VaticanNews.va

   28. 9. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.8046
Poslechem z webových stránek.4975
Četbou textů na webových stránkách.7633
Poslechem i četbou.4723


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Papež přijal rezignaci Angela Becciu na práva spojená s kardinálskou hodností

Kongregace pro nauku víry zamítá interkomunio v Německu

Kardinál Koch: Papeže znepokojuje situace v německé církvi


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Homilie 

12.12.2018 

V Mariině škole se učíme autentickému protagonismu, který vrací důstojnost

Homilie papeže z liturgie Panny Marie Guadalupské, baz. sv. Petra

Česká sekce RV

»Velebí má duše Hospodina a můj duch plesá v Bohu, mém spasiteli, neboť shlédl na svou nepatrnou služebnici« (Lk 1,46-48). Tak začíná chvalozpěv Magnificat, kterým se Maria stává první „učitelkou evangelia“ (CELAM, Puebla, č. 290), připomíná nám přísliby dané našim otcům a zve nás, abychom opěvovali Pánovo milosrdenství.
Maria nás učí, že umění misie a naděje nepotřebuje nutně mnoho slov, ani programů. Má velmi prostou metodu, totiž jít a zpívat.

Maria jde
Takto ji prezentuje evangelium po andělově zvěstování. Spěšně, ale bez úzkosti, se vydává na cestu k Alžbětě, aby ji doprovodila na poslední etapě jejího těhotenství; spěšně vyhledává Ježíše, když na svatbě dojde víno, a po letech, s již prošedivělými vlasy kráčí ke Golgotě, aby stanula pod křížem, na prahu temnoty a bolesti, neskrývá se tam, ani odtamtud neodchází, přišla, aby tam stála.

Přišla až do Tepeyac, aby provázela Juana Diega a nadále prochází kontinentem, když s nějakým obrázkem či soškou, svíčkou nebo medailkou, růžencem či zdrávasem vstupuje do domova důchodců, do školy či nemocnice, aby řekla: „Nejsem jsem snad já tvoje matka?“ (Nican Mopohua, 119). Uměla se sbližovat lépe než kdokoli jiný. Byla ženou, jež přichází s mateřským jemnocitem a něhou, přijímá pohostinnost rodinného života, rozvazuje všechny uzly mnoha běd, které umíme způsobit, a učí nás zůstávat na nohou uprostřed bouří.

V Mariině škole se učíme být na cestě a dojít tam, kam máme, pěšky, ve stoje, mezi životy těch, kteří ztratili naději nebo jim byla ukradena.

V Mariině škole se učíme chodit čtvrtí a městem nikoli v pohodlných botech kouzelných řešení, okamžitých odpovědí a bezprostředních účinků; nikoli silou fantaskních příslibů pseudo-pokroku, který pozvolně uchvacuje identitu kultur a rodin a zbavuje naše národy živoucího nosného tkaniva pod troufalou záminkou zavádění jednolitého uniformního myšlení.

V Mariině škole se učíme chodit městem a sytit své srdce rozmanitým kulturním  bohatstvím kontinentu, pokud umíme naslouchat skrytému srdci, které tepe v našich národech a – zdánlivě jako uhlíky pod popelem – uchovává smysl pro Boha a Jeho transcendenci, pro posvátnost života, úctu ke stvoření, svazky solidarity, radost z umění dobře žít, schopnost býť šťastní a bezodkladně slavit (srov. Setkání s Výkonným výborem Rady latinskoamerických episkopátů CELAM, Kolumbie, 7. září 2017); tam pochopíme Ameriku v její hloubce.

Maria šla a zpívala
Maria jde, nesouc radost těch, kdo opěvují divy, jež učinil Bůh své nepatrné služebnici. Po svém příchodu jako dobrá Matka propuká ve zpěv a dává hlas mnohým, kteří z nějakého důvodu zpívat nemohou. Propůjčuje hlas Janovi, který se pohnul v lůně svojí matky, starému Simeonovi, kterému dává prorokovat a snít, a učí Slovo žvatlat první slůvka.

V Mariině škole se dozvídáme, že její život se nevyznačoval protagonismem, nýbrž schopností činit protagonisty z druhých. Nabízí odvahu, učí mluvit a zejména povzbuzuje ke smělému životu z víry a naděje. Takto dává zazářit Pánově tváři, ukazuje Jeho moc, zve a volá k účasti na tvorbě Jeho živého chrámu. Tak jednala s indiánem Juanem Diegem a mnohými dalšími, kterým propůjčila hlas, nechala je vyjít z anonymity, umožnila poznat jejich tváře a jejich dějiny a vytvořila z nich protagonisty našich dějin spásy. Pán nehledá sobecký aplaus či světský obdiv. Mariina sláva spočívá v tom, že ze svých dětí činí protagonisty stvoření. S mateřským srdcem se snaží pozvedat a vracet důstojnost všem, kdo byli z různých důvodů a za různých okolností uvrženi do samoty a zapomnění.

V Mariině škole se učíme protagonismu, který nemá potřebu ponižovat, trýznit, diskreditovat nebo zesměšňovat druhé, aby pocítil svoji zdatnost či důležitost, a který nepoužívá fyzické či psychologické násilí, aby se cítil bezpečný a chráněný. Je to protagonismus, který se nebojí laskavosti a něhy a ví, že jeho nejlepší tváří je služebnost. V její škole se učíme tomu autentickému protagonismu, který vrací důstojnost všemu, co upadlo, a činí to silou všemohoucí božské lásky, jež je neodolatelnou silou přislíbeného milosrdenství.

V Marii Pán potírá pokušení protagonismu zastrašování a moci, křiku silnějšího nebo sjednávání respektu na bázi lži a manipulace. S Marií Pán opatruje věřící, aby se jim nezatvrdilo srdce a mohli ustavičně poznávat novou a obnovující sílu solidarity, schopnou naslouchat pulsu Boha v srdcích mužů a žen našich národů.

Maria, „učitelka evangelia“, prochází za zpěvu náš kontinent. Guadalupská Panna proto není připomínána jenom jako indiánka, španělka, hispánka či afroameričanka. Je zkrátka latinoameričanka. Je Matkou úrodné a štědré země, kde se všichni tím či oním způsobem můžeme setkat a být protagonisty vytváření svatého chrámu Boží rodiny.

Latinskoamerický synu a bratře, beze strachu zpívej a choď jako tvoje Matka.Přeložil Milan GlaserDalší články z podrubriky Homilie

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.12.19 Maria je Matkou hierarchické svaté Matky církve
12.12.17 O tajemném spříznění Matky Boží s latinskoamerickými národy
12.12.16 Maria milovala, protože uvěřila
12.12.15 Milosrdná láska je nepřekvapivější vlastnost Boha
13.12.14 Matka Boží nejen navštívila národy Ameriky, ale zůstala s nimiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Kardinál Czerny sloužil mši u oltáře sv. Václava ve vatikánské bazilice

Papež: Pomyšlení na Boží trpělivost vzbuzuje úžas

Svatý otec: Obrácení je vzájemné setkání

Nová blahoslavená spojuje kontemplaci s činnou křesťanskou láskou

V Norsku byl po pěti stoletích opět vysvěcen katolický biskup

V Etiopii byly objeveny nejstarší překlady evangelií

Veřejné restaurování Michelangelovy Piety Bandini

Ekvádor nepřijal legalizaci umělého potratu

Papež František oslovil valné shromáždění OSN: Krize jako příležitost

Papež přijal polského prezidenta Andrzeje Dudu

Hledící srdce a konající ruce

Papež vyzval evropské církve k duchovnímu výkladu pandemie

 Nově na webu
Svatý otec: Obrácení je milost, o kterou musíme neustále prosit

Publicistika: Adjektivum „apokalyptický“ není pejorativum

Publicistika: Dobytí Říma

Rozhovory: Samaritanus bonus - Odpověď na nově prosazované zákony o eutanazii

Homilie: Svatý Václav nebyl kníže, ale otec ubohých

Archiv zpráv září 20
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Starší zprávy >

Náš tip

Takaši Pavel Nagai – k pětasedmdesátému výročí svržení atomové bomby na Nagasaki

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása