Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

8.11.2018 

Svědectví prolamuje zvyk a dává poznat Boha

Vatikán. „Svědectví, reptání a otázka – tato tři slova tvořila osu papežova dnešního kázání při ranní mši v kapli Domu sv. Marty. Vyšel přitom z dnešního evangelia (Lk 15,1-10), které popisuje, jak Ježíš přijímá celníky a hříšníky, kteří mu naslouchají, zatímco farizeové a učitelé Zákona mezi sebou reptají.
Ježíš podává svědectví, které bylo v té době novotou  – uvedl papež. Komunikace s hříšníky totiž působila rituální nečistotu, a proto se jich učitelé Zákona stranili. „Svědectví nikdy v dějinách nepřinášelo pohodlí, a to ani svědkům, kteří za to někdy platí životem, ani těm, kdo mají moc.“

Svědectví je prolomením návyku, způsobu bytí... anebo lépe než prolomením je změnou. Svědectvím církev postupuje vpřed. Svědectví přitahuje, nikoli slova, i když ta také pomáhají, ale svědectví přitahuje a umožňuje církvi růst. Svědectví podává Ježíš. Je to novost, ale ne zas tak docela nová, protože Boží milosrdenství existuje i ve Starém zákoně. Zmínění učitelé Zákona však nikdy nepochopili, co znamená: »milosrdenství chci a ne oběť«. Četli o milosrdenství, ale nechápali, co to je. A Ježíš svým způsobem jednání – svědectvím - deklaroval milosrdenství.“

Svědectví vždycky láme určitou zvyklost a vystavuje riziku – pokračoval papež. Ježíšovo svědectví vyvolává reptání. Farizeové a učitelé Zákona si mezi sebou říkali: »Přijímá hříšníky a jí s nimi«. Neříkali si: »Podívejte, tento člověk bude asi dobrý, protože se snaží obrátit hříšníky«, nýbrž šířili negativní komentáře, aby zničili svědectví. „Hřích reptání se objevuje každý den, v malém i velkém – poznamenal František. Namísto snahy o vyřešení neshody se v životě na to či ono reptá, většinou potichu, protože chybí odvaha jasně promluvit. Je tomu tak i v malých komunitách, farnostech. Důvodem reptání je nelibost nad nějakým svědectvím nebo konkrétním člověkem.

I v diecézi. Vy znáte boje  uvnitř diecézí. Interní boje. I v politice. To je nepěkné. Když vláda není poctivá, snaží se pošpinit odpůrce reptáním. Očerňováním, pomluvami. Vy dobře znáte diktátorské vlády, protože jste je zažili, a víte, jak si počíná diktatura. Nejprve se chopí sdělovacích prostředků nějakým zákonem a postupně začíná pomlouvat a umenšovat všechny, kdo pro ni jsou nebezpeční. Reptání je náš každodenní chléb na rovině osobní, rodinné, farní, diecézní, sociální.“

Je to vytáčka, jejímž cílem je nehledět na realitu a nepřemýšlet – řekl dále Petrův nástupce.  Ježíš, který je dobrý, však reptání neodsuzuje, nýbrž klade otázku. Používá stejnou metodu jako farizeové a učitelé Zákona. Oni však se zlým úmyslem, aby Ježíše přivedli do úzkých, např. otázkou po placení daní anebo po možnosti vystavit manželce rozlukový list. Ježíš však vypráví podobenství o devětavedesáti ovcích a jedné ztracené, a klade jim otázku: »Kdo z vás nenechá těch devětadevadesát a nepůjde za tou ztracenou, dokud ji nenajde?«. Zdálo by se, že to musí pochopit,  ale oni se zřejmě spokojili s těmi devětadevadesáti a kalkulovali se ztrátou té jedné – vyvozoval dále papež.

Nechme ji být. Bilance bude kladná, se ztrátou se počítá. Taková je logika farizeů. Taková je logika učitelů Zákona. Proto zvolili opak toho, co Ježíš. Proto nemluví s hříšníky, s celníky. Říkají si: lepší je s takovými se nešpinit, uchovejme si ty svoje. Ježíš se jich ptá inteligentně, vstupuje do jejich kazuistiky, ale staví je do jiné situace. Ptá se: Kdo z vás? Nikdo však neřekne: »Ano, to je pravda.« Všichni odpoví, že oni by tak nejednali. A proto nejsou schopni odpustit, slitovat se a přijímat.“

„Všichni, kdo jdou cestou učitelů Zákona, neznají radost z evangelia. Kéž nám dá Pán pochopit evangelní logiku, která je opakem logiky tohoto světa,“ kázal dnes papež František v kapli Domu sv. Marty.



Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zad



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti