VaticanNews.va

   21. 3. 2019

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.5498
Poslechem z webových stránek.3522
Četbou textů na webových stránkách.5530
Poslechem i četbou.3311


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Kardinál Sarah: Dnešní krize je krizí víry

Svatý otec nepřijal abdikaci lyonského arcibiskupa, kardinála Barbarina

Cantalamessa: Pokrytec je modloslužebník, staví publikum před Boha


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Homilie 

12.12.2018 

V Mariině škole se učíme autentickému protagonismu, který vrací důstojnost

Homilie papeže z liturgie Panny Marie Guadalupské, baz. sv. Petra

Česká sekce RV

»Velebí má duše Hospodina a můj duch plesá v Bohu, mém spasiteli, neboť shlédl na svou nepatrnou služebnici« (Lk 1,46-48). Tak začíná chvalozpěv Magnificat, kterým se Maria stává první „učitelkou evangelia“ (CELAM, Puebla, č. 290), připomíná nám přísliby dané našim otcům a zve nás, abychom opěvovali Pánovo milosrdenství.
Maria nás učí, že umění misie a naděje nepotřebuje nutně mnoho slov, ani programů. Má velmi prostou metodu, totiž jít a zpívat.

Maria jde
Takto ji prezentuje evangelium po andělově zvěstování. Spěšně, ale bez úzkosti, se vydává na cestu k Alžbětě, aby ji doprovodila na poslední etapě jejího těhotenství; spěšně vyhledává Ježíše, když na svatbě dojde víno, a po letech, s již prošedivělými vlasy kráčí ke Golgotě, aby stanula pod křížem, na prahu temnoty a bolesti, neskrývá se tam, ani odtamtud neodchází, přišla, aby tam stála.

Přišla až do Tepeyac, aby provázela Juana Diega a nadále prochází kontinentem, když s nějakým obrázkem či soškou, svíčkou nebo medailkou, růžencem či zdrávasem vstupuje do domova důchodců, do školy či nemocnice, aby řekla: „Nejsem jsem snad já tvoje matka?“ (Nican Mopohua, 119). Uměla se sbližovat lépe než kdokoli jiný. Byla ženou, jež přichází s mateřským jemnocitem a něhou, přijímá pohostinnost rodinného života, rozvazuje všechny uzly mnoha běd, které umíme způsobit, a učí nás zůstávat na nohou uprostřed bouří.

V Mariině škole se učíme být na cestě a dojít tam, kam máme, pěšky, ve stoje, mezi životy těch, kteří ztratili naději nebo jim byla ukradena.

V Mariině škole se učíme chodit čtvrtí a městem nikoli v pohodlných botech kouzelných řešení, okamžitých odpovědí a bezprostředních účinků; nikoli silou fantaskních příslibů pseudo-pokroku, který pozvolně uchvacuje identitu kultur a rodin a zbavuje naše národy živoucího nosného tkaniva pod troufalou záminkou zavádění jednolitého uniformního myšlení.

V Mariině škole se učíme chodit městem a sytit své srdce rozmanitým kulturním  bohatstvím kontinentu, pokud umíme naslouchat skrytému srdci, které tepe v našich národech a – zdánlivě jako uhlíky pod popelem – uchovává smysl pro Boha a Jeho transcendenci, pro posvátnost života, úctu ke stvoření, svazky solidarity, radost z umění dobře žít, schopnost býť šťastní a bezodkladně slavit (srov. Setkání s Výkonným výborem Rady latinskoamerických episkopátů CELAM, Kolumbie, 7. září 2017); tam pochopíme Ameriku v její hloubce.

Maria šla a zpívala
Maria jde, nesouc radost těch, kdo opěvují divy, jež učinil Bůh své nepatrné služebnici. Po svém příchodu jako dobrá Matka propuká ve zpěv a dává hlas mnohým, kteří z nějakého důvodu zpívat nemohou. Propůjčuje hlas Janovi, který se pohnul v lůně svojí matky, starému Simeonovi, kterému dává prorokovat a snít, a učí Slovo žvatlat první slůvka.

V Mariině škole se dozvídáme, že její život se nevyznačoval protagonismem, nýbrž schopností činit protagonisty z druhých. Nabízí odvahu, učí mluvit a zejména povzbuzuje ke smělému životu z víry a naděje. Takto dává zazářit Pánově tváři, ukazuje Jeho moc, zve a volá k účasti na tvorbě Jeho živého chrámu. Tak jednala s indiánem Juanem Diegem a mnohými dalšími, kterým propůjčila hlas, nechala je vyjít z anonymity, umožnila poznat jejich tváře a jejich dějiny a vytvořila z nich protagonisty našich dějin spásy. Pán nehledá sobecký aplaus či světský obdiv. Mariina sláva spočívá v tom, že ze svých dětí činí protagonisty stvoření. S mateřským srdcem se snaží pozvedat a vracet důstojnost všem, kdo byli z různých důvodů a za různých okolností uvrženi do samoty a zapomnění.

V Mariině škole se učíme protagonismu, který nemá potřebu ponižovat, trýznit, diskreditovat nebo zesměšňovat druhé, aby pocítil svoji zdatnost či důležitost, a který nepoužívá fyzické či psychologické násilí, aby se cítil bezpečný a chráněný. Je to protagonismus, který se nebojí laskavosti a něhy a ví, že jeho nejlepší tváří je služebnost. V její škole se učíme tomu autentickému protagonismu, který vrací důstojnost všemu, co upadlo, a činí to silou všemohoucí božské lásky, jež je neodolatelnou silou přislíbeného milosrdenství.

V Marii Pán potírá pokušení protagonismu zastrašování a moci, křiku silnějšího nebo sjednávání respektu na bázi lži a manipulace. S Marií Pán opatruje věřící, aby se jim nezatvrdilo srdce a mohli ustavičně poznávat novou a obnovující sílu solidarity, schopnou naslouchat pulsu Boha v srdcích mužů a žen našich národů.

Maria, „učitelka evangelia“, prochází za zpěvu náš kontinent. Guadalupská Panna proto není připomínána jenom jako indiánka, španělka, hispánka či afroameričanka. Je zkrátka latinoameričanka. Je Matkou úrodné a štědré země, kde se všichni tím či oním způsobem můžeme setkat a být protagonisty vytváření svatého chrámu Boží rodiny.

Latinskoamerický synu a bratře, beze strachu zpívej a choď jako tvoje Matka.Přeložil Milan GlaserDalší články z podrubriky Homilie

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.12.17 O tajemném spříznění Matky Boží s latinskoamerickými národy
12.12.16 Maria milovala, protože uvěřila
12.12.15 Milosrdná láska je nepřekvapivější vlastnost Boha
13.12.14 Matka Boží nejen navštívila národy Ameriky, ale zůstala s nimiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2019 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež k italským pediatrům: Děti přitahoval Ježíšův klid a síla

Svatý stolec: Genderová ideologie znamená pro lidstvo krok zpět

Maltská prezidentka ve Vatikánu

Papež: Boží láska nás osvobozuje

Tiskové středisko zveřejnilo titul nové apoštolské exhortace

Kardinál Barbarin o audienci u papeže a odchodu do ústraní

Kardinál Porras: Člověk má právo na občanskou neposlušnost

Otevřený list Marockého křesťanského výboru

Templetonovu cenu dostal agnostik kritizující ateismus

Svatý otec nepřijal abdikaci lyonského arcibiskupa, kardinála Barbarina

Papež uznal mučednictví sedmi rumunských řecko-katolických biskupů

Po 40 dnů bude možné zhlédnout restaurované Svaté schody na Lateránu

 Nově na webu
Svatý otec: O Otčenáši – Buď vůle tvá

Publicistika: O rovnosti před zákonem

Publicistika: Láska, radost, střídmost – trojice ctností ke každodenní svatosti

Rozhovory: Děti kněží. Základním kritériem je dobro dětí

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv březen 19
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Lidské bratrství

Nemůžeme si dovolit uprostřed soužení ztrácet víru

O teologii manželství