostatní, čímž se dostává do středu pozornosti. Situace lidí s trizomií 21 se přitom paradoxně oproti minulosti výrazně zlepšila, podotýká italský statistik, a to jak kvalitativně, tak kvantitativně. Díky širší osvětě se jejich každodennost více podobá životu takzvaně normálních jedinců. Nositelé Downova syndromu vykazují zhruba padesátiprocentní intelektový deficit a průměrně se dožívají šedesáti let, ale jsou dnes mnohem autonomnější, navazují citové vztahy a mnohdy pracují. Navzdory tomu s rostoucí dostupností prenatální diagnózy této genetické náhody narůstá rovněž počet interrupcí. Volpi cituje údaje z databáze Eurocat, podle které od zavedení bezplatných prenatálních testů porody dětí s Downovým syndromem na evropské úrovni poklesly o 60%. Jen v Itálii bylo v letech 2008-2012 z celkového počtu 781 případů diagnostikováno 581 a potraceno 526 plodů s trizomií 21. Italský odborník varuje před prenatální diagnózou Downova syndromu bez jakýchkoliv selektivních měřítek a navrhuje zvýšení věkové hranice „kritického těhotenství“ z 35 na 40 let. Pouze v tomto věku se totiž riziko početí dítěte s Downovým syndromem rovná riziku spontánního potratu při amniocentéze. Pokud se naopak prenatální testy provádějí v širším měřítku, hrozí, že na jedno diagnostikované dítě s Downovým syndromem budou potraceny tři zdravé plody, píše Volpi.

Spolu s dětmi s Downovým syndromem mizí také jejich rodiče, tedy lidé bezvýhradně přijímající zdravotní postižení svého potomka. Ve svém okolí se tak stále vzácněji setkáváme se vzory naprosté oddanosti a chladná mondénní logika nás nutí k otázce, zda se vůbec vyplatí péče o vlastní krev. O to potěšitelnější jsou příběhy, které vyvracejí stávající eugenické trendy. Na italských knižních pultech se nyní objevily hned dva. Jeden z nich upoutá na první pohled, protože autorem je dnes dvacetiletý student Giacomo Mazzariol (Mio fratello rincorre i dinosauri, Torino, Einaudi 2016). Jeho knize předcházelo video The Simple Interview, fingované pracovní kolokvium s rodným bratrem s Downovým syndromem, které před dvěma lety zveřejnil na portálu YouTube a které překvapivě dosáhlo tak velké sledovanosti, že se dostalo na úvodní novinové stránky. Knižní zpracování pod titulem „Můj brácha honí dinosaury“  je jakýmsi deníkovým záznamem a nahlíží bratrovu odlišnost z netradičního úhlu dítěte a později adolescenta. Spontánně a přirozeně obnažuje pocity a neklid dospívání, stud, rozpaky a snahu o vymazání postiženého bratra z adolescentního života a konečné dozrání k vnitřní svobodě, která umožňuje bratra milovat v jeho nedokonalosti a jedinečnosti. Tuto složitou cestu lemuje nevšední soudržnost rodičů a pevná pospolitost širší rodiny, dále všeobjímající moc hudby, která, jak známo, nezná bariéry a tvoří rockovou kulisu k celé knize, a zejména postupně nabývaná schopnost zlehčení, odstupu a sebeironie.

 Druhý titul „Jako malá jsem byla Down“ (Da piccola ero Down, edizioni il prato, 2017) pochází z pera profesorky římského gymnázia Isabelly Piersanti, jejíž dcera má Downův syndrom. Rodina s takovým dítětem musí čelit řadě předsudků, vyrovnávat se se stereotypy a zvládat množství praktických problémů. Je tak vlastně celkově poněkud „postižená“, avšak nikoli méně šťastná, uznává autorka v závěru knihy, což vůbec není málo. Lze tedy jen doufat, že se některé z uvedených svědectví dočká také českého překladu…



Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
28.3.15 Seminář o pastoraci zdravotně postižených lidí
29.11.10 Mezinárodní den osob s postižením



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti