Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Cesty v Itálii 

10.5.2018 

Papež František navštívil Nomadelfii - Rodinu rodin po raněkřesťanském způsobu

Grosseto. O zákonu bratrství, pokrevnosti s Ježíšem a velké lidskosti mluvil papež František při své dnešní návštěvě komunity Nomadelfia. Toto společenství, které se snaží uvádět do praxe život křesťanské pospolitosti popsaný ve Skutcích apoštolů, vzniklo v roce 1947 z iniciativy italského kněze Zenona Saltiniho. Jeho prvním cílem bylo postarat se o opuštěné děti, posléze se však společenství rozrostlo o celé rodiny, které se snaží žít bez soukromého majetku, bez peněz a soběstačně, včetně výchovy a vzdělávání dětí uvnitř komunity. Z hlediska kanonického práva má Nomadelfia status farnosti a před italskými zákony figuruje jako soukromé sdružení občanů. V současné době v ní žije 300 lidí.

K přepravě do toskánského Grosseta vzdáleného od Vatikánu vzdušnou čarou 150 km využil tentokrát papež František vrtulník. Na sportovním hřišti jej krátce po osmé hodině přivítal místní biskup mons. Rudolfo Cetoloni, don Ferdinando Neri, nástupce otce Zenona, a ředitel komunity Francesco Matterazzo. Ten také pro náš rozhlas vysvětlil základní pravidla života v Nomadelfii:

“Ducha Nomadelfie vystihuje už její jméno, které znamená “zákon bratrství”. Uznáváme Boha jako otce a sebe navzájem jako bratry. Komunita se člení na tzv. rodinné skupiny. Každou z nich tvoří čtyři až pět rodin. Mají společný dům, kde se odehrává každodenní život, kde společně stolují, mají společnou prádelnu a společně pracují.  V těchto domech je také ústřední bod, kterým je eucharistie, protože v každém z nich je kaplička se svatostánkem. Kolem pak jsou různé domky, kde nocují jednotlivé rodiny. Všichni pracujeme společně,  i když máme různé úkoly. Každý z nás v Nomadelfii je ochoten udělat to, co je právě zapotřebí, protože jsme ve skutečnosti veliká rodina – rodina rodin,” říká pro Vatikánský rozhlas ředitel komunity Francesco Matterazzo.

Ihned ze sportoviště zamířil papež František k hrobu zakladatele komunity, dona Saltiniho, který zemřel v roce 1981. Prostý sarkofág označený křestním jménem kněze, D. Zeno,  je obložen oblázky se jmény Nomadelfanů. Svatý otec k nim přidal také kámen se svým jménem. Následoval pozdrav s jednou z místních rodinných skupin, které papež svěřil do opatrovnictví dvě děti, a pak už přesun v papamobilu do městečka, kde setkání s Nomadelfany pokračovalo slavností mladých s hudbou, zpěvem a choreografickým představením inspirovaným životem otce Zenona Saltiniho.

Život podle zákona bratrství

Nomadelfia je prorockým dílem, které chce uskutečnovat novou civilizaci podle evangelia, uznávaného za způsob dobrého a krásného života, řekl papež František v úvodu své promluvy. Připomněl apoštolskou horlivost zakladatele, s níž připravoval půdu pro zrno evangelia, a jeho odhodlanost, jakou prozrazuje oblíbený citát dona Zenona: “Žádný, kdo položil ruku na pluh a ohlíží se za sebe, není způsobilý pro Boží království” (Lk 9,62).

Zákon bratrství, který charakterizuje váš život, byl celoživotním snem a cílem dona Zenona, který toužil po živé komunitě inspirované modelem načrtnutým ve Skutcích apoštolů: „Obec věřících měla jedno srdce a jednu duši. Nikdo neříkal o ničem ze svého majetku, že je to jeho vlastní, ale měli všechno společné“ (Sk 4,32). Vybízím vás, abyste v tomto životním stylu pokračovali s důvěrou v sílu evangelia a Ducha svatého prostřednictvím svého čirého křesťanského svědectví.

Pokrevnost s Ježíšem

Don Zeno pochopil, že jediný jazyk, kterému osiřelé a strádající děti rozumí, je jazyk lásky, pokračoval Petrův nástupce. Své komunitě dal proto do vínku princip spolupráce rodin a vytvořil pospolitost, v níž lidé v sobě navzájem vidí bratry:

V Nomadelfii se tak jako odpověď na zvláštní Pánovo povolání ustavily pevnější svazky než ty příbuzenské. Uskutečňuje se tak jakási pokrevnost s Ježíšem, která je vlastní tomu, kdo se zrodil z vody a z Ducha svatého, podle slov božského Mistra: „Každý, kdo plní vůli Boží, to je můj bratr i sestra i matka“ (Mk 3,35).

Papež František upozornil také na laskavou pozornost ke starým a nemohoucím lidem, kteří v Nomadelfii zůstávají v rodinách a jsou podporováni celou komunitou. Neváhal označit tento rys za „prorocké znamení velké lidskosti“.

Pokračujte v této cestě vtělováním vzoru bratrské lásky také viditelnými skutky a znameními v rozmanitých kontextech, do nichž vás volá evangelní láska, ale vždycky si uchovávejte ducha dona Zenona, který chtěl, aby Nomadelfia byly strukturálně „lehká“ a nosná. Ve vztahu ke světu, který je nezřídka nevraživý k ideálům, jež hlásal Kristus, neváhejte odpovídat radostným a klidným svědectvím svého života inspirovaného evangeliem.

Papež František na závěr poděkoval za setkání, které – jak dodal – bylo sice krátké, avšak výmluvné a procítěné. Přislíbil, že si ho ponese v modlitbě s sebou, spolu s tvářemi obyvatel Nomadelfie, které mají „nádech ryzího evangelia“.

PLNÉ ZNĚNÍ papežovy PROMLUVY je ZDE



Další články z podrubriky Cesty v Itálii

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti