Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   14. 9. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

23.11.2018 

Každý sedmý křesťan pronásledován pro víru

Itálie. Každý sedmý křesťan žije v zemi, kde je jeho víra pronásledovaná. Podle zprávy o náboženské svobodě zpracované papežskou nadací Pomoc trpící církvi je dnes pronásledováno 300 milionů vyznavačů Krista.

Zpráva, zveřejňovaná každé dva roky, tentokrát analyzuje situaci ve 196 zemích. Ukazuje, že křesťanská komunita trpí různými formami útlaku a netolerance více než jiné. Vzestupnou tendenci má však také porušování náboženské svobody vůči dalším vyznáním. Studie uvádí incidenty a závažné projevy diskriminace shromážděné díky spolupracovníkům projektu ve více než 150 zemích světa. Poukazuje na hradbu lhostejnosti a mlčení vůči nuceným konverzím či manželstvím, atentátům, únosům, ničení míst kultu a náboženských symbolů, svévolnému zatýkání, obvinění z rouhání a nejrůznějším druhům kontroly náboženství a omezování veřejného kultu.

Papežská nadace Pomoc trpící církvi (Kirche in Not) vypočítává 38 zemí, v nichž dochází k těžkému či extrémnímu porušování náboženské svobody, z toho 21 označuje přímo za místa pronásledování křesťanů. Podle očekávání mezi ně patří Pákistán, Saúdská Arábie nebo Severní Korea. Na seznamu však nechybí ani  Čína, Indie, Palestina, Sýrie nebo Irák (kromě jmenovaných jsou to dále Afgánistán, Bangladéš, Barma, Eritrea, Idonésie, Libye, Niger, Nigérie, Somálsko, Súdán, Turkmenistán, Uzbekistán a Jemen). Zemí, kde jsou křesťané diskriminováni, vypočítává raport celkem 17. Poprvé mezi ně bylo započteno Rusko nebo Kyrgyzstán (kromě těchto dvou to jsou: Alžírsko, Ázerbájdžán, Bhúktán, Brunea, Egypt, Irán, Kazachstán, Laos, Maldivy, Mauretánie, Katar, Tádžikistán, Turecko, Ukrajina a Vietnam). 61 % světové populace žije v zemích, kde náboženská svoboda není respektována.

V sedmnácti ze zmíněných 38 států se situace za poslední dva roky zhoršila. Zatímco v dalších, jako je Severní Korea, Saúdská Arábie, Nigéri, Afgánistán a Eritrea zůstala beze změn, neboť – jak uvádí papežská nadace – je tak špatná, že nemůže být horší. Přesto raport přináší také zmínky o náznacích pozitivního vývoje. Významně se snížilo násilí páchané islamistickou skupinou aš-Šabáb v Tanzánii a v Keni, které v minulém raportu spadaly do kategorie zemí pronásledujících křesťany, zatímco v letech 2016-18 byly zařazeny mezi „neklasifikované“. Úspěch vojenských kampaní proti tzv. Islámskému státu a dalším extrémistickým skupinám však jistým způsobem „zakryl“ šíření dalších militantních islamistických skupin v Africe, na Blízkém východě a v Asii. Islámský fundamentalismus je přítomen ve 22 zemích, v nichž žije celkem 1 miliarda 337 milionů lidí.

Raport nadace Pomoc trpící církvi upozorňuje také na to, že v zemích jako Indie, Čína, Pákistán nebo Barma jde nárůst náboženského pronásledování ruku v ruce se sílícími utranacionalistickými tendencemi. Zpráva poukazuje zejména na případ Indie, kde jsou na vzestupu případy násilností namířených proti náboženským menšinám. Stále častěji dochází k identifikaci fedrálního státu výlučně s hinduismem a nárůstu nacionalismu, který považuje náboženské menšiny za ohrožení pro jednotu země. Mezi státy nepřátelské vůči všem náboženstvím, zavádějícím restrikce silně omezující svobodu náboženských projevů poukazuje raport na Čínu, kde v posledních dvou letech přijala vláda nová opatření proti konfesním skupinám odolávajícím dominiu komunistické strany. V muslimských státech posiluje pronásledování prohlubující se konflikt mezi sunnity a šíity.

Pomoc trpící církvi kritizuje také postoj západních zemí, které lhostejně přihlížejí pronásledování křesťanů na světě. Pozornost médií se zaměřuje téměř výlučně na boj s tzv. Islámským státem a podceňuje rozvoj islamismu v dalších regionech Afriky, Blízkého východu a Asie. Zpráva si všímá také nárůstu antisemitismu v Evropě, který je „často spojen s růstem militantního islámu“. Připománá, že ve Francii, kde je židovská komunity největší v Evropě (zhruba 500 tisíc členů) byl dokumentován rekordní počet antisemitských útoků a projevů násilí proti židovským kulturním a náboženským institucím. V minulých dvou letech došlo také k vlně teroristických útoků na Západě, zejména v Evropě. Nadace Pomoc trpící církvi rovněž podotýká, že většina západních vlád nespokytla nutnou a naléhavou pomoc menšinovým konfesním skupinám, zejména těm uprchlíkům, kteří se chtějí vrátit domů do zemí, z nichž byli nuceni uprchnout“.



(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
16.1.20 Open Doors: Každý osmý křesťan je pronásledovaný
16.7.19 Vatikán proti pronásledování a diskriminaci křesťanů
17.1.19 Open Doors: Počet pronásledovaných křesťanů narůstá
8.2.18 Biskup Scheuer: Evropa ignoruje pronásledování křesťanů
12.1.17 Zpráva organizace Open Doors o pronásledování křesťanů ve světě



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 24
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti