Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   18. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

22.6.2018 

Papež František: List o intekomuniu byl sepsán na můj pokyn

Ekumenickou cestu do Ženevy shrnul papež František na palubě letadla při návratu ze Švýcarska. Hovořil rovněž na téma migrační krize a vyjasnil hlavní důvody vatikánské reakce na problematiku interkomunia v Německu.

Byl to den vskutku ekumenický, den setkání – těmito slovy shrnul papež včerejší cestu do Švýcarska, jejímž hlavním cílem byla návštěva sídla Světové rady církví. V rozhovoru s novináři se František podělil rovněž o dojmy z dialogu, který probíhal za zavřenými dveřmi během oběda. Kromě papeže a kardinála Kocha, zodpovídajícího ve Vatikánu za ekumenismus, se ho účastnili představitelů různých vznání patřících do vedení rady.

Svatý otec přiznal, že to byla příležitost k hlubokému prodiskutování mnoha otázek. Hovořilo se mimo jiné o mládeži, o niž mají starost všechna vyznání. František se podělil o zkušenosti získané z příprav letošní biskupské synody. Hovořilo se na téma rozvoje ekumenických vztahů:

Během oběda jsme si řekli jednu pěknou věci, kterou přenechávám vám, abyste se nad ní zamysleli, promysleli ji a vyvodili z ní závěry: v ekumenickém hnutí musíme vypustit z našeho slovníku slovo jedno slovo, které zní proselytismus. Je to jasné? Ekumenismus nejde dohromady s proselytismem. Musíme si vybrat. Buď postupuješ v duchu ekumenismu, nebo jsi proselyta.

Německý novinář požádal papeže Františka o vysvětlení vatikánského postoje k iniciativě německých biskupů v otázce interkomunia v případě smíšených manželství. Ptal se, zda list arcibiskupa Ladarii nebyl jakousi bezpečnostní brzdou. Papež František připomněl, že kanonické právo dává biskupovi pravomoc svolit ve zvláštních případech k podávání sv. přijímání nekatolíků. Týká se to však výlučně konkrténích případů v rámci jeho diecéze, tedy partikulární církve. Problém spočíval v tom, že němečtí biskupové chtěli řešit tuto záležitost na národní úrovni, tedy v celé místní církvi.

A v tom spočívá problém, protože toto kanonické právo nezakotvuje. Mluví o diecézním biskupovi, nikoli o biskupské konferenci. Proč? Protože předpis schválený v jedné biskupské konferenci se okamžitě stává univerzální (…) Nešlo ani tak o obsah, jako o tento bod. Poslali nám dokument, pak došlo k dvěma či třem setkáním dialogu a vysvětlování, a poté arcibiskup Ladaria odeslal onen list, ovšem s mým vědomím. Nebyla to jeho osobní iniciativa. Řekl jsem mu: „Ano, lepší je udělat krok vpřed a říci, že dokument není ještě dozrálý – jak to stojí v listu – a že je zapotřebí záležitost dále studovat“.  Pak následovalo další setkání a nakonec se bude ve zkoumání této věci pokračovat. Myslím, že z něho vyjde orientační dokument pro diecézní biskupy, aby každý z nich potom nakládal v této věci ve smyslu toho, co již předvídá kanonické právo. Nešlo tedy o žádnou brzdu, nýbrž o nasměrování, aby se postupovalo po dobré cestě.

Papež František připomněl, že iniciativa německého epikopátu byla reakcí na postup některých kněží, kteří v těchto otázkách rozhodovali po svém a nebrali v potaz vůli diecézního biskupa. Podle papežova mínění byl samotný dokument zpracován dobře a ve skutečnosti má restriktivní charakter, tedy nezakládá všeobecnou otevřenost interkomuniu.

PLNÉ ZNĚNÍ tiskové konference najdete ZDE(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
22.6.18 Ekumenismus a proselytismus se vylučují
22.6.18 Papež: Prosme Boha, aby učinil náš život prostší
21.6.18 Ekumenismus je „ztrátový podnik“
21.6.18 Římský biskup v Ženevě
21.6.18 Vzroste-li misionářský zápal, vzroste také jednota mezi námiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti