Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

26.5.2018 

Papež: Mezi etikou a finančním systémem existuje nerozlučná spojitost

Vatikán. Svatý otec dnes přijal členy Nadace Centesimus Annus Pro Pontifice u příležitosti 25. výročí založení této instituce, která se zabývá studiem a šířením sociálního učení církve čili církevního učení o společenském soužití.

Papežská nadace sdružuje odborníky z oblasti ekonomie, finančnictví i veřejné činitele a pořádá v těchto dnech na vatikánské půdě mezinárodní konferenci o politickém a životním stylu v digitální éře. Vystoupil na ní dnes také konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I., kterého těsně před tím přijal na osobní audienci římský biskup František a setrval s ním v půlhodinovém osobním rozhovoru. Ekumenický patriarcha se ve své  přednášce přihlásil k učení zakladatele zmíněné nadace, Jana Pavla II., podle něhož »to, co je opravdu křesťanské, je také podstatně sociální«. Patriarcha byzanstké pravoslavné církve poděkoval Nadaci Centesimus annus za její rozhodnost při prosazování sociálního učení katolické církve a prohlásil, že obě církve – katolická i pravoslavná – „hlásáním sociálního rozměru evangelia odporují nespravedlnostem a všem mocnostem ohrožujícím sociální soudržnost“. Bartoloměj I. poznamenal, že v důsledku pokračujícího rozvoje „technologie už nestojí ve službách člověka, nýbrž je hlavní hybnou silou, která si nárokuje naprostou poslušnost a vnucuje svoje principy všem aspektům života“. Vyjádřil proto „znepokojení nad její autonomií ve vztahu k životním potřebám lidské bytosti“. V roce 70. výročí Deklarace práv člověka vyzval Bartoloměj I. k „překonání současného individualismu a péči o lidské společenství v intencích církve, ve kterých jsou smířeny mysl i srdce, víra i poznání, svoboda i láska, individuum a společnost, lidská bytost i veškeré stvoření“.

Po vystoupení konstantinopolského patriarchy se účastníci mezinárodní konference, včetně Bartoloměje I., setkali s Petrovým nástupcem, který ve své promluvě mimo jiné řekl:

Příliš často vzniká tragická a falešná dichotomie - analogická vykonstruovanému oddělení vědy a víry - také mezi etikou našich náboženských tradic a praktickými zájmy nynějšího podnikání. Avšak mezi profitem a sociální odpovědností je přirozená cirkulace. Existuje totiž  »nerozlučná spojitost [...] mezi etikou respektující lidi a obecné dobro a konkrétním fungováním každého ekonomického a finančního systému« (Oeconomicae et pecuniariae quaestiones, č. 23 – 17.5.2018).“

Řekl papež za použití citace z dokumentu, který minulý týden vydaly společně dvě vatikánské instituce: Kongregace pro nauku víry a Úřad pro integrální lidský rozvoj. „Jinými slovy – pokračoval dále František – etická dimenze sociálních a ekonomických vztahů nemůže být do života a společnosti vnášena zvnějšku, nýbrž musí vycházet zevnitř. To je samozřejmě dlouhodobý cíl, který vyžaduje nasazení každého člověka a všech institucí v rámci společnosti.

Vaše konference si letos zvolila téma »Nová politika a nový životní styl v digitálné éře«. Jedním z problémů s tím souvisejících je ohrožení rodiny v důsledku nejistých pracovních příležitostí a revolučních dopadů digitální kultury. Jak se ukázalo během přípravy letošní synody o mládeži, je tato oblast rozhodující a nezbytně si žádá solidaritu církve. Váš vklad je výrazem této přednostní pozornosti církve k budoucnosti mladých lidí a rodin. Kromě toho jde o počin, v níž má zvláštní význam ekumenická spolupráce, a účast konstantinopolského patriarchy Bartoloměje na vaší konferenci je výmluvným znamením této sdílené odpovědnosti.“

V samotném závěru papež pozbudil Nadaci Centesimus Annus v její snaze „formovat svědomí politických, sociálních a ekonomických představitelů“ za účelem „vytvářet globální kulturu ekonomické spravedlnosti, rovnosti a inkluze“ a svěřil ji Boží prozřetelnosti.

Konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I., který se setkal s římským biskupem Františkem, navštívil včera odpoledne také emeritního papeže Benedikta XVI. v jeho domě Mater Ecclesiae ve vatikánských zahradách. Sdělil to během svého dnešního vystoupení na konferenci papežské Nadace Centesimus Annus sám Bartoloměj I.



(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.2.21 Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu
30.1.21 Katecheze je ozvěnou Božího slova
30.1.21 Papež promluvil k Římské rotě ohledně anulace církevních sňatků
20.1.21 Papež: Rád vidím sportovní nasazení mladých lidí
21.12.20 Papež: Bůh se stal člověkem, abychom se mohli stát Jeho dětmi



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti