Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

9.6.2018 

Papež: Civilizace potřebuje energii, ale užívání energie nemá civilizaci zničit!

Vatikán: Petrův nástupce dnes promluvil k neobvyklému publiku, tvořenému představenstvem šesti ropných společností (ExxonMobil, Eni, British Petroleum, Royal Dutch Shell, Equinor a Pemex). Přibližně padesátka těchto průmyslníků se vůbec poprvé sjela do Vatikánu, a to na sympozium pořádané Papežskou akademií věd a vatikánským Úřadem pro integrální lidský rozvoj na téma přechodu k novým energetickým zdrojům a péče o společný dům (Energy Transition and Care for our Common Home). V obsáhlé promluvě načrtnul papež křesťanský pohled na energetickou problematiku vyjádřený v posledních dvou sociálních encyklikách Caritas in veritate a zejména Laudato si´.

„Vědecko-technický pokrok umožňuje stále rychlejší komunikaci – řekl v úvodu papež. Zpráva, ať pravdivá nebo falešná; idea, ať už dobrá či špatná nebo metoda účinná či scestná se rozšíří během několika sekund. Také lidé se mohou setkávat a zboží lze směňovat mezi kontinenty v takových rytmech, rychlostech a intenzitách, jež byly dosud nepředstavitelné. Tento pohyb masy informací, osob a věcí potřebuje spoustu energie, a musíme konstatovat, že existuje příliš mnoho těch, kdo nemají přístup k elektrické energii. Mluví se v této souvislosti dokonce o více než jedné miliardě lidí.“

Existuje »falešný předpoklad, že je k dispozici neomezené množství energie a zdrojů a že jejich obnova je otázkou krátkého času a že negativní důsledky manipulace s přirozeným řádem věcí příroda dokáže snadno absorbovat«.“

pokračoval papež František slovy Kompendia sociální nauky církve (č.462), jak je zopakoval ve své encyklice Laudato si´ (č.106). „Energetická otázka se tak stala jedním z hlavních teoretických i praktických problémů mezinárodního společenství. Na přístupu k této otázce závisí kvalita života i to, zda bude dosaženo schůdného řešení konfliktů v různých částech světa, anebo zda se jim v důsledku hlubokých ekologických nerovností a nedostatku energie dostane dalších pohonných hmot, aby nadále hořely a ničily sociální stabilitu a lidské životy.“

Papež v této souvislosti zdůraznil nezbytnost dlouhodobé globální strategie a spolupráce všech lidí dobré vůle. Za žádoucí označil Pařížskou dohodu o klimatu z roku 2015, která doporučuje snižování spotřeby fosilních paliv s cílem omezit růst globálního oteplování způsobeného škodlivými emisemi.

Znepokojující je rovněž hledání dalších rezerv fosilních paliv, ačkoli Pařížská dohoda jasně vybízí k omezování jejich těžby. Proto je zapotřebí, aby společně diskutovali průmyslníci, investoři, badatelé i uživatelé o přechodu k alternativním zdrojům a jejich dalšímu hledání. Civilizace potřebuje energii, ale užívání energie nemá civilizaci zničit!“

Energetická transformace směrem k čistým a obnovitelným zdrojům – řekl papež František – je věcí odpovědnosti, kterou máme vůči milionům svých bratří a sester ve světě, vzhledem k chudým zemím a budoucím generacím.

Absolutní víra v trhy a technologie vedla mnohé k domněnce, že změna ekonomického či technologického systému bude moci odstranit nynější ekologické a sociální nerovnosti. Nicméně je   třeba uznat, že pokračující ekonomický růst měl vážné ekologické a sociální důsledky, poněvadž prosperita našeho nynějšího ekonomického systému je založena na neustálém růstu těžby, spotřeby a plýtvání.“

„Kniha přírody– pokračoval papež - je jedna a nedělitelná: zahrnuje jak životní prostředí, tak lidský život, sexualitu, manželství, rodinu i sociální vztahy – jedním slovem integrální lidský rozvoj. Naše povinnosti vůči životnímu prostředí jsou propojeny s povinnostmi, jež máme k člověku jako takovému i ve vztahu k druhým. Nelze vymáhat jedny povinnosti a šlapat po druhých. Zde leží závažný rozpor dnešní mentality a praxe, která ponižuje lidskou osobu, rozvrací životní prostředí a škodí společnosti“ – citoval papež František encykliku Benedikta XVI. Caritas in veritate a na závěr své promluvy řekl představeným největších globálních ropných koncernů:

Drazí bratři a sestry, obracím se k vám, kteří jste obdrželi tolik schopností a zkušeností, a chtěl bych vás vybídnout, aby ti, kdo prokázali svoje dovednosti v obnově a zlepšování kvality života mohli svým nasazením a svými odbornými kompetencemi v dnešním světě odpomoci jeho dvěma velkým slabinám: chudým a životnímu prostředí. Vybízím vás, abyste se stali představiteli takové globální energetické transformace, jež dbá na všechny národy této planety, na budoucí generace, na všechny druhy a ekosystémy.“

řekl mimo jiné papež František dnes dopoledne na setkání s představiteli šesti globálních ropných společností diskutujících o energetické transformaci.



(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.2.21 Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu
30.1.21 Katecheze je ozvěnou Božího slova
30.1.21 Papež promluvil k Římské rotě ohledně anulace církevních sňatků
20.1.21 Papež: Rád vidím sportovní nasazení mladých lidí
21.12.20 Papež: Bůh se stal člověkem, abychom se mohli stát Jeho dětmi



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti