VaticanNews.va

   12. 8. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.7723
Poslechem z webových stránek.4819
Četbou textů na webových stránkách.7375
Poslechem i četbou.4534


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Italský biskup “zrušil” křestní a biřmovací kmotrovství

Křest udělovaný pozměněnými svátostnými formulemi je neplatný

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

24.8.2018 

Mons. Josef Nuzík z Dublinu: Zaujalo mne pojetí výchovy jako vztahu mistra a učně

Na Světové setkání rodin se vypravil také skupina 60 poutníků z České republiky, v čele s olomouckým pomocným biskupem Josefem Nuzíkem. Redaktor našeho rozhlasu, Krzysztof Bronk, se s ním v sešel a požádal ho o dojmy z prvních dní tohoto festivalu katolických rodin:

Moje dojmy ze všech tří dnů tohoto setkání jsou velice silné. Výběr přednášek a nabídka témat byla opravdu velká; jednak pro podporu víry, třeba jak vychovávat dětí ve víře, což je velice silné téma. Ale bylo tu také téma rodina v dnešní společnosti, ekonomicko-třžní tlak apod. Nejsilnější vždy byla svědectví od rodin z celého světa. Třeba v otázce výchovy mne zaujal náhled, aby rodiče nebyli ve vztahu k dítěti jako učitel k žákovi, nýbrž jako mistr k učňovi. Takový vztah se totiž vytváří úplně jinak. Protože učeň je každý jiná a mistr jej chce do svého řemesla uvést. Ví, že jeden je slabší, druhému jde lépe to či ono. Tento model výchovy a přístupu k víře, rodič jako mistr a dítě jako učeň, mne oslovil a vnímám ho jako prakticky užitelný v rodině nebo ve výchově. 

Jaké je zastoupení z České republiky na Světovém dni rodin?

Jsou to převážně rodiny, některé mají děti, jindy jsou to již sami rodiče od odrostlých dětí. Jsou tu také čtyři kněží a z naší diecéze je zastoupena televize Noe – jedním kameramanem a P. Danielem, který pro tuto televizi pracuje. Mimo tuto velkou skupinu jsou tu také různá hnutí z České republiky, jako komunita Chemin Neuf nebo Kána. Jsou to hnutí, která pracují na pomoc rodinám v krizi. Toto téma vnímám během tohoto setkání jako velice silné. Italové, Američané, s nimiž jsme včera mluvili, nebo i místní Irové jsou v této věci o mnoho dál. To je také konkrétní věc, kterou bychom také rádi rozšířili a podpořili u nás, na Moravě a v Čechách.

Pro vás, biskupy a kněze, je tato akce také příležitostí k blízkému setkání s rodinami. Co rodiny dnes od církve očekávají?

Tuto myšlenku vyjádřil pěkně na závěr první mše svaté místní irský pan kardinál, který řekl rodiny milujme vás, modlíme se za vás a čekáme, že nám řeknete v čem vám můžeme být oporou. A tato poslední věc tu zazněla mnohokrát, že totiž i my jako biskupové a kněží si chceme lépe uvědomovat a poznávat rozmanité situace, v nichž rodiny žijí, a snažit se ji nejprve poznat, a teprve pak hledat cestu, jak z té situace vycházet k něčemu vyššímu, lepšímu.

Zítra přijíždí do Irska papež František. Jak víme, kontext této návštěvy je poměrně těžký; byly tu skandály, kritiky, protesty… Pronikla nějak tato negativní atmosféra na toto setkání?

Čekal jsem, jaká tu bude atmosféra právě v tomto podtextu, který předcházel v irských médiích tři, čtyři týdny před začátkem této konference a návštěvy. A jsem mile překvapený. V prostoru, kde se koná konference nic podobného pochopitelně nebylo. Trochu jiné je to venku. Vnímal jsem na místě, kde jsem v podnájmu u místního člověka, který byl sice katolicky pokřtěn, ale s katolickou církví nežije, jaká bude jeho reakce. Každým dnem totiž sílí hovory o vlastní papežově návštěvě. Včera byl vidět silný mediální tlak, který je proti katolické církvi nebo nevnímá všechny aspekty víry. V televizi byla debata s jedním severoirským biskupem, kde musel odolávat tomuto tlaku, a vnímal jsem, že například můj pan domácí stojí na straně tohoto biskupa. Sám jsem se ho ptal, jak vnímá tuto návštěvu, a on odpověděl, že média kolem ní vytvářejí bublinu, ale že on věří, že většina Irů má papeže a katolickou církev ráda. To je mé malé svědectví, někdo jiný by možná dodal něco jiného.

Co byste ještě rád řekl posluchačům z České republiky?

Na celém tomto setkání mne od počátku překvapila velká vlna dobrovolníků. U nás bývají také dobrovolníci, ale není v takovém rozkvětu jako tady. Jsou to častokrát nejen mladí lidé, ale velká skupina mladých seniorů. Všichni jsou velice chápaví, obětaví snaží se doprovázet. Celé setkání vnímám velice pokojně a opravdu se tu setkává církev z celého světa. I když si nerozumíme, vnímame, že nás spojuje právě víra, že máme hodnoty v srdci uložené stejně. A také úsměv! Potkáváme se – a i když si nerozumíme někdo si všimne, že jsem kněž nebo biskup – objeví se úsměv nebo krátký pozdrav jakékoliv řeči tu zaznívá často.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
24.8.18 Pastorační kongres: Stará témata se ukazují jako objevná
24.8.18 Irácké a pákistánské rodiny nedostaly víza na Světové setkání
24.8.18 Světová premiéra dětského YOUCATu
23.8.18 Biskup Śmigiel: Zdiskreditovat Světové setkání rodin se nepodaří, jsou tu lidé víry
22.8.18 Papež v Irsku oslaví rodinu jako školu ctnostíHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež pokřtil dvě děvčátka ze Středoafrické republiky

Nebýt němými hlasateli, říká nový misijní biskup Mongolska

Nestyďme se křičet jako Petr: Pane zachraň mě!

Náš život je milostí Ducha svatého povolán stát se modlitbou

Papež: Hume byl ušlechtilá duše ve službách míru

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Křest udělovaný pozměněnými svátostnými formulemi je neplatný

Papež: Užití atomovové energie k válečným cílům je nemorální

Papežský reskript o jurisdikci východních katolických patriarchů pro Arábii

Svatý otec provedl personální obměnu Ekonomické rady

Papež: Církev není znalkyní prevencí či terapií pandemie

Maronitský patriarcha prosí o pomoc

 Nově na webu
Svatý otec: Ježíš je podaná ruka Otcova

Publicistika: Čeho se bát a čeho ne

Publicistika: Klimatické změny v minulých dobách

Rozhovory: Kardinál Koch: Ekumena dnes potřebuje především vědět, kam chce dojít

Homilie: Přináším přísliby pokoje, nikoli trápení (Jer 29,11)

Archiv zpráv srpen 20
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása