Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

29.9.2018 

Prefekt Úřadu pro komunikaci: Je třeba čelit narcistické úchylce

Vatikán. Dnes bylo zveřejněno téma Světového dne sdělovacích prostředků na rok 2019: „»Patříme k sobě všichni jako údy« (Ef 4,25), od community ke společenství.“ Prefekt vatikánského Úřadu pro komunikaci, Paolo Ruffini, přibližuje toto téma v rozhovoru poskytnutém internetovému portálu  Vatican News a Vatikánskému rozhlasu:

Myslím, že příliš často oslovujeme ani ne tak celého člověka, jako spíše jeho část. Oslovujeme jeho strach anebo jeho vznětlivost a často přitom opomíjíme to, čím jsme jedineční a nedělitelní. Příliš často oddělujeme rozum od srdce a duše. A to je virus, který František nazývá kardiosklerózou čili znecitlivěním srdce. Ve snaze o obranu před druhými či ze strachu, že budeme kontaminováni, si tak nevšimneme, že se oddělujeme sami od sebe, a hrozí nám ztráta té nejhezčí části naší přirozenosti, jež se živí krásou setkání, dialogu, vztahu, sdílení a společenství mezi námi a s Bohem.“ 

Jde tedy o riziko, že se uzavřeme sami do sebe?

Rizikem naší doby je vytváření kmenů namísto společenství, kmenů založených na vyloučení druhých. Myslím, že je nutné reagovat na tuto narcistickou úchylku, která soustřeďuje náš pohled pouze na nás samotné, dělí svět na my a ti druzí. To nám brání vidět v druhém bratra, syna Božího i Boha. Je třeba zlomit toto »kouzlo« a znovu vnímat, že jsme jedno. Svatý Pavel to vyjadřuje slovy: patřit k sobě všichni jako údy“.

Společenství a community. Téma Světového dne sdělovacích prostředků 2019 se opět dotýká sociálních sítí. Čím chce podle Vás papež povzbudit uživatele tohoto »digitálního světa«?

Sociální sítě proměnily společnost sdělovacích prostředků na konverzující společnost. Jsou místem, kde se utvářejí naše identity, zejména mladých lidí. Konverzace může vytvářet pravé, krásné a solidní vztahy. Anebo se živit záští, mechanismem přítel-nepřítel. Dojde-li k tomu, nevzniká  opravdový vztah, nýbrž riziko, že se budeme propadat zpět v přesvědčení, že jdeme vpřed. Papež svojí přítomností v sociálních sítích (Twitter, Instagram) nabízí alternativu, odlišné hledisko. Zdá se mi, že to trochu souvisí s františkánským zakořeněním tohoto pontifikátu. Dává síti znovu její nejkrásnější význam. Nemá být něčím, co polapí, nýbrž co osvobozuje a činí tě nástrojem svobody! Společenství je nejlepší lék proti všemu, co je falešné. Napadá mne modlitba sv. Františka: »Pane, učiň mne nástrojem svého pokoje: kde je nenávist, ať přináším lásku, kde je urážka, ať přináším odpuštění!«

Pro mladé lidi, kterým bude věnováno zasedání biskupské synody, je důležité patřit k nějakému společenství. A to i na sociálních sítích. Jak může tato komunikace odpovědět na jejich požadavek?

Mladí hledají společenství, protože ještě neztratili potřebu vztahů, setkávání a dialogu. Jejich srdce dosud nejsou znecitlivělá. Síť, kterou hledají, je tvořena lidmi, nikoli kontakty, jak řekl papež František. Je-li však síť, kterou naleznou, pouhá náhražka osvobozující sítě; je-li community, v níž se ocitli, založena na nevraživosti a zášti, pak ničíme je i jejich budoucnost.“

Jaké by tedy měly být tyto sociální komunity?

Komunity na sociálních sítích by se měly zakládat na opravdovém vztahu mezi celými lidmi, i když jsou prožívány v digitální dimenzi, která je netělesná, leč přesto reálná, nikoli virtuální. Proto je tak důležité přecházet od community založené nikoli na falešných vztazích, na falešném obrazu reality a na fiktivních přátelstvích, které lze zrušit jediným kliknutím, nýbrž na kráse – a také námaze – pravdy a setkávání. Společenství je nejlepším strážcem pravdy. Mladí hledají pravdu, a jedině pravda osvobozuje.“

Říká prefekt vatikánského Úřadu pro komunikaci, Paolo Ruffini.



(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
23.1.21 Papež: Mediální sdílení nikdy plně nenahradí očité svědectví
24.1.20 Život se stává příběhem – poselství ke Světovému dni sdělovacích prostředků
24.1.19 K sebeurčení není zapotřebí protivníka, píše papež ke Dni sdělovacích prostředků
29.9.17 Prefekt Sekretariátu pro komunikaci: Fake news jsou staré jako lidstvo samo
24.1.17 Papež František k médiím: Nemelte koukol



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti