Francie. V Lurdech probíhá mimořádné plenární zasedání francouzských biskupů. Pozvali na něj také oběti sexuálního zneužívání, k němuž došlo v tamní církvi. Skrze setkání tváří v tvář s bolestnou tragédií těchto mladých lidí se chtěli francouzští biskupové postavit čelem k současné krizi.
Na zasedání do Lurd bylo pozváno osm lidí. Svá svědectví nepřednášeli před celým shromážděním episkopátu, ale v menších, třicetičlenných skupinách biskupů. Jedním z nich je Olivier Savignac, zneužívaný v 90. letech ve věku 13 let. Pro Vatikánský rozhlas řekl:
„Všechno proběhlo v atmosféře velké úcty. Bylo to pozorné naslouchání našim slovům. To je náš první dojem. Pocítili jsme, že nás biskupové opravdu přijali a vyslechli. Zdůraznili jsme však, že odpovědí na naše slova musí být jejich činy. Víme, že na jejich bedrech spočívá veliká tíha a nesou ji často sami nebo v nevelkém týmu svých nejbližších spolupracovníků. Právě oni se musejí vypořádat s tímto velkým problémem, otřesem, který nemá v dějinách církve precendenty. Záleželo nám proto na upřímném dialogu v pravdě, nikoli proto, abychom v nich vyvolávali pocit viny, ale aby nás uslyšeli a na tomto základě začali jednat v kráké, střední i dlouhé perspektivě. Pokud má církev z této krize vyjít, je potřeba pracovat na všech úrovních, v diecézi i ve farnosti, samozřejmě pod vedením francouzského episkopátu.“
V návaznosti na svou osobní zkušenost Olivier Savignac upozornil na potřebu duchovní péče o oběti zneužívání. Zdůraznil, že on sám, díky lidem, kteří svědčili o Kristau, dokázal zachovat víru a nevzdálil se církvi. V souvislosti s příčinami současné krize uvedl, že není spojena ani tak s klerikalismem, jako s určitou představou loajálnosti, která vede lidi k mlčení. Po dlouhá léta se s tímto problémem zacházelo jako s rodinným tajemstvím, které musí zůstat utajené. Proto je tolik důležité, postavit se k problému zneužívání jednoznačně – dodává Olivier Savignac.
(job)