Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Cesty mimo Itálii 

23.9.2018 

Papež František se modlil na bývalém popravišti KGB

Vilnius. V neděli v podvečer navštívil papež František bývalé popraviště KGB ve Vilniusu, kde byli mučeni a zabíjeni litevští patrioti a také mnoho kněží. Doprovázel ho arcibiskup Sigitas Tamkevičius, který byl sám v těchto místech vězněný. Papež František se tam modlil, abychom nezůstavali hluší ke křiku nevinných, kteří dnes volají k nebi.

Někdejší sídlo a popraviště KGB ve Vilniusu bylo v roce 1992 přeměněno na Muzeum okupací a bojů za svobodu. Novým generacím má připomínat cenu svobody, za kterou zaplatilo životem také mnoho litevských kněží a biskupů. Někteří přežili, tak jako arcibiskup Tamkevičius, který se do vězení sovětské policie dostal v roce 1983 a přežil kruté mučení. „Když mě strčili do cely, pochopil jsem, že nic už nebude takové jako dřív. Jediným útočištěm mi byl výtisk Nového zákona a eucharistie, kterou jsem v utajení sloužil,“ říká emeritní arcibiskup Kaunasu:

Jsem přesvědčen, že toto vězení můžeme přirovnat ke Golgotě. Prošli jím litevští partizáni, vězněno tu bylo přes 320 kněží, prošli tudy téměř všichni tehdejší biskupové. Lidé tu strašlivě trpěli, byli podrobeni bití, mučení, mnoho jich zastřelili. Myslím, že papežova návštěva na tomto místě je jako zastavení na Golgotě, pod Kristovým křížem. Je to místo utrpení tisíců lidí. Mnozí z nich spojovali své utrpení s Kristovým, jiní možná nikoli, ale neumím si představit jiné místo, v němž by bylo možné tak reálně prožít událost z Golgoty,“ říká pro Vatikánský rozhlas někdejší vězeň KGB, arcibiskup Tamkevičius.

Ve své modlitbě na místě vězení a popraviště litevských vlastenců a kněží papež František zopakoval Ježíšovo volání na kříži: „Bože můj, Bože můj, proč jsi mne opustil.“. „Tvé volání, Pane, se stále rozeznívá, jeho ozvěna je slyšet v těchto zdech, které pamatují utrpení mnoha synů tohoto národa. Litevci i lidé z dalších národů, snášeli na svém těle delirium všemohoucnosti těch, kteří si osobovali absolutní kontrolu – modlil se papež. – Ve tvém volání, Pane, se ozývá volání nevinného, jež se slévá s tvým hlasem a pozvedá se k nebi. Je to Velký pátek bolesti a hořkosti, zoufalství a bezmoci, krutosti a nesmyslnosti, kterou prožil litevský lid v reakci na bezuzdné nároky, jež zatvrzují a oslepují srdce.“

Na tomto místě paměti Tebe, Pane, snažně prosíme, aby nás tvé volání zachovalo v bdělosti. Kéž nás Tvé volání, Pane, osvobodí od duchovní nemoci, jež nás jako národ vždy pokouší: zapomínat na své otce, na prožité skutečnosti a snášená utrpení – modlil se Svatý otec. – Abychom ve tvém volání a životě našich předků, kteří tak mnoho vytrpěli, mohli nalézt odvahu k odhodlanému nasazení pro přítomnost a budoucnost. Kéž je toto volání pobídkou, abychom se nepřizpůsobovali chvilkovým módám, zjednodušujícícím heslům a veškerým pokusům snížit a obrat kohokoli o důstojnost, jíž jsi ho oděl Ty.

Na závěr se František modlil, aby Litva byla světlem naděje, zemí činné paměti, jež vystupuje proti veškeré nespravedlnosti. „Kéž podporuje kreativní úsilí v obraně práv všech lidí, zejména těch nejbezbrannějších a nejzranitelnějších. A kéž je učitelkou smíření a slaďování různorodostí, modlil se papež František na sovětském popravišti ve Vilniusu. – Nedovol Pane, abychom byli hluší ke křiku těch, kdo dnes nadále volají k nebi.“



Další články z podrubriky Cesty mimo Itálii

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
26.9.18 V případech pedofilie jsem nikdy neudělil milost,
26.9.18 Papež: Přijímání migrantů nesmí ohrozit naši identitu
25.9.18 Blahobyt není vždy synonymem dobrého života
25.9.18 Papež František na návštěvě Litvy, Lotyšska a Estonska – 4. den
24.9.18 Pán nám dává sílu, abychom z každé doby činili příležitost ke smíření



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti