VaticanNews.va

   11. 8. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.7721
Poslechem z webových stránek.4818
Četbou textů na webových stránkách.7374
Poslechem i četbou.4531


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Italský biskup “zrušil” křestní a biřmovací kmotrovství

Křest udělovaný pozměněnými svátostnými formulemi je neplatný

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

20.6.2018 

Papež František pro Reuters: Migrační krize nemá snadná řešení

Evropa musí investovat do Afriky, aby se zamezilo imigraci u kořene věci, říká papež František v obsáhlém rozhovoru pro agenturu Reuters. V kolektivním nevědomí považujeme Afriku za zdroj k využití. „Když africký stát dostane nezávislost, jakoby to platilo jen nad zemí, kdežto v podzemí nezávislost nemá, a pak si stěžujeme, že hladoví Afričané přicházejí k nám. Dějí se tam nespravedlnosti!“ – poukázal papež na složité kontexty migranční krize.  K jejímu řešení nepomůže vyvolávání psychózy ani populismus. Vlády musejí postupovat s prozíravostí, jež je ctností vládců, v příjímání migrantů podle svých možností, dodává František s varováním, že migrantům, kteří budou vráceni zpět hrozí, že skončí ve vězení obchodníků s lidmi.  „Dochází tu k obchodu s lidmi a vlády to musejí pochopit,“ zdůrazňuje papež. S vyjímkou investic do domovských zemí migrantů, zejména v oblasti vzdělání a vytváření pracovních míst, neexistují všeobecně platné recepty, dodává.

Dialog s Čínou
V pasáži věnované dialogu s Čínou papež František poznamenal, že se rozvíjí dobře, a to na různých úrovních, nejen oficiálních. Na dotaz po varováních kardinála Zena, který kritizuje Vatikán za dialog s komunistickým režimem, papež reagoval: „Kardinál Zen vyučoval teologii ve vlasteneckých seminářích. Myslím, že je trochu vyděšený. Také jeho věk na tom může mít jistý podíl. Je to dobrý člověk. Přišel se mnou hovořit, přijal jsem ho, ale je trochu vyděšený. Dialog je riziko, avšak dávám přednost riziku před jistou prohrou v případě, že se dialog nepovede. Pokud jde o termíny, někdo říká, že jde o čínský čas. Já říkám, že termíny jsou Boží, pokračujeme tedy bez obav.“

Ženy v církvi
František se v rozhovoru dotkl také role žen v církvi. Souhlasil, že by bylo prospěšné obsadit do některých kuriálních funkcí právě ženy. Je celá řada úřadů bez jurisdikce, které by bez problémů mohla vést žena, řekl papež a jako příklad jmenoval Sekretariát pro komunikaci či Ekonomický sekretariát. V otázce případného svěcení žen na kněze varoval před pokušením „funkcionalizovat“ roli ženy v církvi. S odkazem na Hanse Urs von Balthasara, který spatřoval v církvi princip mužský – petrinský princip a komplementární princip ženský – mariánský, vybídl k prohloubení teologického i praktického vnímání ženy v církvi. „Zdá se, že ve Večeřadle je Maria důležitější než Apoštolové. Na tom bychom měli pracovat a neupadat – a říkám to ve vší úctě – do feministického postoje. Skončili bychom u maskulinismu v sukních…“ – dodal papež. Pokud jde o svěcení žen přihlásil se jednoznačně k magisteriu Jana Pavla II. a dodal, že jeho přezkoumání této otázky bylo věcí věroučně  zdůvodněnou a zcela vážnou – a jako už vícekrát zopakoval, že tuto záležitost otevírat nebude.

Vztah k politice Donalda Trumpa
Korespondent agentury Reuters se zajímal také o papežův vztah k politice Donalda Trumpa. Odpověď papeže Františka zněla velmi vyváženě. Opakovaně připomněl, že v jednotlivých otázkách podporuje stanovisko episkopátu Spojených států, který se v situaci lépe orientuje. Ke krokům zpět ve vztahu ke Kubě podotkl: „Nechci soudit, má patrně k podobnému rozhodnutí nějaký důvod“. Přiznal, že jej mrzí rozhodnutí odstoupit od Pařížské dohody o klimatických změnách. Spoléhá nicméně na to, že americký prezident může svůj názor ještě změnit. V otázce práva na migraci se František nedal strhnout výkřiky o rozdělených rodinách, nýbrž připomněl, že tento problém nezačal se současným prezidentem. Sám totiž sloužil mši na zavřené mexické hranici– a tehdy byl prezidentem Barack Obama.

Chilské skandály
Obšírně se papež František zastavil u dotazu na skandály v chilské církvi. Vedle poukazu na to, že sexuální zneužívání se stalo smutným fenoménem doby a nejsou doménou církve, popsal známá fakta spojená s vyšetřováním chilské kauzy rozpoutané kolem případu Fernanda Karadimy. Připomněl vizitační zprávu mons. Scicluny čítající 2 300 stránek, návštěvu chilských biskupů ve Vatikánu a tři nedávno přijaté demise. V závěru si nicméně klade otázku, co se stalo, že podpora církve u chilských obyvatel klesla z více než 70% na méně než 40%. „Je to jev těžko pochopitelný. Snad v něm hraje roli jakési skryté elitářství – ale to je jen domněnka. V každém případě jde o dílo ducha zla,“ podotýká papež František.

Budoucnost církve
Na dotaz po budoucnosti církve papež František odvětil, že ji vidí v otevřenosti lidí na znamení Boží přítomnosti. Lidé jsou hříšnici - všichni jsme hříšníci - ale zároveň se otevírají, protože hledají spásu, nesmrtelnost a setkání s Bohem. Jak říká Apokalypsa, Pán stojí u dveří a klepe, ba někdy možná klepe abychom ho pustili ven. Je tedy zapotřebí vycházet za lidmi a nést jim Kristovo poselství, v tom je budoucnost – řekl papež František v rozhovoru pro agenturu Reuters(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež pokřtil dvě děvčátka ze Středoafrické republiky

Nebýt němými hlasateli, říká nový misijní biskup Mongolska

Nestyďme se křičet jako Petr: Pane zachraň mě!

Náš život je milostí Ducha svatého povolán stát se modlitbou

Papež: Hume byl ušlechtilá duše ve službách míru

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Křest udělovaný pozměněnými svátostnými formulemi je neplatný

Papež: Užití atomovové energie k válečným cílům je nemorální

Papežský reskript o jurisdikci východních katolických patriarchů pro Arábii

Svatý otec provedl personální obměnu Ekonomické rady

Papež: Církev není znalkyní prevencí či terapií pandemie

Maronitský patriarcha prosí o pomoc

 Nově na webu
Svatý otec: Ježíš je podaná ruka Otcova

Publicistika: Čeho se bát a čeho ne

Publicistika: Klimatické změny v minulých dobách

Rozhovory: Kardinál Koch: Ekumena dnes potřebuje především vědět, kam chce dojít

Homilie: Přináším přísliby pokoje, nikoli trápení (Jer 29,11)

Archiv zpráv srpen 20
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása