Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

18.6.2018 

Papež: Všechny diktatury začínají šířením pomluv

Vatikán. Destrukce institucí nebo lidí začíná jejich pomlouváním. Fenomén »pomlouvačné komunikace« analyzoval a pranýřoval papež František při ranní bohoslužbě v kapli Domu sv. Marty.
Podnětem mu bylo čtení z první knihy Královské (1 Král 21,1-16), jež podává příběh o Nábotově vinici. Král Achab zatoužil po vinici svého souseda a chtěl ji od něho odkoupit. Nábot mu však svoje »dědictví po předcích« odmítl prodat. „Achab, jenž byl vrtošivý jako dítě, se proto rozmrzel – komentoval Svatý otec – ale na radu svojí kruté manželky Jezabel falešně obvinil Nábota a nechal jej odsoudit k smrti, aby se jeho vinice mohl zmocnit. Nábot – dodal papež – je tedy mučedníkem věrnosti vůči dědictví po předcích, a to sahalo mnohem dál než k vinici samotné: šlo o dědictví srdce.“

„Příběh o Nábotovi je paradigmatem příběhu Ježíšova, Štěpánova a všech mučedníků – pokračoval papež. Všichni byli totiž odsouzeni podle téhož pomlouvačného scénáře. Je však také paradigmatem způsobu jednání mnohých lidí, mnohých státních či vládních představitelů. Začne se lží, a jakmile je dotyčný člověk očerněn, je postaven před soud a odsouzen. Také dnes se v mnoha zemích používá tato metoda: ničí se svobodná komunikace,“ poznamenal papež František.

„Vezměme příklad. Existuje nějaký zákon týkající se médií a komunikace. Ten je zrušen, a veškerý komunikační aparát se svěří nějaké firmě, společnosti, která očerňuje, pomlouvá a oslabuje demokratický život. Potom přijdou soudci, aby tyto oslabené instituce a zničené lidi odsoudili a nastupuje diktatura. Všechny diktatury tak začínaly, padělaly komunikaci, aby ji daly rukou člověku bez skrupulí, vládě, která nemá skrupule.“

„Je tomu tak i ve všedním životě – řekl dále papež František. Má-li být někdo zničen, začíná se komunikací: očerňováním, pomlouváním a skandalizováním.

Sdělování skandálů je skutečnost mimořádně a velice vábivá. Skandály vábí. Dobré zprávy nikoli. Dobré zprávy nejsou vábivé. O někom se řekne »ano, hezky to udělal« a tím to končí, ale když jde o skandál, tak: »Viděl jsi?! Viděls to! Viděls co tamten udělal?! To tak nejde dál!« A tak se komunikace rozrůstá, a dotyčný člověk nebo nějaká instituce končí v troskách. Nejsou nakonec souzeni lidé, nýbrž trosky lidí či institucí, protože se nemohou bránit.“

„Vábivost skandálu v rámci komunikace zahání do kouta - pokračoval papež - to znamená ničí, jako se to stalo Nábotovi. Příkladný je také příběh svatého Štěpána, který pronáší dlouhou promluvu na svoji obhajobu, ale jeho žalobci jej začnou kamenovat, aby nemuseli poslouchat pravdu. Takové je drama lidské chtivosti. Mnoho lidí bývá ničeno zlovolnou komunikací.

Mnozí lidé, mnohé země byly zničeny zlovolnými a pomlouvačnými diktaturami. Pomysleme na diktatury minulého století. Pomysleme na pronásledování židů například. Komunikace pomluv proti židům přivedla židy do Auschwitz, protože si údajně nezasloužili žít... To je hrůza! Ale hrůza se děje i dnes, v malých společnostech, mezi lidmi a v mnoha zemích. Prvním krokem je zmocnit se komunikace, a po devastaci následuje soud a smrt.“

„Apoštol Jakub (Jak 3,1-12) mluví o smrtonosné schopnosti zlovolné komunikace. Promysleme proto znovu příběh o Nábotovi z první knihy Královské a vzpomeňme na spousty lidí a zemí zničených množstvím diktatur jednajících v bílých rukavičkách“ – končil papež František ranní kázání v kapli Domu sv. Marty.



Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zad



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti